Aktualności

Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Raport z prac Zarządu i Dyrekcji Aeroklubu Krakowskiego

Aeroklub Krakowski przedstawił raport dotyczący prac Zarządu oraz Dyrekcji Aeroklubu Krakowskiego za okres 06.2012-11.2012. Poniżej prezentujemy jego treść:

Od początku powołania naszego Zarządu borykaliśmy się z wieloma trudnościami i problemami pozostawionymi przez poprzedni Zarząd i Dyrekcję. Pisaliśmy o tym na bieżąco. Przez pierwszy rok musieliśmy uporządkować finanse Aeroklubu. Uporządkowaliśmy również sprawy kadrowe oraz zrobiliśmy przegląd wszelkich umów o współpracy i wynajmu sprzętu AK. Udało się również wprowadzić porządek w rozliczeniach członków z tytułu należności za składki członkowskie oraz należności za loty (chociaż jeszcze wiele jest do wyprostowania).

Na chwilę obecną mamy już wiele spraw uporządkowanych i możemy się zająć rozwojem naszego Aeroklubu. Poniżej przedstawimy nasze ostatnie prace oraz plany na przyszłość.

Jednym z najważniejszych celów jest uzyskanie pieniędzy na działalność AK oraz na jego wszechstronny rozwój. Widzimy kilka źródeł finansowania. Pracujemy nad złożeniem wniosku o dotacje Unijne. Jest to bardzo skomplikowany proces. Należy spełnić bardzo wiele wymogów, w tym brak zaległości wobec instytucji państwowych, co udało się nam osiągnąć. Kolejnym źródłem finansowania są władze Samorządowe. Opracowaliśmy projekt rozwoju Lotniska w Pobiedniku i prowadzimy rozmowy z odpowiednimi władzami na temat współfinansowania projektu. Jesteśmy również w trakcie rozmów z Zarządem Portu Lotniczego w Balicach. Planujemy wspólne inwestycje w nasze lotnisko oraz chcemy uzyskać poszerzenie stref lotniczych. Współpracujemy również z ULC'em (Urząd Lotnictwa Cywilnego). Udało się nam uzyskać dotacje w wysokości 50% na zakup spadochronów ratowniczych, radia, transpondera oraz kosiarki. Staramy się również o pozyskanie sprzętu lotniczego od wojska. Wypracowaliśmy umowę o współpracę z 8 Bazą Lotnictwa Transportowego. Zostanie ona uroczyście podpisana w przeciągu najbliższego miesiąca. Owocować będzie zacieśnianiem współpracy oraz obopólnym korzyściom.

 

Prowadzimy również rozmowy z wieloma firmami lotniczymi, które chcą działać na naszym lotnisku. Podpisaliśmy umowę ze szkołą spadochronową 'OMEGA'. Oprócz korzyści finansowych jakie uzyska AK z udostępniania lotniska, poszerzamy naszą ofertę dla miłośników skoków spadochronowych. Aktualnie prowadzimy rozmowy z kolejną firmą, która chce korzystać z naszej bazy lotniczej. Wg obietnic tej firmy, zainwestowane będą duże pieniądze w infrastrukturę lotniska i stworzona zostanie nowoczesna baza szkoleniowa. Obecnie dopracowujemy umowę, dlatego też nie możemy zdradzać szczegółów.

Prowadzimy prace studyjne nad zbudowaniem betonowego pasa startowego. To oczywiście dalekosiężne plany. Potrzebne będą bardzo duże pieniądze. W chwili obecnej testujemy pas startowy z tworzywa sztucznego. Dzięki P. Darkowi Wcisło, który sfinansował inwestycję, położony został testowy odcinek pasa z segmentów z tworzywa sztucznego typu ?plaster miodu?. Testy trwają.

Po przeanalizowaniu kosztów utrzymania naszej bazy samolotowej, doszliśmy do wniosku, że bardziej opłaca się zakupić nowe samoloty. Rata leasingowa będzie niższa niż koszty remontów. Będziemy mogli zaoferować szkolenia na nowoczesnym sprzęcie. Trwa badanie rynku i wybór dostawców. Zostały zaproszone firmy do złożenia ofert. W najbliższych dniach, na naszym lotnisku odbędą się testy samolotów.

Zakupiony został silnik do samolotu AN2. Samolot, jak wiecie, potrzebny jest do akcji ?Lisy? oraz do zrzucania skoczków spadochronowych. Jest jeszcze problem ze śmigłem, ale i z tym problemem się uporamy.

Pracujemy intensywne nad wdrożeniem systemu CAMO (zarządzanie ciągłej zdolności do lotu). Wszyscy wiemy, jakie były problemy, gdy zewnętrzna firma obsługująca CAMO straciła certyfikat. Wszystkie maszyny zostały uziemione. W chwili obecnej korzystamy z usług z kilku organizacji CAMO, co utrudnia sprawne funkcjonowanie oraz generuje duże koszty. Dlatego też postanowiliśmy wprowadzić własne CAMO. W tej chwili testujemy system oraz prowadzimy prace certyfikacyjne.

Od kilku miesięcy trwają prace nad uporządkowaniem terenu lotniska w Pobiedniku. Zostały wycięte drzewa. Zdemontowano stare i zardzewiałe konstrukcje. Trwa demontaż starego budynku mieszkalnego, tzw. Hiltona. W przyszłości planujemy na jego miejscu postawić domki mieszkalne typu Holenderskiego lub podobne.

W najbliższych dniach zostanie wymienione oświetlenie na terenie AK. Stare lampy zostaną zastąpione nowoczesnymi i w dodatku bardzo oszczędnymi lampami diodowymi. Zainstalujemy również kamery do nadzoru video. Obraz jednej z kamer udostępnimy na stronie internetowej. Pracujemy również nad stworzeniem strony z aktualnym stanem pogody na lotnisku. Dane ze stacji meteo, która znajduje się na wieży zostaną wyświetlone na stronie internetowej. Widok z kamery plus dane ze stacji meteo pozwolą Wam na samodzielną ocenę warunków meteorologicznych.

Została zamontowana nowe brama wjazdowa. Opracowany został projekt nowych 'pylonów' ? tablic informacyjno-reklamowych przy wjeździe. W najbliższym czasie zastaną zamontowane.

Planujemy również wymianę rolek prowadzących przy drzwiach hangaru. Mamy już wykonawcę i w najbliższym czasie prace zostaną wykonane.

Zarząd i Dyrektor Aeroklubu Krakowskiego 2012.11.15

Źródło: http://www.aeroklubkrakowski.pl/

 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Spadochronowe Mistrzostwa Świata 2012 w Dubaju

29 listopada br. w Dubaju rozegrane zostaną Spadochronowe Mistrzostwa Świata w Konkurencjach Klasycznych Kobiet i Mężczyzn. W Mistrzostwach weźmie udział 58 krajów z całego świata.

Wśród uczestników znaleźli się zawodnicy:

 • z obydwu Ameryk - z najmniejszą 2-osobową delegacją z Chile i największą w historii 52-osobową reprezentacją Brazylii;
 • z Azji - delegacja z Chin, Indii, Singapuru i po raz pierwszy z Tajlandii;
 • z Australii i Nowej Zelandii 59-osobowa reprezentacja;
 • z Europy - przedstawiciele z każdego kraju, począwszy od Irlandii na zachodzie, kończąc na Kazachstanie na wschodzie, włączając w to Turcję, a także przedstawiciele krajów północnych - Rosji i krajów byłego ZSRR;
 • z Afryki - delegacja z RPA, Maroko, i Egiptu oraz z okolic Zatoki - przedstawiciele gospodarzy ZEA, delegacja z Bahrajnu, Omanu, Kataru i najmłodszego członka FAI - Jordanu.

Polskę na Mistrzostwach reprezentować będzie 21 zawodników.

Znalezienie się w reprezentacji kraju każdy zespól i każdy zawodnik może niewątpliwie poczytywać już jako sukces.

Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl

 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Jesienne loty szybowcowe w Aeroklubie Nowy Targ

Aeroklub Nowy Targ zaprasza swoich członków w niedzielę 11 listopada na jesienne loty szybowcowe. Do dyspozycji pilotów będą 2 szybowce: Puchacz i Junior. W lotach mogą wziąć udział także uczniowie piloci nie posiadających ważnych LS (wznowień). Będą oni mogli wykonywać loty z instruktorem. Zbiórka chętnych o godzinie 9.00 przed hangarem.

Źródło:http://www.aeroklub.nowytarg.pl/

 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Nocka samolotowa Aeroklubu Gdańskiego

Od początku listopada w nocy na pruszczańskim niebie można zaobserwować aeroklubowe Cessny. Szkolne loty nocne odbywają się na trzech samolotach od zachodu słońca do północy.

Relacje fotograficzne z nocnych przygód dostępne na stronie Aeroklubu Gdańskiego.

Źródło: http://www.aeroklub.gda.pl/

 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Konkurs na plakat XX Krakowskich Zawodów Balonowych i VI Pucharu Unii Europejskiej - Niebo Otwartej Europy!

Aeroklub Krakowski oraz Stowarzyszenie "Niebo Otwartej Europy" zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na plakat przyszłorocznych Krakowskich Zawodów Balonowych. To wyjątkowa okazja by prezentując swoje "graficzne" zdolności wygrać lot balonem dla jednej osoby podczas trwanie w/w zawodów.

Praca konkursowa musi spełniać następujące wymogi:

- grafika, rysunek, foto; symbolizujący tematykę balonową, opatrzony logiem organizatorów (AK oraz NOE)- (do pobrania: Aklogo.svg, NOElogo.tif)

-nazwa imprezy: XX Krakowskie Zawody Balonowe oraz VI Puchar Unii Europejskiej - Niebo Otwartej Europy,

-termin imprezy: 30.05-02.06.2013

-miejsce na trzydniowy plan imprezy, logotypy partnerów medialnych i sponsorów,

-rozmiar A3

Prace należy nadsyłać w formacie PDF oraz CDR. (aby pozostawić możliwość edycji) na adres: biuro@aeroklubkrakowski.pl , (w tytule wpisać: "Plakat- Krakowskie Zawody Balonowe") do 30 listopada 2012 roku.

Jury konkursu ogłosi zwycięzcę do dnia 10 grudnia 2012 na stronie www.aeroklubkrakowski.pl

Wszelkie dodatkowe pytania można kierować na adres: biuro@aeroklubkrakowski.pl .

Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojej pracy konkursowej przez organizatorów zawodów do celów marketingowych. Jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. 

Źródło: http://www.aeroklubkrakowski.pl/

 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Ośrodek Szkolenia Lotniczego BB AERO zaprasza w sobotę - 10 listopada do Rybnika na zawody szybowcowe na celność lądowania. W piątek organizatorzy planują przeprowadzenie oficjalnego treningu przed zawodami. Po lotach w sobotę, po zahangarowaniu sprzętu, na lotnisku zostaną wręczone dyplomy i odznaki tegorocznej podstawówce, nagrody z zawodów, a także zostaną przedstawieni zwycięzcy "Bitwy o Puchary w celności lądowania". W niedzielę odbędą się loty przyjemnościowe. W sobotnich zawodach na celność lądowania mogą wziąć udział również piloci samolotów ultralekkich. Uczestnicy mogą latać na własnym sprzęcie albo skorzystać z 3Xtrima.

Koszty udziału w imprezie, regulamin na stronie http://bb-aero.pl/

Źródło:http://bb-aero.pl/

 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl
 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl
 
Piątek, 18 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w XI Plebiscycie na „Sportowca Torunia” 2012 i oddania swoje głosu na Bolesława Radomskiego – wybitnego pilota,wychowanka i członka Aeroklubu Pomorskiego.

Bolesław Radomski urodził się 15.12.1981r. w Toruniu, swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1997 roku. Na swoim koncie ma wiele imponujących zwycięstw m.in. Mistrzostwo Polski w 2008 i 2012 r, Wicemistrzostwo w II Rajdowych Mistrzostwach Polski 2011. Jest zdobywcą II miejsca indywidualnie (z nawigatorem D. Lechowskim) oraz I miejsca drużynowo w VII Rajdowych Mistrzostwach Świata (Hiszpania) w 2012r, II miejsca indywidualnie i I miejsca drużynowo w XX Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym (RPA) w 2011r.

To niewątpliwie człowiek z pasją, poświęcający każdą wolną chwilę lotnictwu - Moim największym sukcesem jest to, że udaje mi się spełniać marzenia z dzieciństwa - mówi o sobie.

Aby oddać swój głos na Bolesława Radomskiego należy wysłać SMS o treści NOW.S.6 pod numer 7148 (koszt SMS-a 1,23zł z VAT).Glosować można do 20 stycznia 2013r. Wyniki zostaną ogłoszone 2 lutego 2013 na Balu Sportowca, zorganizowanym przez Wydział Sportu i Turystyki

Link do akcji na stronie http://www.nowosci.com.pl/

 

Źródło:http://www.aeroklub.torun.pl/

 

 
Sobota, 19 stycznia 2013 Admin ChceLatac.pl

XXVI Bieszczadzki Bieg Lotników

W niedzielę 13.01.2013 do Ustianowej koło Ustrzyk Dolnych zjechali miłośnicy biegania na nartach z całej Polski, by wziąć udział w XXVI Bieszczadzkim Biegu Lotników.

Bieszczadzki Bieg Lotników jest imprezą narciarską ku czci tych, którzy w okresie międzywojennym na szybowisku w Ustianowej uczyli się lotniczego abecadła, a w czasie II wojny światowej bronili polskiego nieba. Pomysłodawcą imprezy jest Stanisław Nahajowski, - wieloletni działacz sportowy, wychowawca wielu sportowców, a obecnie prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego.

Bieg Lotników ma formułę otwartą tzn. mogą w nim uczestniczyć zarówno zawodnicy uprawiający ten sport na poziomie wyczynowym, jak i amatorzy. Bieg rozgrywany jest techniką klasyczną na kilku dystansach dla kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych: w grupach dziecięcych, młodzieżowych, dla dorosłych i weteranów.

W Biegu Lotników rywalizowało dotychczas wielu znanych zawodników, przyszłych medalistów Mistrzostw Polski, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a także reprezentantów kraju na wielu światowych imprezach. Co roku na imprezę przybywają goście honorowi m.in. postacie życia politycznego oraz znani i cenieni zawodnicy. W tym roku zaproszenie przyjęli m.in: 

 • Eligiusz Włodarczak - Minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy

 • prof. Roman Kuźniar - doradca Prezydenta RP Bronisław Komorowskiego

 • gen. pilot Mirosław Hermaszewski

 • gen. bryg. SG Dominik Tracz - Komendant Główny Straży Granicznej

 • Wacław Nycz - pilot, wielokrotny mistrz Świata w lataniu precyzyjnym

 • Józef Łuszczek - Mistrz Świata w biegach narciarskich

 • Stefania Biegun - trzykrotna olimpijka, czterdziestokrotna mistrzyni Polski,

 • i wielu innych.

 

Bieszczadzki Bieg Lotników jest również jednym z etapów amatorskich Mistrzostw Polski w biegach narciarskich PZN

W Ustianowej Górnej ścigało się około 150 zawodników na dystansach 10 km (K) i 20 km (M) techniką klasyczną. Najszybsi okazali się Marcin Rzeszótko i Marcela Marcisz.

Marcin Rzeszótko pokonał dystans w 1:02:21, o 17 sekund szybciej niż Bogusław Gracz, trzeci był Jakub Mroziński z Jeleniej Góry.

Natomiast Marcela Marcisz wygrała z przewagą – ponad 1,5 minuty - nad Natalią Grzebisz.

W kategorii Pilotów najlepszym okazał się SURMIAK Ryszard (Rzeszów), II miejsce zajął: PÓŁCHŁOPEK Józef (Aeroklub Podkarpacki), III miejsce – JURCZYK Tadeusz (Aeroklub Podkarpacki).

 

Źródło:http://www.aeroklub-podkarpacki.pl/

http://www.biegowki24.pl/

http://nabiegowkach.pl/

http://www.ustrzyki-dolne.pl/