„Święto Latawca AZM 2012”

Poniedziałek, 17 września 2012 admin

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zaprasza na tegoroczne zawody „Święto Latawca”, które odbędą się 7 października br. na płockim lotnisku. Ku uciesze i staraniom organizatorów z roku na rok rośnie liczba młodych entuzjastów tego niecodziennego hobby, którzy stają w szranki o laury w dziedzinie budowy i pilotażu latawców. Zawody latawcowe AZM stanowią eliminacje do mistrzostw Aeroklubu Polskiego. Rozgrywane są w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych. Zawodnicy podzieleni są na cztery grupy wiekowe. Zwycięzcy II kategorii wiekowej awansują do mistrzostw Polski i w kolejnych zawodach będą reprezentować Płock. Najpierw latawce poddawane są ocenie „technicznej” tzn. oceniany jest wygląd zewnętrzny i estetyka wykonania. Następnie każdy zawodnik musi sprawnie wynieść swój latawiec w powietrze. Komisja ocenia jego lot: czy jest stabilny, czy łatwo unosi się w powietrzu, czy pilotujący latawiec nie ma problemów z jego opanowaniem. Dodatkowo można zdobyć punkty za efekty specjalne, takie jak: zastosowanie wyciągu latawcowego do wynoszenia i zrzutu niewielkiego ładunku ze spadochronem. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali ciekawe, związane z lotnictwem nagrody, a dla pozostałych uczestników nagrody pocieszenia. Rozdane zostaną również nagrody w kategoriach:najładniejszy latawiec wg publiczności i wg fotoreporterów lokalnych mediów. Ponadto spośród szkół powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego,które wezmą udział z zawodach, organizatorzy wyłonią tę szkołę, której uczniowie razem uzyskają najwięcej punktów i przyznają jej puchar oraz udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Jak zostać pilotem – od latawca do Boeinga” lub „Latać każdy może”.
Zawody Święta Latawca to impreza dla całych rodzin. To świetna forma wypoczynku na świeżym powietrzu, propagowania zdrowego ducha rywalizacji i „kolorowego” hobby.

Więcej informacji o konkursie, a także instrukcje jak wykonać swój pierwszy najprostszy latawiec dostępne są na stronie www.aeroklubplock.pl

Źródło:http://aeroklubplock.pl