Aktualności

Środa, 12 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W hiszpańskim Castellon zakończyły się 18 Rajdowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowo - Nawigacyjnym. W zawodach udział wzięło 49 załóg z 16 państw: Polski, Francji, Czech, Hiszpanii, Austrii, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Portugalii, Węgier, Słowacji, Litwy, Cypru, Izraela i Norwegii.

Od 30 lat Polacy stają na podium Rajdowych Mistrzostw Świata i tym razem również nasi rodacy zaprezentowali się po mistrzowsku.

Tytuł Vice Mistrza Świata i srebrny medal wywalczyli: pilot Bolesław Radomski (Aer. Pomorski) i nawigator Dariusz Lechowski (Aer. Krakowski).

Tytuł II Vice Mistrza Świata w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym i brązowy medal przywiozą do Polski Michał Wieczorek ( Aer. Krakowski) wraz z nawigatorem Michałem Osowskim (Aer. Pomorski).

Tytuł mistrzowski wywalczyła francuska załoga: Joulien Cherioux-pilot, David Legentil-nawigator.

W pierwszej 10 mistrzostw znalazło się 5 polskich załóg, co sprawiło, iż w klasyfikacji drużynowej Polska zdobyła złoty medal drużynowy i tytuł Rajdowych Mistrzów Świata! Janusz Darocha (Aer. Częstochowski) wraz ze Zbigniewem Chrząszczem (Aer. Wrocławski) zajęli 5 miejsce, Krzysztof Skrętowicz (Aer. Opolski) wraz z Jarosławem Sysio (Aer. Bielsko-Biała) znaleźli się na 9 pozycji, a Marek Kachaniak (Aer. Rzeszowski) wraz z Łukaszem Pawlakiem (Aer. Warszawski) zajęli 10 miejsce. Swój udział zaznaczyły także załogi: Krzysztof Wieczorek z synem Kamilem ( Aer. Krakowski), którzy uplasowali się na 14 pozycji, na 16: Jerzy Markiewicz startujący z Marcinem Skalikiem (Aer. Częstochowski) oraz debiutująca na imprezie tej rangi załoga: Marek Masalski i Marcin Kwiatosz (Aer. Warszawski), która zajęła 34 miejsce.

Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej w tym roku przypadło ekipie francuskiej, a trzecie czeskiej.

Źródła:http://www.aeroklub-polski.pl 
Czwartek, 13 września 2012 Admin ChceLatac.pl

11 września br. rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Lotnictwa i Astronautyki ILA Berlin Air Show. Jest to jedna z największych międzynarodowych imprez poświęconych przemysłowi lotniczemu, organizowana co dwa lata, na przemian z Paris Air Show. W zakres tematyczny imprezy wchodzą: lotnictwo cywilne i wojskowe, transport lotniczy, linie lotnicze, operatorzy lotnisk, organizacja ruchu lotniczego, administracja, lotnictwo korporacyjne, usługi dla ruchu komercyjnego, samoloty bojowe, transportowe, maszyny bezzałogowe, samoloty ultralekkie, helikoptery cywilne i wojskowe, wyposażenie, silniki, materiały, części, nowe technologie, urządzenia i ich elementy. W tym roku 1000 wystawców z ponad 40 krajów zapowiedziało swój udział. Przewidziano liczne wystawy i prezentacje. Również Polska, będąca oficjalnym partnerem targów, zaprezentuje bogatą i znaczącą ekspozycję. Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki RP i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych pokazany zostanie nie tylko polski sektor lotniczy, ale również kosmiczny i satelitarny. Swoje eksponaty wystawią 43 firmy oraz instytucje. Będą to m.in. samoloty MP-02 Czajka, EM-11 Orka, PZL M 28, Fregata J6, ZEN 1 oraz śmigłowiec Black Hawk. Zaprezentują się również firmy z Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Instytut Lotnictwa i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Targom towarzyszyć będą spektakularne pokazy lotnicze, w których udział wezmą m.in. polska Grupa Żelazny oraz biało-czerwone Iskry. Zaprezentują się Wojciech Krupa, Piotr Haberland na samolotach Zlin 50, Agata Nykaza na samolocie Zlin 526 oraz Jerzy Makula – siedmiokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej - na szybowcu MDM – 1.Widzowie mogą spodziewać się wyjątkowych atrakcji. Szczegółowy plan znajduje się na stronie targów: www.ila-berlin.de.

Targi potrwają do 16 września.

Źródło:http://www.defence24.pl i http://lotniczapolska.pl

 

 
Czwartek, 13 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W dniach 17-18 września 2012r. na Politechnice Poznańskiej odbędzie się konferencja, na której zostanie dokonany przegląd światowych, nowoczesnych technik i technologii związanych z produkcją obiektów latających oraz problemów współczesnego transportu lotniczego. Ma ona stanowić forum współpracy świata nauki i innowacji z praktycznym wdrażaniem wyników w przemyśle lotniczym. Ma również zachęcić młodzież do wyboru lotniczych kierunków kształcenia. Będzie można wysłuchać m.in. wykładu na temat osiągnięć technologicznych w kosmonautyce, tendencji rozwojowych napędów lotniczych i kosmicznych, rozwoju komputerowych systemów wspomagania eksploatacji statków powietrznych. Poszerzyć swoją wiedzę o budowę współczesnych statków powietrznych i nowoczesnych metod ich eksploatacji czy poznać nowoczesne technologie stosowane w bezzałogowych statkach powietrznych BSP. Organizatorzy przewidują zorganizowanie wystaw i prezentacji.

Szczegółowy program konferencji: Rozwój Techniki, Technologii i Transportu w Lotnictwie dostępny na stronie internetowej: www.rtl.put.poznan.pl.

Źródło:http://lotniczapolska.pl

 

 

 
Piątek, 14 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Spadochronowe Mistrzostwa Polski w celności lądowania Leszno 2012.

W dniach 7-9 września (piątek-niedziela) na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie odbywały się 53. Spadochronowe Mistrzostwa Polski w celności lądowania. Organizatorem imprezy była Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie wraz z Leszczyńskim Stowarzyszeniem Spadochroniarzy Feniks. Dyrektorem sportowym i kierownikiem skoków był Jacek „Azja” Brzeziński, sędzią głównym zawodów - Maciej Antkowiak. Do zawodów zgłosiło się 38 zawodników reprezentujących 7 drużyn w tym 6 kobiet. Niestety pogoda nie dopisała (zbyt silny wiatr, niskie podstawy chmur) i tak w ciągu dwóch dni zawodów udało rozegrać się tylko półtorej kolejki z minimum czterech umożliwiających rozegranie zawodów wg regulaminu FAI. Na szczęście w dniu rezerwowym (niedziela) udało się dokończyć zawody.

W konkurencji skoków grupowych rywalizowało siedem pięcioosobowych drużyn. Tytuł Drużynowego Mistrza Polski zdobyli zawodnicy Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych - OSWRiS/WKS „Skrzydło” 1, w składzie: mł. chor. Sławomir Bednarski, kpt. Monika Sadowy-Naumienia, chor. Piotr Augustyniak, mł. chor. Maciej Lamentowicz i st. szer. Tomasz Rapita. Wynik zwycięskiej drużyny to 51cm. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna OSWRiS/WKS „Skrzydło” 2 (61 cm): chor. Piotr Błażewicz, chor. Marek Pietrzak, sierż. sztab. Jacek Klus, st. sierż. Krzysztof Lewandowski i st. szer. Piotr Kut. Trzecie miejsce zajęła 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa - 6 BPD/WKS „Wawel” 1: plut. Rafał Zgierski, st. kpr. Grzegorz Zajączkowski, st. szer. Szymon Pezda, st. szer. Bartłomiej Wójciak i st. szer. Kamil Wójciak.

Indywidualnym Mistrzem Polski w kategorii mężczyzn został mł. chor. Sławomir Bednarski – zawodnik OSWRiS/WKS „Skrzydło” 1 – z wynikiem 4. Tytuł wicemistrza zdobył chor. Piotr Błażewicz z drużyny OSWRiS/WKS „Skrzydło” 2, trzecie miejsce wywalczył zawodnik 6 BPD/WKS „Wawel” 1, plut. Rafał Zgierski.

Wśród kobiet tytuł Mistrzyni Polski wywalczyła reprezentantka OSWRiS/WKS "Skrzydło" 1 kpt. Monika Sadowy-Naumienia z wynikiem 7 cm, drugą lokatę osiągnęła kpr. podch. Agnieszka Wiesner z WSOSP Dęblin (8 cm), trzecie miejsce na podium wywalczyła zawodniczka 6 BPD/Wks "Wawel" 2 - Bogna Bielecka (16 cm).

Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl i http://www.wks-skrzydlo.pl/

 
Sobota, 15 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Aeroklub Częstochowski, Komisja Mikrolotowa Aeroklubu Polskiego, Paramotor Team Poland zaprasza na kolejne Motoparalotniowe Zawody w lataniu precyzyjnym Rudniki - Slalomania 2012”. Impreza odbędzie się w dniach 5-7 października br. na lotnisku Rudniki koło Częstochowy. W zawodach mogą wziąć udział piloci, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania lotów na motoparalotniach. Organizatorzy w tym roku dla uatrakcyjnienia rywalizacji zapowiadają wprowadzenie kilka modyfikacji do regulaminu rozgrywania konkurencji i w związku z tym proszą o zapoznanie się z regulaminem i katalogiem konkurencji. Przewidywana jest również rywalizacja zespołowa. Podczas zawodów będzie można podziwiać umiejętności Członków Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Swoim doświadczeniem podzielą się aktualni Rekordziści Świata w slalomie „koniczynka” - Marcin Krakowiak oraz Ryszard Żygadło z Patrycją Lejk.

Więcej informacji na http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl.

Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl.

 
Poniedziałek, 17 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Balonowe Babie Lato 2012

W dniach 27-30 września br. na lotnisku Turbia kolo Stalowej Woli, Aeroklub Stalowowolski organizuje Zawody Balonowe Babie lato 2012 o o Puchar Prezydenta Miasta Stalowa Wola. Zawody rozegrane zostaną wg Regulaminu Mistrzostw Polski bez logerów i obserwatorów. Organizatorzy przewidują udział około 15-20 balonów.
Zapowiada się piękne widowisko.
Balonowe Babie Lato to impreza organizowana od 1986 roku w Stalowej Woli. Pomysłodawcą był Witold Walawski. Sterowanie balonem na ogrzane powietrze odbywa się na zasadzie ruchu powietrza przez obniżenia lub podwyższenia lotu. Pilot ma za zadanie jak najprecyzyjniej osiągnąć wyznaczony na ziemi cel. Wybiera miejsce startu i obiera kierunek przesuwania się balonu. Takie balony wykonane są z tkanin poliamidowych lub poliestrowych, odpowiednio impregnowanych środkami uszczelniającymi i odpornych na wysoką temperaturę. Składają się z powłoki o wadze około 100 kg (od 40 do 200 kg) i pojemności 2300 m3 powietrza, nagrzewnic z palnikiem do wytwarzania ciepłego powietrza oraz olinowania wykonanego z taśmy stylonowej zakończonej stalowymi linami, które łączą kosz wiklinowy dla załogi.

Źródło:http://lotniczapolska.pl, http://www.stalowka.net

 
Poniedziałek, 17 września 2012 Admin ChceLatac.pl

„Święto Latawca AZM 2012”

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zaprasza na tegoroczne zawody „Święto Latawca”, które odbędą się 7 października br. na płockim lotnisku. Ku uciesze i staraniom organizatorów z roku na rok rośnie liczba młodych entuzjastów tego niecodziennego hobby, którzy stają w szranki o laury w dziedzinie budowy i pilotażu latawców. Zawody latawcowe AZM stanowią eliminacje do mistrzostw Aeroklubu Polskiego. Rozgrywane są w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych. Zawodnicy podzieleni są na cztery grupy wiekowe. Zwycięzcy II kategorii wiekowej awansują do mistrzostw Polski i w kolejnych zawodach będą reprezentować Płock. Najpierw latawce poddawane są ocenie „technicznej” tzn. oceniany jest wygląd zewnętrzny i estetyka wykonania. Następnie każdy zawodnik musi sprawnie wynieść swój latawiec w powietrze. Komisja ocenia jego lot: czy jest stabilny, czy łatwo unosi się w powietrzu, czy pilotujący latawiec nie ma problemów z jego opanowaniem. Dodatkowo można zdobyć punkty za efekty specjalne, takie jak: zastosowanie wyciągu latawcowego do wynoszenia i zrzutu niewielkiego ładunku ze spadochronem. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali ciekawe, związane z lotnictwem nagrody, a dla pozostałych uczestników nagrody pocieszenia. Rozdane zostaną również nagrody w kategoriach:najładniejszy latawiec wg publiczności i wg fotoreporterów lokalnych mediów. Ponadto spośród szkół powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego,które wezmą udział z zawodach, organizatorzy wyłonią tę szkołę, której uczniowie razem uzyskają najwięcej punktów i przyznają jej puchar oraz udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Jak zostać pilotem – od latawca do Boeinga” lub „Latać każdy może”.
Zawody Święta Latawca to impreza dla całych rodzin. To świetna forma wypoczynku na świeżym powietrzu, propagowania zdrowego ducha rywalizacji i „kolorowego” hobby.

Więcej informacji o konkursie, a także instrukcje jak wykonać swój pierwszy najprostszy latawiec dostępne są na stronie www.aeroklubplock.pl

Źródło:http://aeroklubplock.pl 
Poniedziałek, 17 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Łódzka Szkoła paralotniowa „Parapasja” organizuje w dniach 29-30 września 2012 (termin rezerwowy 6-7 października) coroczny jesienny Paralotniowy Rajd Nawigacyjny Doliną Rzeki Pilicy. Przelot odbywa się na odcinku: Ciemiętniki - Inowłódz - Nowe Miasto -Warka lub (w zależności od pogody) w odwrotnym kierunku. Rajd ma charakter towarzyski i ma służyć popularyzowaniu turystyki paralotniowej. Adresowany jest do pilotów PPG oraz PPGG wrażliwych na piękno krajobrazu, jakim niewątpliwie jest koryto rzeki Pilicy na tym odcinku. Podczas rajdu organizatorzy przewidują rozegranie konkurencji nawigacyjnej, a także konkurencji:„Polowanie na lisa”. Dla zwycięzców sponsorzy - "PARAPASJA" Łódzka Szkoła Paralotniowa, firma JB Partner z Łodzi - importer elektronicznych systemów zabezpieczeń oraz przydatnych gadżetów również dla paralotniarzy. – przygotowali atrakcyjne nagrody.

Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: parapasja@op.pl. (ze względów logistycznych ilość miejsc jest ograniczona).

Uczestników obowiązuje wpisowe w wysokości 90 zł.

Więcej informacji na stronie http://www.parapasja.pl

Organizatorzy:

Janek Lidke - kontakt 601 34 34 75
Paweł Wymysłowski - kontakt 603 973 862

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl i http://www.parapasja.pl

 
Wtorek, 18 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Jurajskie Zawody Mikrolotowe Częstochowa - 2012

W dniach 20 – 23 września br. na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach, zostaną rozegrane kolejne Jurajskie Zawody Mikrolotowe Częstochowa – 2012. Będzie można zobaczyć zmagania zawodników na motolotniach oraz mikrolotach sterowanych aerodynamicznie.
Więcej informacji oraz szczegółowy plan zawodów dostępny jest na stronie Aeroklubu Częstochowskiego.


Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl 
Wtorek, 18 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Zawody modelarskie  Włocławek 2012

Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego zaprasza 21-23.09.2012r. na lotnisko w Kruszynie gdzie odbędą się Mistrzostwa Polski Modeli Helikopterów w konkurencji F3C oraz Mistrzostwa Polski Modeli na Uwięzi w konkurencjach: F2A, F2B, F2C, F2D, F2A Rodeo dla juniorów i seniorów. Rozegrane zostaną także zawody FAI do Pucharu Świata modeli na uwięzi w konkurencjach: F2A modeli prędkościowych, F2B modeli akrobacyjnych i F2C modeli wyścigowych. Patronat sportowy nad zawodami obejmuje Aeroklub Polski /członek FAI/.


Więcej informacji na stronie:http://www.aeroklub.wloclawek.pl