Aktualności

Czwartek, 20 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Szybowcowe zawody w celności lądowania Nowy Targ - 2012

29.09.2012 roku (sobota) w Aeroklubie Nowy Targ rozegrane zostaną szybowcowe zawody celności lądowania. Impreza będzie zarazem symbolicznym zakończeniem sezonu 2012.

Uczestnicy staną do zawodów w dwóch kategoriach: uczniów pilotów (szybowiec Puchacz, lot z instruktorem) oraz pilotów z licencją PL(G) (szybowiec Junior). Zawody przeznaczone są dla osób posiadających ukończone zadanie A IV, celność lądowania oraz ważne LS lub KTP w przypadku pilotów z licencją. W przypadku braku skończonego zadania AIV zawodnicy wezmą udział w konkurencji: loty na Puchaczu z instruktorem. Udział w zawodach szybowcowych jest odpłatny - 100zł. Cena obejmuje: dwa starty za samolotem, poczęstunek w trakcie trwania zawodów oraz wieczorny grill (trening szybowcowy - płatny w dniu zawodów). Organizatorzy dysponują 5 darmowymi miejscami noclegowymi (wymagany własny śpiwór). Istnieje również możliwość zakwaterowania w pobliskich pensjonatach (cena noclegu ok. 30-40zł/os). W przypadku brzydkiej pogody w świetlicy Aeroklubu odbędą się "zastępcze" zawody w celności, lotnicze opowieści ...

Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy na stronie Aeroklubu Nowy Targ.

 

Źródło:http://www.aeroklub.nowytarg.pl

 

 
Sobota, 22 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Samolotowe Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Lataniu Precyzyjnym

Aeroklub Pomorski zaprasza w dniach 25-29 września br. na Samolotowe Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Lataniu Precyzyjnym.

Rozegrane zostaną połączone zawody:

 • XIII Edycji Samolotowego Pucharu Polski,

 • 46 Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej,

 • 55 Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów oraz

 • 41 Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów.

29 września od 13.00 organizatorzy zapraszają ponadto na Lotniczy Piknik Rodzinny. Oprócz zmagań konkursowych będzie można zobaczyć m.in. zawody Free Style w Akrobacji Samolotowej (najlepsi piloci Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej), pokaz Polskich Sił Powietrznych, (F-16, Grupa Akrobacyjna "Orlik" Radom).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: aeroklub.torun.pl

 

Źródło:http://dlapilota.pl 
Sobota, 22 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Od 12 do 14 października br. na lądowisku miejskim w Łomży (współrzędne: N: 53°11'37,96”, E: 22°02'48,98”) rozgrywać się będą kolejne XIII już Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2012. Pilotom udostępnione zostanie pole startowi wzlotów o długości około 400m i szerokości 50m. Każdy z uczestników zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem zawodów. Piloci, by wziąć udział w sportowej rywalizacji powinni posiadać: aktualne ubezpieczenie, świadectwo kwalifikacji oraz aktualny przegląd sprzętu - dotyczy motolotni i ulm. Muszą również uiścić wpisowe w wysokości 200 zł.

Organizatorzy zapewniają w ramach wniesionej opłaty:

 • dwa noclegi, sześć posiłków (śniadania, obiady i kolacje),

 • paliwo dla startujących w mistrzostwach (dotyczy motolotni i samolotów ultralekkich) w ilości niezbędnej do rozegrania konkurencji,

 • 30 litrów paliwa dla uczestników, odbywających loty widokowe ze wskazanymi przez Organizatora kandydatami na pilotów (motolotnie i ulm),

 • medale i puchary (1 – 3 miejsce w odrębnych klasyfikacjach: motolotnie, ulm, PPG) oraz upominki okolicznościowe dla wszystkich uczestników.

Biuro Zawodów czynne będzie w piątek od 15.00 w Hotelu Gromada (ul. Rządowa 1) oraz na lądowisku. Wszelkie dodatkowe pytania należy kierować do Dominiki Tockiej – Dyrektora Biura Zawodów na adres mailowy: biuro_zawodow@onet.eu.

Źródło: http://lotniczapolska.pl 
Sobota, 22 września 2012 Admin ChceLatac.pl

IV Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata

Po raz czwarty w Kaliszu odbędą się Dni Modelarza i Pasjonata. Organizatorami imprezy są Wielkopolski Klaster Lotniczy oraz Aeroklub Ostrowski. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Kalisza. - Janusz Pęcherz. W dniach 29-30 września w Hali Sportowo-Widowiskowej Arena na Osiedlu Dobrzec będzie można podziwiać wszelkie formy modelarstwa – od lotniczego przez kolejowe, samochodowe, statki i okręty. W programie IV Kaliskich Dni Modelarza i Pasjonata poza modelarskimi pokazami znalazły się ekspozycje stoisk naukowych i historycznych. Na wystawach będą prezentowane m.in. silniki lotnicze, pojazdy militarne, modele RC - zdalnie sterowane, kołowe, lotnicze i szkutnicze. Zapowiedziano także pojawienie się motolotni, paralotni, balonu, samolotów i szybowców oraz samolotów bezzałogowych.

Dzień pierwszy 29.09 (sobota) w godzinach 9-19, dzień drugi 30.09 (niedziela) 8-18.Wstęp wolny.

Patronat medialny nad IV Kaliskimi Dniami Modelarza i Pasjonata sprawuje portal d-w.pl.

 

Źródło:http://www.aeroklub.osw.pl/, http://lotniczapolska.pl

 

 
Sobota, 22 września 2012 Admin ChceLatac.pl

II Kaszubski Festiwal Modelarski

29 – 30 września br. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kołczygłowach odbędzie się II Kaszubski Festiwal Modelarski. Na ubiegłorocznym Festiwalu wystawiono 118 modeli. Główną nagrodę zdobył wówczas Marek Świderski za kolekcję współczesnych samolotów wojskowych w skali 1:48. Na I edycji Festiwalu jury przyznało nagrodę specjalną za najlepszy model samolotu MiG-23 w polskich barwach. Otrzymał ją Grzegorz Mądry. W tym roku organizatorzy również zapowiadają przyznanie nagrody specjalnej za najlepszy model tego samolotu, tym razem jednak w dowolnej skali i w dowolnej wersji malowania.

W Festiwalu może wziąć udział każdy miłośnik modelarstwa i zgłosić dowolną ilość modeli w każdej klasie. Nie wymagana jest dokumentacja modeli, a start w konkursie jest bezpłatny.

Podczas tegorocznego Festiwalu oprócz konkursu odbędzie także wystawa modeli i giełda modelarska.

Program II Kaszubskiego Festiwalu Modelarskiego:

Sobota

 • 09:00-13:00 – otwarcie i przyjmowanie modeli konkursowych

 • 13:00-18:00 – wystawa modeli połączona z oceną modeli konkursowych, giełda modelarska

 • 18:00 – zakończenie wystawy – modelarskie spotkanie integracyjne
  Niedziela

 • 09:00-13:30 – wystawa

 • 13:30 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie festiwalu

 • ok. 14:00 – wydawanie modeliŹródło:http://lotniczapolska.pl 
Wtorek, 25 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Sławomir Pomietlak laureatem Wyróżnienia Honorowego im. Dedala 2012

Nagroda im. Dedala to honorowe wyróżnienie Aeroklubu Polskiego przyznawane osobom zasłużonym na polu kształcenia i wychowywania kadr lotniczych. Tegorocznym laureatem został senior Aeroklubu Poznańskiego instr. pil. Sławomir Pomietlak. Został odznaczony za wybitne zasługi w kształtowaniu i wychowaniu skoczków spadochronowych i pilotów ku chwale polskiego lotnictwa. Uroczystość wręczenia Dedala odbyła się w przeddzień 80-tych urodzin laureata - 10 września br. w w Górskiej Szkole Szybowcowej na górze Żar. To Honorowe Wyróżnienie przyznawane jest raz do roku i tylko jednemu instruktorowi. Sławomir Pomietlak jest 14 laureatem nagrody, trzecim z Aeroklubu Poznańskiego. Wcześniej uhonorowano nią Stefana Makné i Hieronima "Frania" Kowalskiego.
Instr. Artur Sławomir Pomietlak, ur. 13 września 1932 r. Od 1958 r. Członek Aeroklubu Poznańskiego, instr. spadochronowy, pil.-instr. balonów na uwięzi, pil. szybowcowy. Członek Okręgowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych od 1965r, a od 1975 r. (do 1996 r.) członek PKBWL. Od 1981r Członek Klubu Seniorów Lotnictwa AP. Do dnia dzisiejszego wyszkolił 11672 skoczków. Laureat tegorocznego wyróżnienia jest autorem podręcznika dla kandydatów, skoczków i pilotów "Spadochroniarstwo".

Zdjęcia z uroczystości wręczenia Dedala na stronie Aeroklubu Poznańskiego

Źródło:http://www.aeroklub.poznan.pl/ 
Wtorek, 25 września 2012 Admin ChceLatac.pl

IX Piknik Lotniczy KTL AOPA POLAND

29 września 2012r. Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland zaprasza wszystkich sympatyków lotnictwa i nie tylko wraz z rodzinami do wzięcia udziału w pikniku lotniczym, który odbędzie się w północnej części lotniska Warszawa - Babice przed hangarem firmy IBEX – Usługi Lotnicze (dojazd na lotnisko od strony dzielnicy Chomiczówka, ul. Księżycowa 3). Początek pikniku planowany jest na godz. 10:00, zakończenie na godz. 16:00. W programie: loty widokowe nad Warszawą oraz wystawa współczesnych i historycznych samolotów różnych typów. Gośćmi honorowymi imprezy tradycyjnie mają być władze Warszawy, władze dzielnic miasta, politycy i oczywiście piloci, kontrolerzy ruchu lotniczego i przyjaciele lotnictwa. Zapowiada się niesamowita impreza.

Źródło:http://aopa.pl 
Wtorek, 25 września 2012 Admin ChceLatac.pl

XVII Toruńskie Zawody na Celność Lądowania

6 X 2012r. odbędą się kolejne Toruńskie Zawody na Celność Lądowania. Ponieważ więcej osób ukończyło w tym roku szkolenie, organizatorzy liczą na większą frekwencje niż dotychczas. Koszt uczestnictwa to 20 zł wpisowego plus starty i ”godziny” rozliczane osobno wg. obowiązującego cennika. Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy. W ramach wpisowego na uczestników będzie czekała grochówka, a na zakończenie zawodów organizatorzy planują ognisko.

Zgłoszenia należy kierować do sekretariatu Aeroklubu (mailowo lub telefonicznie) do 5 X (piątek) do godz.15:00.

Kontakt: Aeroklub Pomorski ul. 4 Pułku Lotniczego 17 87-100 Toruń tel. +48 56 62 224 74 fax. +48 56 65 444 31 E-mail: sekretariat@aeroklub.torun.pl

Źródło:http://www.aeroklub.torun.pl

 
Środa, 26 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Latawce na Bemowie

7 października br. na lotnisku Warszawa - Babice odbędą się 16 Mistrzostwa Warszawy Młodzików w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych. Patronat honorowy obejmuje Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Organizatorem mistrzostw jest Bemowskie Centrum Kultury we współpracy z Aeroklubem Warszawskim oraz z Centrum Usług Logistycznych MSWiA „Lotnisko Warszawa - Babice”. Mistrzostwa są eliminacjami do Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 20-21 października br. na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego.
Zawody rozegrane zostaną w dwóch kategoriach: latawców płaskich (FLP) oraz skrzynkowych (FLS). Organizatorzy planują ponadto rozegranie konkursu OPEN, w którym będzie można wystartować latawcami dowolnej konstrukcji oraz

konkursu latawców akrobacyjnych (FLA).

W zawodach, zgodnie z regulaminem Aeroklubu Polskiego, mogą uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14. Dla zwycięzców indywidualnych i drużynowych organizatorzy przewidzieli dyplomy, puchary i wiele ciekawych nagród.

Warto nadmienić, iż zawody latawcowe, odbywające się pod patronatem Aeroklubu Polskiego, mają w Polsce już prawie 50 - letnią historię. Bemowska impreza to gratka dla fanów latawcowego szaleństwa. Dostarcza uczestnikom wiele radości, sporo emocji sportowej rywalizacji. Jest forma świetnej zabawy na świeżym powietrzu dla całych rodzin.

Więcej szczegółów o imprezie, formularz zgłoszenia dla uczestników grupowych, zdjęcia z poprzedniej edycji dostępne sana stronie www.artbem.pl/aeromodelklub.

 

Źródło:http://artbem.pl

 
Środa, 26 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Łódzkie Święto Latawca

Aeroklub Łódzki wraz z Urzędem Miasta Łodzi zaprasza 07.10.2012 r. na zawody latawcowe "Łódzkie Święto Latawca". Prezentacje odbędą się od godz. 11:00 na polu modelarskim we wsi Gospodarz. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych. Przewidziana jest również kategoria Open, w której będą mogły wystartować osoby towarzyszące zawodnikom (opiekunowie). Zawody przeznaczone są dla dzieci i młodzieży do lat 18. Warunkiem wzięcia udziału jest posiadanie latawca zrobionego własnoręcznie. Latawce kupione nie będą brane pod uwagę. Jury oceniać będzie: wygląd, estetykę wykonania, trudność i skomplikowanie konstrukcji, stabilność w locie oraz efekty specjalne.

Więcej informacji można uzyskać pod telefonami:
660-746-667 Witold Jagielski - Kierownik modelarni
608-344-030 Przemysław Jagielski - Instruktor

Mapka z dojazdem:http://www.aeroklub-lodz.pl/gopher/mapa.html

 

Źródło:http://www.aeroklub-lodz.pl