29.09.2012 roku (sobota) w Aeroklubie Nowy Targ rozegrane zostaną szybowcowe zawody celności lądowania. Impreza będzie zarazem symbolicznym zakończeniem sezonu 2012.
Uczestnicy staną do zawodów w dwóch kategoriach: uczniów pilotów (szybowiec Puchacz, lot z instruktorem) oraz pilotów z licencją PL(G) (szybowiec Junior). Zawody przeznaczone są dla osób posiadających ukończone zadanie A IV, celność lądowania oraz ważne LS lub KTP w przypadku pilotów z licencją. W przypadku braku skończonego zadania AIV zawodnicy wezmą udział w konkurencji: loty na Puchaczu z instruktorem. Udział w zawodach szybowcowych jest odpłatny - 100zł. Cena obejmuje: dwa starty za samolotem, poczęstunek w trakcie trwania zawodów oraz wieczorny grill (trening szybowcowy - płatny w dniu zawodów). Organizatorzy dysponują 5 darmowymi miejscami noclegowymi (wymagany własny śpiwór). Istnieje również możliwość zakwaterowania w pobliskich pensjonatach (cena noclegu ok. 30-40zł/os). W przypadku brzydkiej pogody w świetlicy Aeroklubu odbędą się "zastępcze" zawody w celności, lotnicze opowieści ...
Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy na stronie Aeroklubu Nowy Targ.
Źródło:http://www.aeroklub.nowytarg.pl
Aeroklub Pomorski zaprasza w dniach 25-29 września br. na Samolotowe Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Lataniu Precyzyjnym.
Rozegrane zostaną połączone zawody:
XIII Edycji Samolotowego Pucharu Polski,
46 Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej,
55 Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów oraz
41 Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów.
29 września od 13.00 organizatorzy zapraszają ponadto na Lotniczy Piknik Rodzinny. Oprócz zmagań konkursowych będzie można zobaczyć m.in. zawody Free Style w Akrobacji Samolotowej (najlepsi piloci Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej), pokaz Polskich Sił Powietrznych, (F-16, Grupa Akrobacyjna "Orlik" Radom).
Więcej informacji można znaleźć na stronie: aeroklub.torun.pl
Źródło:http://dlapilota.pl
Od 12 do 14 października br. na lądowisku miejskim w Łomży (współrzędne: N: 53°11'37,96”, E: 22°02'48,98”) rozgrywać się będą kolejne XIII już Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2012. Pilotom udostępnione zostanie pole startowi wzlotów o długości około 400m i szerokości 50m. Każdy z uczestników zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem zawodów. Piloci, by wziąć udział w sportowej rywalizacji powinni posiadać: aktualne ubezpieczenie, świadectwo kwalifikacji oraz aktualny przegląd sprzętu - dotyczy motolotni i ulm. Muszą również uiścić wpisowe w wysokości 200 zł.
Organizatorzy zapewniają w ramach wniesionej opłaty:
dwa noclegi, sześć posiłków (śniadania, obiady i kolacje),
paliwo dla startujących w mistrzostwach (dotyczy motolotni i samolotów ultralekkich) w ilości niezbędnej do rozegrania konkurencji,
30 litrów paliwa dla uczestników, odbywających loty widokowe ze wskazanymi przez Organizatora kandydatami na pilotów (motolotnie i ulm),
medale i puchary (1 – 3 miejsce w odrębnych klasyfikacjach: motolotnie, ulm, PPG) oraz upominki okolicznościowe dla wszystkich uczestników.
Biuro Zawodów czynne będzie w piątek od 15.00 w Hotelu Gromada (ul. Rządowa 1) oraz na lądowisku. Wszelkie dodatkowe pytania należy kierować do Dominiki Tockiej – Dyrektora Biura Zawodów na adres mailowy: biuro_zawodow@onet.eu.
Źródło: http://lotniczapolska.pl
Po raz czwarty w Kaliszu odbędą się Dni Modelarza i Pasjonata. Organizatorami imprezy są Wielkopolski Klaster Lotniczy oraz Aeroklub Ostrowski. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Kalisza. - Janusz Pęcherz. W dniach 29-30 września w Hali Sportowo-Widowiskowej Arena na Osiedlu Dobrzec będzie można podziwiać wszelkie formy modelarstwa – od lotniczego przez kolejowe, samochodowe, statki i okręty. W programie IV Kaliskich Dni Modelarza i Pasjonata poza modelarskimi pokazami znalazły się ekspozycje stoisk naukowych i historycznych. Na wystawach będą prezentowane m.in. silniki lotnicze, pojazdy militarne, modele RC - zdalnie sterowane, kołowe, lotnicze i szkutnicze. Zapowiedziano także pojawienie się motolotni, paralotni, balonu, samolotów i szybowców oraz samolotów bezzałogowych.
Dzień pierwszy 29.09 (sobota) w godzinach 9-19, dzień drugi 30.09 (niedziela) 8-18.Wstęp wolny.
Patronat medialny nad IV Kaliskimi Dniami Modelarza i Pasjonata sprawuje portal d-w.pl.
Źródło:http://www.aeroklub.osw.pl/, http://lotniczapolska.pl
29 – 30 września br. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kołczygłowach odbędzie się II Kaszubski Festiwal Modelarski. Na ubiegłorocznym Festiwalu wystawiono 118 modeli. Główną nagrodę zdobył wówczas Marek Świderski za kolekcję współczesnych samolotów wojskowych w skali 1:48. Na I edycji Festiwalu jury przyznało nagrodę specjalną za najlepszy model samolotu MiG-23 w polskich barwach. Otrzymał ją Grzegorz Mądry. W tym roku organizatorzy również zapowiadają przyznanie nagrody specjalnej za najlepszy model tego samolotu, tym razem jednak w dowolnej skali i w dowolnej wersji malowania.
W Festiwalu może wziąć udział każdy miłośnik modelarstwa i zgłosić dowolną ilość modeli w każdej klasie. Nie wymagana jest dokumentacja modeli, a start w konkursie jest bezpłatny.
Podczas tegorocznego Festiwalu oprócz konkursu odbędzie także wystawa modeli i giełda modelarska.
Program II Kaszubskiego Festiwalu Modelarskiego:
Sobota
09:00-13:00 – otwarcie i przyjmowanie modeli konkursowych
13:00-18:00 – wystawa modeli połączona z oceną modeli konkursowych, giełda modelarska
18:00 – zakończenie wystawy – modelarskie spotkanie integracyjne
Niedziela
09:00-13:30 – wystawa
13:30 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie festiwalu
ok. 14:00 – wydawanie modeli
Źródło:http://lotniczapolska.pl
Nagroda im. Dedala to honorowe wyróżnienie Aeroklubu Polskiego przyznawane osobom zasłużonym na polu kształcenia i wychowywania kadr lotniczych. Tegorocznym laureatem został senior Aeroklubu Poznańskiego instr. pil. Sławomir Pomietlak. Został odznaczony za wybitne zasługi w kształtowaniu i wychowaniu skoczków spadochronowych i pilotów ku chwale polskiego lotnictwa. Uroczystość wręczenia Dedala odbyła się w przeddzień 80-tych urodzin laureata - 10 września br. w w Górskiej Szkole Szybowcowej na górze Żar. To Honorowe Wyróżnienie przyznawane jest raz do roku i tylko jednemu instruktorowi. Sławomir Pomietlak jest 14 laureatem nagrody, trzecim z Aeroklubu Poznańskiego. Wcześniej uhonorowano nią Stefana Makné i Hieronima "Frania" Kowalskiego.
Instr. Artur Sławomir Pomietlak, ur. 13 września 1932 r. Od 1958 r. Członek Aeroklubu Poznańskiego, instr. spadochronowy, pil.-instr. balonów na uwięzi, pil. szybowcowy. Członek Okręgowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych od 1965r, a od 1975 r. (do 1996 r.) członek PKBWL. Od 1981r Członek Klubu Seniorów Lotnictwa AP. Do dnia dzisiejszego wyszkolił 11672 skoczków. Laureat tegorocznego wyróżnienia jest autorem podręcznika dla kandydatów, skoczków i pilotów "Spadochroniarstwo".
Zdjęcia z uroczystości wręczenia Dedala na stronie Aeroklubu Poznańskiego
Źródło:http://www.aeroklub.poznan.pl/
29 września 2012r. Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland zaprasza wszystkich sympatyków lotnictwa i nie tylko wraz z rodzinami do wzięcia udziału w pikniku lotniczym, który odbędzie się w północnej części lotniska Warszawa - Babice przed hangarem firmy IBEX – Usługi Lotnicze (dojazd na lotnisko od strony dzielnicy Chomiczówka, ul. Księżycowa 3). Początek pikniku planowany jest na godz. 10:00, zakończenie na godz. 16:00. W programie: loty widokowe nad Warszawą oraz wystawa współczesnych i historycznych samolotów różnych typów. Gośćmi honorowymi imprezy tradycyjnie mają być władze Warszawy, władze dzielnic miasta, politycy i oczywiście piloci, kontrolerzy ruchu lotniczego i przyjaciele lotnictwa. Zapowiada się niesamowita impreza.
Źródło:http://aopa.pl
6 X 2012r. odbędą się kolejne Toruńskie Zawody na Celność Lądowania. Ponieważ więcej osób ukończyło w tym roku szkolenie, organizatorzy liczą na większą frekwencje niż dotychczas. Koszt uczestnictwa to 20 zł wpisowego plus starty i ”godziny” rozliczane osobno wg. obowiązującego cennika. Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy. W ramach wpisowego na uczestników będzie czekała grochówka, a na zakończenie zawodów organizatorzy planują ognisko.
Zgłoszenia należy kierować do sekretariatu Aeroklubu (mailowo lub telefonicznie) do 5 X (piątek) do godz.15:00.
Kontakt: Aeroklub Pomorski ul. 4 Pułku Lotniczego 17 87-100 Toruń tel. +48 56 62 224 74 fax. +48 56 65 444 31 E-mail: sekretariat@aeroklub.torun.pl
Źródło:http://www.aeroklub.torun.pl
7 października br. na lotnisku Warszawa - Babice odbędą się 16 Mistrzostwa Warszawy Młodzików w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych. Patronat honorowy obejmuje Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Organizatorem mistrzostw jest Bemowskie Centrum Kultury we współpracy z Aeroklubem Warszawskim oraz z Centrum Usług Logistycznych MSWiA „Lotnisko Warszawa - Babice”. Mistrzostwa są eliminacjami do Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 20-21 października br. na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego.
Zawody rozegrane zostaną w dwóch kategoriach: latawców płaskich (FLP) oraz skrzynkowych (FLS). Organizatorzy planują ponadto rozegranie konkursu OPEN, w którym będzie można wystartować latawcami dowolnej konstrukcji oraz
konkursu latawców akrobacyjnych (FLA).
W zawodach, zgodnie z regulaminem Aeroklubu Polskiego, mogą uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14. Dla zwycięzców indywidualnych i drużynowych organizatorzy przewidzieli dyplomy, puchary i wiele ciekawych nagród.
Warto nadmienić, iż zawody latawcowe, odbywające się pod patronatem Aeroklubu Polskiego, mają w Polsce już prawie 50 - letnią historię. Bemowska impreza to gratka dla fanów latawcowego szaleństwa. Dostarcza uczestnikom wiele radości, sporo emocji sportowej rywalizacji. Jest forma świetnej zabawy na świeżym powietrzu dla całych rodzin.
Więcej szczegółów o imprezie, formularz zgłoszenia dla uczestników grupowych, zdjęcia z poprzedniej edycji dostępne sana stronie www.artbem.pl/aeromodelklub.
Źródło:http://artbem.pl
Aeroklub Łódzki wraz z Urzędem Miasta Łodzi zaprasza 07.10.2012 r. na zawody latawcowe "Łódzkie Święto Latawca". Prezentacje odbędą się od godz. 11:00 na polu modelarskim we wsi Gospodarz. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych. Przewidziana jest również kategoria Open, w której będą mogły wystartować osoby towarzyszące zawodnikom (opiekunowie). Zawody przeznaczone są dla dzieci i młodzieży do lat 18. Warunkiem wzięcia udziału jest posiadanie latawca zrobionego własnoręcznie. Latawce kupione nie będą brane pod uwagę. Jury oceniać będzie: wygląd, estetykę wykonania, trudność i skomplikowanie konstrukcji, stabilność w locie oraz efekty specjalne.
Więcej informacji można uzyskać pod telefonami:
660-746-667 Witold Jagielski - Kierownik modelarni
608-344-030 Przemysław Jagielski - Instruktor
Mapka z dojazdem:http://www.aeroklub-lodz.pl/gopher/mapa.html
Źródło:http://www.aeroklub-lodz.pl