Aktualności

Środa, 30 października 2013 Admin ChceLatac.pl

Polski akcent na Parolotniowym Pucharze Świata

W zakończonych 30 października w Bir w Indiach zawodach - Parolotniowy Puchar Świata i Mistrzostwach Indii Polacy zaznaczyli swoją obecność na podium: Michał Gierlach wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a Klaudia Bulgakow zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet.

Bir znajduje się z stanie Himachal Pradesh w północno-zachodnich Indiach. Część miejscowości, gdzie znajdowało się biuro zawodów stanowi tybetańską kolonię. Tak więc nie czuje się tu jak w Indiach, tylko jak w Tybecie. Bir jest także jednym z najlepszych miejsc do latania na paralotniach na świecie. Niesamowite warunki jakie tu panują pozwalają na rozgrywanie zawodów oraz na bardzo wysokie latanie w Himalajach.

Pre Puchar Świata były zawodami sprawdzającymi przygotowanie organizatora i przydatność miejsca do przeprowadzenia Pucharu Świata.

Wprawdzie za sprawą cyklonu, który nawiedził Indie i zrobił w nich spore spustoszenie na tydzień przed zawodami, pogoda na początku nie była idealna ale pod koniec pozwoliła poznać miejsce od najlepszej strony.

Rozegrano cztery ważne konkurencje o długościach: 52, 9; 55,9; 68,1 I 55,3 km.

W zawodach startowało wielu wyśmienitych sportowców, dzięki czemu rywalizacja była bardzo zacięta i ciekawa.

Michał latał bardzo równo zajmując w każdej konkurencji wysokie lokaty (wygrał nawet ostatnią konkurencję), dzięki czemu Polak zajął zasłużone trzecie miejsce.

Klaudia wygrała wśród kobiet dwie ostatnie konkurencje, co pozwoliło jej wygrać z komfortową przewaga w klasyfikacji kobiet i ostatecznie zająć wysokie 14-te miejsce w klasyfikacji generalnej.

Gratulujemy!

 

Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl/

 

 
Czwartek, 31 października 2013 Admin ChceLatac.pl

XXIII Warszawskie Zawody Samolotowe

Zakończono jesienne dwudniowe zawody nawigacyjne na warszawskich Babicach. Obejmowały one dwie kategorie:

Profesjonalną – załoga jednoosobowa (I pilot),

Amatorską - załoga dwuosobowa (I pilot i II pilot).

W zawodach udział wzięło 9 załóg: w klasie amatorskiej startowało 6 załóg i 3 osoby w kategorii zawodowców.

Trasa nawigacyjna składała się z siedmiu punktów kontrolnych, rozłożonych na północny wschód i północ od Warszawy. Pilotów zachwyciły widoki złotej polskiej jesieni, meandry Bugu i okolice Zalewu Zegrzyńskiego. Niskie okresowe zachmurzenie pokrzyżowało trochę plany ale ostatecznie wszystkie załogi bezpiecznie i szczęśliwie obleciały trasę, z lepszym lub gorszym wynikiem.

Po zadaniu nawigacyjnym, a była to klasyczna nawigacja precyzyjna, odbyły się dwie kolejki lądowań na celność. Wyniki były bardzo różne, zdarzały się zarówno przeloty, jak i niedoloty.

W nawigacji wśród zawodowców prowadził Jakub Klęczar. Wśród amatorów Zosia Garwacka z nawigatorką, drugie miejsce zajęli zawodnicy Anja Tatarczuk z Wojtkiem Mamoną, trzecie zaś Jacek Pietranik i Piotr Ostrowski.

Zwycięzcom gratulujemy!

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Czwartek, 31 października 2013 Admin ChceLatac.pl

„Żołnierska Pamięć”

„Żołnierska Pamięć” to doroczna akcja organizowana tuż przed świętem Wszystkich Świętych w Siłach Powietrznych. Lotnicy porządkują i odwiedzają mogiły poprzedników – żołnierzy i pracowników lotnictwa. Żołnierze wystawiają posterunki honorowe, składają kwiaty oraz zapalają znicze. 

W dniu dzisiejszym, tj. 30 października przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych z generałami dywizji pilotem Sławomirem Kałuzińskim i Jerzym Fryczyńskim odwiedzili na wojskowych Powązkach miejsca spoczynku ofiar katastrof smoleńskiej i mirosławieckiej – generała Franciszka Gągora, generała pilota Andrzeja Błasika, generała dywizji Kazimierza Gilarskiego, generała brygady Wojciecha Lubińskiego, podpułkownika pilota Roberta Grzywny, porucznika Andrzeja Michalaka, Barbary Maciejczyk, Natalii Januszko, generała brygady pilota Jerzego Piłata, a także groby asa myśliwskiego i bohatera II wojny światowej generała brygady pilota Stanisława Skalskiego, generała brygady pilota Tadeusza Sawicza oraz porucznika pilota Stanisława Latwisa (współtwórcy „Marsza Lotników”).

 
Piątek, 8 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Politechnika Poznańska zaprasza na studia podyplomowe: Mechatronika i diagnostyka silników lotniczych

Politechnika Poznańska, w ramach projektu Inżynieria wiedzy dla inteligentnego rozwoju uruchamia nowe, innowacyjne kierunki studiów podyplomowych skierowane do osób pracujących lub zamierzających podjąć pracę w branżach związanych z inteligentnym rozwojem.

Bogate zaplecze naukowo-dydaktyczne i laboratoryjne Uczelni oraz wpływ pracodawców na programy kształcenia, zapewni warunki do edukacji nowoczesnych kadr. Realizację programów studiów na najwyższym poziomie ułatwia ścisła współpraca Uczelni z uznanymi specjalistami krajowymi i zagranicznymi, wywodzącymi się z przemysłu i biznesu.

Jednym z uruchamianych kierunków jest Mechatronika i diagnostyka silników lotniczych.

Całkowity koszt studiów wynosi 2.000 zł.

Celem studiów jest podniesienie kwalifikacji zawodowych Słuchaczy z zakresu mechatroniki i diagnostyki silników lotniczych. Absolwenci zdobędą szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne w obszarach: aerodynamiki i mechaniki lotu, zespołów napędowych statków powietrznych, sensoryki lotniczej na potrzeby określania parametrów ruchu statku powietrznego, mechatroniki w języku angielskim, zarządzania flotą silników lotniczych statków powietrznych z podstawami przedsiębiorczości.

 

Program Studiów obejmuje następujące zagadnienia:

Ÿ aerodynamika i mechanika lotu

Ÿ wybrane zagadnienia mechatroniki lotniczej

Ÿ zespoły napędowe statków powietrznych

Ÿ diagnostyka silników lotniczych

Ÿ mechatronika w języku angielskim

Ÿ modelowanie instalacji układów silnikowych

Ÿ osprzęt silników

Ÿ sterowanie mechanizacja skrzydła

Ÿ sterowanie statku powietrznego w zakresie stabilizacji położenia przestrzennego

Ÿ sterowanie instalacją paliwową

Ÿ lotnicze układy wykonawcze i nastawcze

Ÿ zarządzanie modelowaniem instalacji pokładowych z podstawami przedsiębiorczości

Ÿ sensoryka lotnicza na potrzeby określania parametrów ruchu statku powietrznego

Ÿ zarządzanie flotą silników lotniczych statków powietrznych z podstawami przedsiębiorczości

Nauka trwa 2 semestry. Do dyspozycji Słuchaczy oddajemy sale dydaktyczno-laboratoryjne Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu, w tym nowoczesne laboratoria mechatroniki silników lotniczych. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców o dużym dorobku naukowym i dydaktycznym bezpośrednio związanym z wykładanymi przedmiotami. Część zajęć zrealizowana zostanie przez pracowników Wojska Polskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach www:

www.cte.put.poznan.pl

www.iwir.put.poznan.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 
Piątek, 8 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Zaproszenie na zawody w celności lądowania do Rybnika

10 listopada (niedziela)w Rybniku odbędą się III Zawody Szybowcowe i II Zawody Samolotów UL na celność lądowania. Organizatorami są Ośrodek Szkolenia Lotniczego / Podmiot Szkolący BB AERO.

Na sobotę 9 listopada zaplanowano oficjalny trening przed zawodami, a w niedzielę po zahangarowaniu sprzętu spotkanie na lotnisku, gdzie zostaną wręczone dyplomy i odznaki tegorocznej podstawówce szybowcowej oraz zostaną przedstawieni i nagrodzeni zwycięzcy poszczególnych zawodów.

W poniedziałek 11 listopada - loty przyjemnościowe.

Na cały powyższy okres organizatorzy planują wypożyczenie od firmy Allstar Sp z o.o szybowca Perkoz, który będzie służył demonstracji zainteresowanym szybownikom.

Loty w sobotę i poniedziałek według aktualnego cennika, cennik zawodów i inne szczegóły w regulaminach.

Regulamin szybowcowy

Regulamin samolotowy

Relacje z lat ubiegłych na stronie: www.bb-aero.pl

Źródło:http://www.bb-aero.pl/

 
Piątek, 8 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Festiwal Modelarski  w Grudziądzu

W dniach 9-11 listopada w Grudziądzu będzie odbywać się IV Festiwal Modelarski „O Puchar Dowódcy Centrum Szkolenia Logistyki”. Organizatorem festiwalu jest Koło Modelarskie PION w Grudziądzu, wspomagane przez dowódcę garnizonu oraz Kub Garnizonowy w Grudziądzu.

W ramach festiwalu organizatorzy przygotowali konkurs, wystawę oraz giełdę modelarską.

Uczestnicy konkursu będą podzieleni na dwie grupy wiekowe:

- juniorzy (do 18 lat) i

- seniorzy (powyżej 18 lat). Opłata startowa dla juniorów wynosi 5 zł, dla seniorów – 10 zł.

Każdy modelarz ma prawo wystawienia dowolnej ilości modeli w każdej kategorii. Miejsca medalowe zajmuje tylko jeden, najwyżej oceniony model jednego modelarza w danej klasie. Modele będą oceniane według zasady „podoba się/nie podoba się”, stąd zamiast trzech pierwszych miejsc dla najlepszych modeli w danej klasie przewidziano trzy równorzędne wyróżnienia. W przypadku wysokiego poziomu wykonania modeli ilość wyróżnień może być większa. Może nastąpić również sytuacja odwrotna – w przypadku niskiego poziomu wykonania modeli (również ewidentnych błędów merytorycznych i w wykonaniu modelu) ilość wyróżnień może być zmniejszona. Ma to zapobiec wyróżnianiu modeli o niskim poziomie w klasach z małą obsadą. Przy ocenie modeli pod uwagę będą brane estetyka i zgodność malowania oraz wykonania (na podstawie wiedzy posiadanej przez Komisję Sędziowską lub dołączonej dokumentacji); wkład pracy; obecność elementów waloryzujących; zmiany w stosunku do zestawu fabrycznego.

Organizatorzy przewidują nagrody specjalne, a komisja wskaże laureatów poszczególnych nagród, w tym nagrody Dowódcy Garnizonu Grudziądz za najlepszy model wystawy.

Program festiwalu:

Sobota, 9 listopada

Przyjmowanie modeli – do godziny 14:00

Zwiedzanie Grudziądza z przewodnikiem – od godz. 14:30

Seminarium sędziowskie – 14:00-16:00

Ocena modeli – około godz. 16:00

Spotkanie integracyjne – około godz. 20:00

Niedziela, 10 listopada

1. Wystawa pokonkursowa – 8:00-13:00

2. Giełda modelarska – 8:00-14:00

3. Pokaz akrobacji śmigłowca RC – 12:00

4. Uroczyste wręczenie nagród – 14:00

5. Wydawanie modeli – 14:00-15:00

Zwiedzanie Cytadeli oraz wystawy sprzętu wojskowego – od godz. 10 (dla chętnych)

Celem imprezy jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci i młodzieży oraz wśród społeczeństwa miasta Grudziądza, a także wymiana doświadczeń i wiedzy między modelarzami.

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Sobota, 9 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

„Spotkania przy samolocie” - Znaki  rozpoznawcze w lotnictwie wojskowym

10 listopada 2013 (najbliższa niedziela) Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejną opowieść z historii lotnictwa w ramach prowadzonych przez Jana Hoffmanna „Spotkań przy samolocie”. Tym razem poznamy fascynującą historię znaków rozpoznawczych, używanych przez lotnictwo wojskowe państw całego świata. Spotkanie odbędzie się 10 listopada o godz.12.00 w siedzibie Muzeum przy Al. Jana Pawła II 39.

Wszyscy słuchacze, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w spotkaniu będą mogli nabyć ulgowy bilet wstępu.

 

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl/

 

 
Sobota, 9 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Impreza spadochronowa w Lesznie

W dniach 9-10 listopada na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej AP w Lesznie, na zakończenie spadochronowego sezonu w Lesznie odbędzie się Halloween FCC & Sky Camp. Będą wykonywane skoki „ze wszystkiego co lata”. Skoczków w powietrze wyniosą samolot Cessna Caravan, szybowiec Bocian oraz balony na ogrzane powietrze. Udział w przygotowaniach bierze także LSS Feniks.

Ponadto w programie imprezy znajdują się m.in. skoki z samolotu wysokości 4000 metrów, skoki nocne (także z szybowca), skoki tandemowe. Zostaną również rozegrane spadochronowe zawody na celność lądowania.

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 

 
Niedziela, 10 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

„Dotknij Niepodległości” w Muzeum WP

11 listopada o godzinie 10, z okazji Święta Niepodległości, bramy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostaną otwarte dla zwiedzających (dla pierwszych gości przewidziano nagrody) pod hasłem „Dotknij Niepodległości”.

W parku plenerowym (przy Alejach Jerozolimskich) na gości czekać będą eksponowane tam statki powietrzne: samoloty Jak-40, An-26, MiG-29, Su-22 oraz śmigłowce Mi-24 i Mi-8. Ponadto sprzęt pancerny: czołg rozpoznawczy TKS oraz działo samobieżne Sexton i SU-57.

W tym dniu udostępnione do zwiedzania zostaną także samoloty prezentowane w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na warszawskiej Sadybie: An-2 oraz MiG-21, będzie można zajrzeć także do wnętrza czołgu T-55 oraz stacji radiolokacyjnej P-40 „Agata”. Placówka będzie otwarta w godzinach 10-16, wstęp oczywiście również bezpłatny. Kwadrans przed zamknięciem odbędzie się „koncert na cztery silniki” (czołgowe).

Muzeum razem z Towarzystwem Historycznym Rok 1920 przygotowało także grę historyczną pt. „Gra o niepodległość 1863-2013”. Uczestnicy zabawy będą mogli wcielić się w postać ochotnika do polskiego wojska od czasów Powstania Styczniowego aż do współczesności i np. nauczyć się rozpoznawania wrogich samolotów.

Więcej szczegółów na stronie Muzeum WP.

 

Źródło:http://www.muzeumwp.pl/

 
Czwartek, 14 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Sebastian Kawa kawalerem Polonia Restituta

Monitor Polski 4 listopada 2013r poinformował, iż postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 czerwca 2013 roku o nadaniu orderów i odznaczeń, wybitny polski szybownik – Sebastian Kawa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Order Odrodzenia Polski to po Orderze Orła Białego, drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał to odznaczenie Sebastianowi Kawie za niezrównane osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Gratulujemy!