Aktualności

Środa, 20 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

62 rocznica katastrofy lotniczej pod Tuszynem

15 listopada br. minęła 62 rocznica katastrofy lotniczej pod Tuszynem.

Samolot Li-2 SP-LKA, należący do PLL LOT wystartował 15 listopada 1951 roku z podłódzkiego Lublinka około godziny 10 w trudnych warunkach atmosferycznych (zamglenie i niska podstawa chmur). Leciał ze Szczecina do Krakowa z międzylądowaniem w Poznaniu i Łodzi. Po niecałych 20 minutach lotu, rozbija się o u podnóża najwyższego wzniesienia Wyżyny Łódzkiej (288 m n.p.m.) we wsi Górki Duże koło Tuszyna.

W katastrofie śmierć poniosło 16 osób – cała czteroosobowa załoga z kpt. Marianem Buczkowskim -pierwszym pilotem (ojciec znanego polskiego aktora Zbigniewa Buczkowskiego) oraz wszyscy pasażerowie znajdujący się na pokładzie samolotu PLL LOT Li-2. Jedną z konsekwencji tego tragicznego zdarzenia była zmiana systemu pomiaru wysokości.

W uroczystościach upamiętniających to tragiczne wydarzenie udział wzięli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Tuszyn w osobach: Aleksandra Kiljan, Dorota Pielużek oraz Patryk Bardziński, poczet sztandarowy Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa w składzie Karol Gawora, Jerzy Smyczek, Kajetan Zakrzewski oraz Andrzej Amerski. Inicjatorami uczczenia rocznicy byli łódzcy spotterzy Andrzej Amerski, Mikołaj Neumann oraz Andrzej Wrona.

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Środa, 20 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Wyjątkowa ekspozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Już po raz trzeci Muzeum Lotnictwa Polskiego organizuje wystawę swojej kolekcji wyjątkowych eksponatów poza siedziba Muzeum. W tym roku zbiory muzeum będzie można oglądać już od najbliższej soboty ( 24 listopada) w Bonarka City Center (ul. Kamieńskiego 11). Prezentowane będą jedynie te eksponaty, które pozwolą rozbudzić wyobraźnię odwiedzających Centrum. Wśród nich znajdą się :

- śmigłowiec Bell Kiowa 206, obecnie najpopularniejszy na świecie typ lekkiego śmigłowca turbinowego,

- laweta z uzbrojeniem pokładowym samolotów myśliwskich z rodziny MiG-15/17,

wyrzutnie pocisków rakietowych, stosowane jako uzbrojenie m.in. na samolotach MiG, Suchoj Su-17/20/22 i śmigłowcach Mi-17, Mi-24 oraz

- samochód osobowy Buick Riviera Model 1964 należący do amerykańskiego generała polskiego pochodzenia Donalda Kutyny, uczestnika walk w Wietnamie, dowódcy Obrony Powietrznej Ameryki Północnej i Dowództwa Kosmicznego Stanów Zjednoczonych, członka komisji badającej przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger.

Dla najmłodszych - model samolotu pasażerskiego Boeing 747 Jumbo Jet i fotel katapultowy.

Ponadto, przez dwa tygodnie będzie można także zapoznać się z lotniczym dziedzictwem Małopolski i sylwetkami samolotów Lotnictwa Polskiego.

Wystawa potrwa do 8 grudnia br. Zachęcamy do oglądania!

Źródło:http://muzeumlotnictwa.pl/

 
Sobota, 23 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie

16 i 17 listopada 2013 roku w Galerii Olimp odbył się Weekend modelarski i wielka wystawa z cyklu Lubelskie Spotkania Modelarskie.

Ta jedna z najważniejszych imprez modelarskich w kraju przyciągnęła wielu pasjonatów modelarstwa, którzy zaprezentowali na niej swoje prace. Można było zobaczyć kilkaset modeli o najróżniejszej tematyce, dioramy, figurki a nawet niesamowite budowle z zapałek.

Oprócz VIII Lubelskich Spotkań Modelarskich w Galerii Olimp odbyła się również giełda modelarska, na której można było zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria, farby, kleje, literaturę fachową oraz oczywiście w modele.

W południe rozpoczęła się trzecia edycja konkursu modelarskiego dla uczniów szkół. Równolegle z nim zrealizowane zostały warsztaty modelarskie, gdzie najmłodsi pasjonaci modelarstwa mogli, pod okiem doświadczonych profesjonalistów z klubu ZTS Lublin spróbować swoich sił w tworzeniu modeli.

Ponadto można było zobaczyć pokazy modeli RC oraz prezentację mundurów i broni z ubiegłych epok przygotowana przez kilka grup rekonstrukcyjnych.

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Sobota, 23 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

The World Games 2017

20 listopada 2013 r., na stadionie miejskim we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie związków sportowych i innych stowarzyszeń sportowych, z organizatorami i władzami miasta Wrocławia, które w 2017 roku, będą gospodarzem, największej po Igrzyskach Olimpijskich, imprezy sportowej na świecie - The World Games 2017.

The World Games 2017 - Światowe Igrzyska Sportowe, święto sportu i rywalizacji tych wszystkich dyscyplin sportowych, które nie zmieściły się w programie Igrzysk Olimpijskich odbędą się w dniach 3 – 13 sierpnia 2017 roku właśnie we Wrocławiu.

W programie Igrzysk znajdują się obecnie dwie dyscypliny sportu lotniczego: paralotniowe lądowanie na celność oraz spadochronowe Canopy Piloting. Aeroklub Polski wraz ze światową Federacja Aeronautyczną FAI, stara się dołączyć kolejne dwie dyscypliny.

W spotkaniu we Wrocławiu udział wzięli Prezes AP Włodzimierz Skalik, Sekretarz Generalny Bohdan Włostowski oraz członek Komisji Lotniowo-Paralotniowej Jędrzej Jaxa-Rożen. Celem spotkania było omówienie procesu przygotowań organizacyjnych i logistycznych, przedstawienie planu działań miasta Wrocławia na najbliższe lata.

Więcej na stronie The World Games 2017

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/

 
Sobota, 23 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

„Spotkania przy samolocie” - Tupolew TU-2

24 listopada 2013 (najbliższa niedziela) Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejną opowieść z historii lotnictwa w ramach prowadzonych przez Jana Hoffmanna „Spotkań przy samolocie”. Tym razem poznamy historię i konstrukcję najlepszego radzieckiego bombowca II wojny światowej, powstałego w „więziennym” biurze konstrukcyjnym. Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godz.12.00 w siedzibie Muzeum przy Al. Jana Pawła II 39.

Wszyscy słuchacze, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w spotkaniu będą mogli nabyć ulgowy bilet wstępu.

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl/

 

 
Poniedziałek, 25 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

22 listopada 2013 roku na cmentarzu w Pstrążnej, koło Rybnika rodzina, bliscy, przedstawiciele sił powietrznych oraz weterani i młodzi adepci lotnictwa pożegnali majora pilota Antoniego Tomiczka weterana II wojny światowej, który zasłynął między innymi z niesienia pomocy powstańczej Warszawie. Miał 98 lat.

 mjr.pil.A.Tomiczek.jpg               mjr._pil.Tomiczyk.jpg

Major Tomiczek był dwukrotnym kawalerem Krzyża Walecznych, przed wojną służył w 37. Pułku Piechoty im. Ziemi Łęczyckiej, 2. Pułku Lotniczym i 122. eskadrze myśliwskiej. Latał między innymi jako instruktor samolotami RWD-8 i PWS-18. We wrześniu 1939 roku podczas próby ewakuacji Potezem XXV do Rumunii dostał się do niewoli sowieckiej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii i przeszkoleniu się na ciężkie bombowce Wellington i Halifax, był pilotem 1586. Eskadry do Zadań Specjalnych i 301. Dywizjonu Bombowego. Latał z Włoch z zaopatrzeniem dla powstańców warszawskich. Po powrocie do ojczyzny Antoni Tomiczek w latach 1957-1964 był pilotem sportowym w Aeroklubie Gliwickim. W 2011 r. został ojcem chrzestnym sztandaru 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

W pogrzebie zgodnie z ceremoniałem wojskowymi wzięły udział kompania honorowa, orkiestra wojskowa, przedstawiciele Sił Powietrznych, delegacja i sztandar 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. W sumie kilkaset osób oddało hołd bohaterowi polskich skrzydeł.

 

Cześć Jego pamięci!

 

 
Wtorek, 26 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

VII edycja Płockiego Pikniku Lotniczego

Rusza kolejna VII edycja Płockiego Pikniku Lotniczego. Dwudniową imprezę zaplanowano na 28-29 czerwca 2014 roku.

Płocki Piknik Lotniczy to wyjątkowe przedsięwzięcie. Dzięki niezwykłej widowiskowości czyni go szczególnie atrakcyjnymi dla niezliczonej rzeszy publiczności. Dotychczasowe edycje Pikniku zyskały bardzo przychylną opinię wśród widzów i lotniczej społeczności. Organizatorzy imprezy- Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, dołożą wszelkich starań, aby Piknik 2014 również spotkał się z entuzjazmem widzów, sponsorów i uczestników.

Tegoroczna edycja show w Płocku była także związana z wielkim wydarzeniem , jakim było uhonorowanie osób wyróżnionych w organizowanym przez redakcję Lotniczej Polski plebiscycie Lotnicze Orły. Statuetki przyznano zwycięzcom w 23 kategoriach, współwręczającymi trofea byli m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zastępca dowódcy Sił Powietrznych - szef szkolenia gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński, sekretarz generalny Aeroklubu Polskiego Bohdan Włostowski, główny specjalista ds. sportu Aeroklubu Polskiego Jarosław Darski oraz posiadający na swoim koncie m.in. dwa złote medale Motolotniowych Mistrzostw Świata Alojzy Dernbach.

Relacja z poprzedniej edycji Płockiego Pikniku Lotniczego: Nad Wisłą w Płocku

Fotorelacja dostępna na stronie: Facebook.com

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Poniedziałek, 2 grudnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Barbórkowy konkurs w celnym lądowaniu

7 grudnia br o godzinie 9:00 (sobota) w Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego odbędzie się Barbórkowy konkurs w celnym lądowaniu .

Organizatorzy zaplanowali loty na Puchaczu oraz C172. Nagrodę w tegorocznym konkursie ufundowała firma HYDRAK. Ponadto zostanie wręczony Puchar Przechodni dla tegorocznego najlepszego szybownika AROW.

Na starcie uruchomiony zostanie zimowy grill serwujący pieczone kiełbaski, a po lotach organizatorzy zapraszają do restauracji na ciepły posiłek i gorącą herbatę.

Wpisowe na zawody 50 zł zawiera opłatę za lot, grill oraz ciepły posiłek. Wpłata przelewem na konto klubu lub na starcie.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@aeroklub.rybnik.pl

Źródło:http://aeroklub.rybnik.pl/

 

 
Środa, 4 grudnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Mikołajkowe Zawody ESA AIR COMBAT oraz samochody na piotrkowskim lotnisku

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej zaprasza na dwie ciekawe imprezy, jedną lotniczo-modelarską i drugą samochodową. Imprezy zaczynają się o godz. 9:00.

W programie ESA AIR COMBAT m. in. walki modeli samolotów myśliwskich z okresu I i II wojny światowej, dodatkowymi atrakcjami dla publiczności będą pokazy lotów akrobacyjnych, śmigłowców i makiet. Atrakcją będzie rozgrywanie historycznych scenariuszy walk w zimowych warunkach.

Zasady ESA AIR COMBAT

W jednej walce bierze udział do 7 pilotów. Każdy model ciągnie za sobą 10m długości taśmę z bibuły, którą pozostali piloci starają się "uciąć". Walczy każdy z każdym. Wygrywa pilot, który zetnie najwięcej taśm. Można więc spodziewać się spektakularnych pościgów. Manewry tuż nad ziemią, bliskie minięcia (czasem za bliskie) są wpisane w charakter tej dyscypliny modelarstwa.

Samochody na lotnisku

Automobilklub Piotrkowski zaprasza wszystkich kierowców chcących sprawdzić swoje umiejętności i poprawić technikę jazdy na ostatnią tego roku imprezę, zamykająca sezon 2013 - Konkurs Zręczności Kierowców. Samochody zostaną podzielone na 3 klasy wg. pojemności silnika, tj.:I – do 1300 ccmII – od 1300 do 1800 ccmIII – powyżej 1800 ccm.

Zaplanowane są minimum dwa przejazdy, zwycięzcy (pierwsze 3 miejsca w każdej z klas) otrzymają pamiątkowe puchary. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie prawa jazdy, przeglądu pojazdu, ubezpieczenia OC oraz opłacenie wpisowego wynoszącego 30 złotych. Każda ze startujących załóg otrzyma bon uprawniający do skorzystania z cateringu Klubu Odlot (mieszczącego się na lotnisku) na preferencyjnych warunkach.

Źródło:http://www.azp.com.pl/

 
Poniedziałek, 9 grudnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Zaproszenie na spotkanie z „Z głową w chmurach”

Białołęcki Ośrodek Kultury zaprasza 18 stycznia na spotkanie z gwiazdami polskiego nieba!

Gośćmi spotkania będą:

  • Piloci z 23 Baza Lotnictwa Taktycznego

  • Maciej Pospieszyński - Polish Aerobatic Team

  • Janusz Więckowski - jeden z najbardziej doświadczonych pilotów cywilnych w Naszym kraju.

Goście opowiedzą o swojej pracy oraz odpowiedzą na państwa pytania. Ponadto będzie można podziwiać polski szybowiec PW-5 oraz niesamowitą wystawę, jednego z najlepszych fotografów lotniczych w Europie, Macieja Wolańskiego.

Spotkanie odbędzie się w SALI WIDOWISKOWEJ BOK-u na ul. Vincenta van Gogha 1 w Warszawie.

Wstęp bezpłatny

Źródło:https://pl-pl.facebook.com/LotniczaWarszawa