Aktualności

Środa, 26 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Zawody na celność lądowania  - Pruszcz Gdański

Aeroklub Gdański zaprasza w sobotę 6 października 2012r. na tegoroczne zawody na celność lądowania. Zawody rozgrywane będą na lotnisku w Pruszczu Gdańskim w kategoriach: szybowce, samoloty i spadochrony. Organizator planuje również konkurencje dla motolotni, modeli latających i balonów. W konkurencji szybowcowej i samolotowej mogą wziąć udział piloci z ważnymi uprawnieniami do wykonywania lotów, a także uczniowie – piloci wykonując loty z instruktorem.


Zapisy przyjmowane są telefonicznie (tel. 58 682 34 37, kom. 507 118 785)

i mailowo (info@aeroklub.gda.pl).

Udział w zawodach jest odpłatny. Wpisowe dla osób zapisanych przed 1 października wynosi 50 zł, po 1 października 60 zł, wpłaty będzie można dokonać w dniu zawodów. W ramach wpisowego, zawodnicy otrzymają koszulkę (przy zapisie należy podać rozmiar) i zaproszenie na grill po zawodach.

 

Źródło:http://www.aeroklub.gda.pl 
Czwartek, 27 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Spadochronowy Rekord Polski  - pobity!

26 września na strefie Klatovy w Czechach pobito spadochronowy Rekord Polski w budowaniu dużych formacji RW. Na bicie rekordu zarezerwowano trzy dni: 26-28 września. Nowy rekord udało się ustanowić już pierwszego dnia - w piątym skoku. Organizatorem rekordu była szkoła Skydive.pl. Formację w powietrzu zbudowało 70 skoczków i kilku kamerzystów. Wśród rekordzistów znaleźli się żołnierze ze spadochronowej reprezentacji Wojska Polskiego. Do zrzutu skoczków wykorzystano trzy należące do austriackiej firmy Skyvany. Niestety Urząd Lotnictwa Cywilnego nie pozwolił na skakanie z tych samolotów w Polsce ze względu na brak stosownego certyfikatu AOC. Ostatecznie decyzja ULC wymusiła na polskich skoczkach bicie Polskiego Rekordu w Czechach. Próby ustanowienia rekordu odbyły się zgodnie z wymogami FAI, a nadzorowała je komisja sędziowska w składzie Maciej Antkowiak, Ryszard Koczorowski i Piotr Płotczyk.

Przebieg ewolucji oraz listę wszystkich rekordzistów można znaleźć pod adresem http://www.aeroklub-polski.pl/media/2012/09/RekordPolski2012_skrypt.pdf

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl

 
Czwartek, 27 września 2012 Admin ChceLatac.pl

26 września 2012 roku o godzinie 12:00 w Senacie RP nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”. Pomysłodawcami prezentacji ekspozycji w Sejmie byli Aeroklub Polski oraz Parlamentarny Zespół Lotnictwa pod przewodnictwem senatora Witolda Sitarza. Wystawa jest próbą podsumowania rozwoju, przemian i przebogatych osiągnięć polskiego lotnictwa sportowego w Europie i na świecie. Ukaże potencjalnemu widzowi (parlamentarzystom oraz gościom Sejmu i Senatu) największe lotnicze osiągnięcia Polaków od roku 1932, kiedy to polska załoga w składzie porucznik pilot Franciszek Żwirko i inżynier Stanisław Wigura wygrała rozgrywane w Berlinie prestiżowe Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych – Challenge 1932, po czasy współczesne. Zwycięstwo Polaków było w tym czasie największym sukcesem Lotnictwa Polskiego na arenie międzynarodowej, a dzień 28 sierpnia został ustanowiony Świętem Lotnictwa Polskiego. Zwiedzający będzie mógł ponadto zapoznać się z historią, sukcesami sportu lotniczego oraz poznać najbardziej utytułowanych Polaków w dziewięciu dyscyplinach sportowych takich jak: akrobacja lotnicza, sport balonowy, sport samolotowy, sport szybowcowy, sport spadochronowy, sport śmigłowcowy, sport mikrolotowy i paralotniowy oraz modelarstwo lotnicze i kosmiczne. Całość dopełnią najcenniejsze trofea polskiego sportu lotniczego, takie jak: Puchar Żwirki i Wigury z roku 1932, Przechodni Puchar Gordona Bennett`a, który w roku 1935 został przyznany na własność Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie Polaków w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, Dwa Puchary z Szybowcowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Argentynie w roku 1963, gdzie Edward Makula i Edward Popiel zajęli I i II miejsce oraz Przechodni Drużynowy Puchar Mistrzostw Świata makiet latających na uwięzi (klasa F4B), który trafił na stałe do Polski w roku 2010.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik.

Po zamknięciu wystawy w Sejmie RP, miejscem ekspozycji prezentacji pt.„Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności” będzie Sejmik Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć z wystawy dostępna na stronie Aeroklubu Polskiego.

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl

 
Czwartek, 27 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Święto 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

W dniach 28-29 września br. na terenie miasta Jarocina i Poznania odbędą się obchody święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek zaprasza do wzięcia udziału w uroczystości. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji. Będzie można zobaczyć makietę F-16, sprzęt wysokościowo-ratowniczy wraz z zasobnikiem fotela katapultowego samolotu wielozadaniowego F-16, lotnicze środki bojowe, a także specjalistyczny sprzęt służb mundurowych, w tym: centrum dowodzenia, symulatory strzelań Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, symulator zderzeń Żandarmerii Wojskowej czy trenażer skoków wraz ze sprzętem spadochronowym Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych. Ponadto wśród atrakcji znajdą się wystawy fotograficzne o tematyce lotniczej, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej, kiermasz pamiątek lotniczych, stoiska promocyjne, modelarskie, miasteczko edukacyjne, gry i zabawy dla dzieci.

Szczegółowy program uroczystości dostępny na stronie:http://www.2slt.sp.mil.pl

 

Źródło:http://www.32blot.wp.mil.pl

 
Piątek, 28 września 2012 Admin ChceLatac.pl

ZLOT 2012 w Krzesinach

Od 2 do 4 października br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego oraz w Ośrodku Szkolenia Sił Powietrznych w Kiekrzu odbędzie się kurs szkoleniowo-metodyczny kierowniczej kadry lotnictwa wojskowego ZLOT-2012. Dowódcy i szefowie z wszystkich jednostek lotniczych Sił Zbrojnych RP przylecą na lotnisko w Poznaniu-Krzesinach by wziąć udział w tegorocznym zlocie. Tematem przewodnim będzie: „Szkolenie, technika lotnicza, bezpieczeństwo lotów”. Celem ZLOTU 2012 jest sprawdzenie poziomu wiedzy specjalistycznej kierowniczej kadry lotnictwa, ocena jej umiejętności pilotażowych i bojowych, oraz wymiana doświadczeń zdobytych przez lotników podczas wykonywania zadań w kraju i za granicą. W ramach oceny umiejętności pilotażowych i bojowych uczestnicy kursu w połączonej operacji powietrznej COMAO wykonają misje typu TACTICAL INTERCEPTION (przechwycenie celu powietrznego), SWEEP (wymiatanie) i ESCORT (osłona ugrupowania COMAO). Dodatkowa atrakcją pierwszego dnia kursu będzie pokaz likwidacji skażeń personelu latającego – ACCA (Aircrew Control Contamination Area).

Tegoroczny ZLOT 2012 zainauguruje dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski. Organizatorzy przewidują, iż do Krzesin przyleci około 50 statków powietrznych. Wśród nich samoloty F-16, MiG-29, Su-22, TS-11, PZL-130, M-28, An-28, C-295M, C-130 , a także śmigłowce: Mi-24, Mi-17, Mi-8, M-2, W-3 oraz SW-4.

Źródło:http://lotniczapolska.pl/ 
Sobota, 6 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Tunel Aerodynamiczny w Lesznie - wmurowanie kamienia węgielnego

2 października br. o godz.13:00 na terenie Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Tunelu Aerodynamicznego. Uroczystość ta zbiegła się z ukończeniem wylewania fundamentów pod tą inwestycję. Dla potomnych został zamurowany akt erekcyjny podpisany m.in. przez Prezydenta Miasta Leszna Tomasza Malepszego, Przewodniczącego Rady Miasta gen. Tadeusza Pawlaczyka oraz dr Stefana Grysa. Ukończenie budowy tunelu przewidziane jest na grudzień br.,a pierwszy skoczek, po przeprowadzeniu odpowiednich testów, poleci w tunelu już na początku 2013r.

Galeria zdjęć z uroczystości wmurowywania kamienia węgielnego dostępna na stronie CSS AP Leszno na Facebook'u

Źródło :http://www.cssleszno.eu

 
Piątek, 12 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Aeroklub Warszawski zaprasza na XXII Ogólnopolskie Warszawskie Zawody Samolotowe, które odbędą się 11-14 października br.

warszawskie_zawody_samolotowe.jpg

Źródło: http://www.aeroklub.waw.pl

 
Sobota, 13 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Pamięci gen. pil. Andrzeja Błasika

10 października na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. pil. Andrzejowi Błasikowi. Gen. Błasik zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Był absolwentem dęblińskiego liceum lotniczego (1981) oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej (obecnie WSOSP). Po ukończeniu „Szkoły Orląt”, został promowany na stopień podporucznika (1985) i trafił do swojej pierwszej jednostki – do Mirosławca. Dalszą służbę pełnił w Świdwinie, Poznaniu. W styczniu 2007 roku, już jako generał brygady, powrócił do Dęblina, gdzie został wyznaczony na stanowisko komendanta-rektora WSOSP. W kwietniu tego samego roku, jako generał dywizji, objął dowodzenie Siłami Powietrznymi. W sierpniu 2007 roku został mianowany na stopień generała brygady. Czwartą gwiazdkę – stopień generała - otrzymał już pośmiertnie (15 kwietnia 2010 roku).

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która zawisła na budynku Wydziału Lotnictwa i Kosmonautyki, wzięła udział wdowa po generale Ewa Błasik z dziećmi. Obecni byli także: podsekretarz stanu w MON ds. infrastruktury Beata Oczkowicz, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP wiceadmirał Waldemar Głuszko, zastępca dowódcy Sił Powietrznych - szef szkolenia gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński, obecny rektor-komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Jan Rajchel oraz dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Upamiętnienie generała Błasika to inicjatywa społeczności i władz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zdjęcia z uroczystości dostępne na stronie http://www.wsosp.deblin.pl

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl 
Sobota, 13 października 2012 Admin ChceLatac.pl

II Warszawskie Dni Techniki

W dniach 24 – 27 października odbędą się II Warszawskie Dni Techniki, których współorganizatorem jest Instytut Lotnictwa. Plan imprezy przewiduje wystąpienia wybitnych naukowców i badaczy, a także jedynego polskiego kosmonauty generała Mirosława Hermaszewskiego.

25 października o godz. 13:00 dla zwiedzających otwarte będzie laboratorium Instytutu Lotnictwa.

Ponadto Organizatorzy zapowiadają szereg imprez towarzyszących.

Ze szczegółami można zapoznać się na plakacie informacyjnym.

 

Źródło:http://ilot.edu.pl

 
Środa, 17 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Red Bull Stratos  - skok ze stratosfery zakończony powodzeniem!

14 października 2012r. w ramach misji Red Bull Stratos Austriak Felix Baumgartner przeszedł do historii wykonując rekordowy skok z granicy kosmosu. W kapsule kosmicznej podwieszonej do stratosferycznego balonu wzniósł się na wysokość ponad 39 045 m i oddał skok w kierunku Ziemi. Osiągnął przy tym w niemal próżniowych warunkach stratosfery maksymalną prędkość 1 342,8 km/h. Prawdopodobnie przekroczył również barierę dźwięku i to dokładnie 65 lat po tym jak jako pierwszy człowiek w historii, podczas lotu eksperymentalnym samolotem z napędem rakietowy przekroczył ją ChuckYeager.