Aktualności

Piątek, 19 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej

15 października rozpoczęły się kolejne w tym roku Manewry Marynarki Wojennej na Bałtyku. Cechą charakterystyczną tego typu manewrów jest wykorzystanie tzw. Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ) do prowadzenia operacji morskich.

Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) to zespół okrętów różnych klas realizujących w sposób spójny i skoordynowany szeroki zakres zadań, gotowych by reagować na różnego typu zagrożenia. Do ich zadań należą: kompleksowa osłona transportu morskiego przed atakami z powietrza, wody i spod jej powierzchni, prowadzenie operacji przeciwminowych, antyterrorystycznych i antypirackich, rozpoznanie i monitoring żeglugi.

W skład OGZ wchodzą siły Marynarki Wojennej takie jak: fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” z bazującym na jej pokładzie śmigłowcem SH-2G, okręt rakietowy ORP „Orkan”, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, niszczyciel min ORP „Mewa”, trałowiec ORP „Gopło”, zbiornikowiec Z-1 oraz samoloty patrolowo - rozpoznawcze An-28B1R. W ćwiczeniu uczestniczyła również jednostka specjalna „Formoza” oraz samoloty Su-22 (Siły Powietrzne).

Manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej realizowane są przy wykorzystaniu sił 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a także we współdziałaniu z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych RP. W manewrach uczestniczył śmigłowiec pokładowy SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz samoloty patrolowo-rozpoznawcze An-28B1R i śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie.

Do głównych zadań lotnictwa morskiego należą:zwalczanie okrętów podwodnych, rozpoznanie i wskazywanie celów oraz pozorowanie zagrożeń asymetrycznych. Scenariusz ćwiczenia zakładał prowadzenie operacji osłony morskich szlaków komunikacyjnych i utrzymania bezpieczeństwa transportu morskiego w obliczu sytuacji kryzysowej.

Załogi śmigłowca SH-2G, operujące z pokładu fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”, wykonywały między innymi zadania poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Ponadto rozpoznania obszarów morskich i wskazywania celów samolotom Su-22, a także wsparcia działań jednostki Wojsk Specjalnych „Formoza”. Realizowały także treningowe operacje tankowania z okrętu w zawisie, tzw. HIFR (ang. Hover In-Flight Refueling) oraz operowały z pokładu okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki”.
Załogi śmigłowców Mi-14PŁ miały osłaniać ochraniany przez grupę okrętów konwój przed atakami okrętu podwodnego przy wykorzystaniu bariery z pław radiohydroakustycznych oraz detektora anomalii magnetycznych.

Załogi samolotów patrolowych Bryza zabezpieczały zaś strzelanie bojowe okrętów poprzez zrzut imitujących cele powietrzne bomb SAB-100MN-E, a także pozorowały zagrożenia asymetryczne naruszając powietrzną strefę bezpieczeństwa Okrętowej Grupy Zadaniowej.

 

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl 
Piątek, 19 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

Co roku 20 października kontrolerzy ruchu lotniczego na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

To 20 października 1961 r. kontrolerzy ruchu lotniczego z 13 krajów stworzyli Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). Było to 51 lat temu, obecnie do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego należy 138 organizacji krajowych zrzeszających ponad 50 tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zatrudnia około czterystu kontrolerów ruchu lotniczego.
Zawód kontrolera ruchu lotniczego to profesja stosunkowo młoda. Można by powiedzieć, że jej początki wiążą z historycznym przelotem Charlesa Augustusa Lindberga nad Atlantykiem w 1927r. Od tego bowiem czasu rozpoczęły się podniebne podróże, a co za tym idzie nastąpił wzrost ruchu lotniczego, a wraz z nim zapotrzebowanie na kontrolerów ruchu lotniczego
W dziedzinie kontroli ruchu lotniczego od czasów jej powstania dokonano prawdziwego milowego kroku, niestety, pomimo ogromnej wagi świadczonych przez kontrolerów lotów usług, wiedza ludzi o tej profesji jest niewielka. Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego stanowi okazję by przybliżyć ludziom ten zawód.

Z okazji Święta Kontrolerów Ruchu Lotniczego Prezes PAŻP - Krzysztof Banaszek – skierował do jubilatów słowa podziękowania za ich ciężką pracę oraz wyraził zadowolenie z owocnej współpracy.

 

Koleżanki i Koledzy, Kontrolerzy Ruchu Lotniczego,

Codzienna Wasza praca 24/7 wiąże się z planowaniem, przewidywaniem, a jeśli to konieczne „dekonfliktowaniem” lecących w polskiej przestrzeni powietrznej nawet 2 500 samolotów na dobę. Rok 2012 przejdzie do historii polskiej kontroli ruchu lotniczego, a także wszystkich służb technicznych i wsparcia jako rok zakończonych sukcesem przygotowań oraz doskonałej obsługi ruchu lotniczego związanego z EURO 2012.

Ponad 16 000 operacji w najbardziej obciążonym tygodniu tego roku, w tym ok. 7 500 operacji obsłużonych bezpiecznie i bez dużych opóźnień na polskich lotniskach w tygodniu numer 24 to dowód Waszego profesjonalizmu i zaangażowania w realizację zadań PAŻP.

Po raz kolejny mam ten szczególny przywilej, by z okazji Waszego święta Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego życzyć Wam wszelkiej pomyślności, dalszego rozwoju zawodowego i stałego uczestnictwa w budowie bezpiecznego i sprawnego systemu ATM w Polsce.

O tym, jak dobrze postrzegana jest Wasza praca, a dzięki niej również wyniki PAŻP, świadczy najlepiej ocena wystawiona przez partnerów z Brukseli, zawarta w artykule Jonathana Wall zatytułowanym "Beautiful people serving the beautiful game".

"Wielkość twojej gry nie zależy od tego jak duży jesteś. Po raz pierwszy zespoły ekspertów ACC, specjalistów od zarządzania ruchem lotniczym przybyły z różnych stron po to by wymieniając się swoją wiedzą i bogatymi umiejętnościami, sprostać wyzwaniu. Ogromny entuzjazm występujący po obu eksperckich stronach był zaraźliwy – udzielał się wszystkim. Ich wkład w powodzenie turnieju Euro 2012 jest bezsprzeczny. Oni dodali nowych treści wartościom które popularyzował piłkarski turniej: duch zespołu, wsparcie, szacunek, wydajność i ... radość!

Warto jest z Wami pracować po to, by wspólnie rozwiązywać problemy ATM/CNS oraz osiągać takie wyniki i uzyskiwać takie oceny!

Dziękuję za tę możliwość współpracy, która trwa już ponad cztery lata z racji kierowania PAŻP oraz za wszystkie z 20 lat moich zawodowych kontaktów z Wami.

Krzysztof Banaszek,
Prezes PAŻP

 

Źródło:http://www.pata.pl i  http://lotniczapolska.pl 
Poniedziałek, 22 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Ekspozycja „ŁÓDZKIE SKRZYDŁA”

27.10.2012r. na godz. 12:00 Aeroklub Łódzki zaprasza wszystkich swoich członków wraz z rodzinami do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13, na wspólne zwiedzanie ekspozycji”Łódzkie Skrzydła”. Przewodnikami po wystawie będą Kol. Karol Gawora wraz z Panem Kajetanem Zakrzewskim.

W stulecie lotnictwa Ziemi Łódzkiej i w 55 rocznicę powstania 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13, zorganizowana została ekspozycja „ŁÓDZKIE SKRZYDŁA”. Stanowi ona upamiętnienie dwóch ważnych rocznic przypadających w bieżącym roku:

− stulecia pierwszego przelotu samolotu nad Łodzią, którego dokonał hrabia Scipio del Campo. Datę tę powszechnie uważa się za początek „Łodzi Lotniczej” oraz

− 55 lat temu – w czerwcu 1957 roku – rozpoczęto formowanie 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej.

Ponadto w 2012 roku przypada 90. rocznica utworzenia w Łodzi Towarzystwa Obrony Przeciw-gazowej, która to organizacja po połączeniu w 1928 roku z Ligą Obrony Powietrznej Państwa dała początek istnienia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciw-gazowej.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowego w Łodzi, Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” – działających przy Związku Polskich Spadochroniarzy (Oddział XII w Łodzi).

 

Źródło:http://www.aeroklub-lodz.pl

 

 
Poniedziałek, 22 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Niekończący się sezon na lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego

Koniec sezonu – nic podobnego! Na lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego lata się bez względu na porę roku. W słoneczny jesienny weekend, tych, którzy kochają latanie na pewno nie zabraknie. Niebo usłane spadochroniarzami, paralotniarzami, motolotniarzami, samolotami i szybowcami. A gdy pogoda nie dopisze – zawsze można zdobyć, bądź pogłębić wiedzę teoretyczną.

U nas można spełnić swoje marzenie o lataniu (...)Jesień i zima to idealna pora, żeby zaliczyć szkolenie teoretyczne. Wtedy wiosną już można latać z instruktorem, a później odbyć swój pierwszy samodzielny lot - zaprasza Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

Aeroklub Częstochowski prowadzi w Rudnikach renomowany w południowej Polsce i ceniony w środowisku lotniczym ośrodek szkolenia lotniczego. Szkoli zarówno adeptów lotnictwa, jak i osoby, które chcą zostać pilotami. Prowadzi praktyczne szkolenia do licencji turystycznej (PPLA). Ponadto posiada przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikat na szkolenia do uzyskania licencji zawodowego pilota samolotowego. Realizuje także program dla pilotów, którzy chcą zdobyć uprawnienia instruktorskie. W Aeroklubie Częstochowskim można zrobić uprawnienia VSR-noc, pozwalające na wykonywanie lotów samolotem nocą. Uprawnienia takie mogą zrobić także ci piloci, którzy są już po kursie, a nie mają jeszcze licencji. Atutem niewątpliwie jest fakt, iż wśród kadry instruktorskiej znalazł się Janusz Darocha - utytułowany pilot świata.

Aeroklub oferuje również kursy szybowcowe. Adepci szybownictwa, na lotnisku w Rudnikach, ćwiczą start za wyciągarką, za wyciągarką na linie syntetycznej do wysokości powyżej 1000 metrów oraz start za samolotem. Prowadzone są także szkolenia instruktorskie.

Z Aeroklubem Częstochowskim współpracuje Szkoła Paralotniowa Airaction oraz Szkoła Spadochronowa Omega. Oprócz lotów konwencjonalnych jest tu możliwość skoków tandemowych (pilot i skoczek) oraz możliwość kursów spadochronowych AFF.

 

Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl 
Wtorek, 23 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Aeroklub Pomorski zaprasza na Nocne Szybowanie w Toruniu

Aeroklub Pomorski organizuje w nocy 27 na 28 października „nockę szybowcową”. Odprawa przedlotowa w wyszkoleniu odbędzie się 27 października o godz.15:00. Zaproszenie skierowane jest zarówno do osób chcących zrobić uprawnienia (wymagane - licencja + loty bez widoczności), jak i do osób, które chcą tylko "zaliczyć nockę" jako pasażerowie. Jako dodatkowe wyposażenie indywidualne wskazane jest zabranie latarki i ciepłego ubrania. - zawiadamiają organizatorzy.

 

Źródło:http://www.aeroklub.torun.pl/

 

 
Wtorek, 23 października 2012 Admin ChceLatac.pl

„Dzień Dedala” w Górskiej Szkole Szybowcowej AP

Górska Szkoła Szybowcowa AP "ŻAR" im. Adama Dziurzyńskiego zaprasza instruktorów społecznych i etatowych, pilotów, oraz sympatyków lotnictwa na doroczne spotkanie „Dzień Dedala”, które odbędzie się 27 października (sobota). Organizatorzy przewidują miły wieczór ze śpiewami i lotniczymi opowieściami przy ognisku oraz latanie rekreacyjne i w związku z tym proszą wszystkich lotniczych trubadurów o zabranie instrumentów muzycznych. Gdyby pogoda nie pozwoliła na loty organizatorzy przygotowali dla uczestników inne atrakcje.

 

Źródło:http://www.glidezar.com/

 

 
Środa, 24 października 2012 Admin ChceLatac.pl

XX-lecie istnienia Stowarzyszenia Lotników Polskich

W związku z Jubileuszem XX-lecia istnienia Stowarzyszenia Lotników Polskich Aeroklub Polski postanowił uhonorować wszystkich działaczy i sympatyków Stowarzyszenia Lotników Polskich. Na zorganizowanym 24 października br. w Sali Obrad w Dowództwie Sił Powietrznych Sympozjum Historycznym, Sekretarz Rady Seniorów Lotnictwa – Pan Jerzy Madler, w imieniu Aeroklubu Polskiego wręczył na ręce Prezesa Zarządu Głównego SLP płk. Pil. Kazimierza Pogorzelskiego – Dyplom Uznania Aeroklubu Polskiego.

dyplom_uzanania.jpg

Spotkaniu seniorów polskiej awiacji patronowali dowódca Sił Powietrznych, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Departament Wychowania i Promocji Obronności MON. Obecni byli przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, szkół średnich i podstawowych mających za patrona wojskowych lotników, Przybyli przedstawiciele samorządów lokalnych zaprzyjaźnionych z SLP oraz kapelani opiekujący się środowiskiem weteranów i kombatantów. Dowództwo Sił Powietrznych reprezentowali: generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński (zastępca dowódcy SP) oraz pułkownik Zbigniew Sadek (szef Oddziału Wychowawczego DSP).

Prezes SLP, pułkownik pilot Kazimierz Pogorzelski, przypomniał historię powstania Stowarzyszeniu Lotników Polskich. Organizacji, której celami są między innymi utrwalanie pamięci o symbolach, tradycjach polskiego lotnictwa, popularyzacja etosu lotnictwa w społeczeństwie, opieka nad grobami lotników, przekazywanie dziedzictwa, współpraca z organizacjami lotniczymi i pomoc koleżeńska.

Podczas uroczystości nowi członkowie Stowarzyszenia otrzymali legitymacje, a zasłużeni działacze odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy. Sympozjum obfitowało w ciekawe wykłady, które wygłosili:

 • doktor Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa,

 • pułkownik profesor Izydor Koliński - o polskim lotnictwie na polach bitew II wojny światowej,

 • pułkownik pilot doktor Stanisław Z. Wdowczyk - o miejscu i zadaniach Stowarzyszenia LP,

 • profesor Janusz Morawski - o nauce i kulturze w lotnictwie,

 • pułkownik pilot Mirosław Czechowski - o udziale lotnictwa w akcji przeszczepiania serc.

Sympozjum uświetniła wystawa zdjęć, dokumentujących działalność SLP, autorstwa Jarosława Cyryngera i Adama Jankowskiego.

Zdjęcia z uroczystości dostępne na stronie:http://www.sp.mil.pl

 

Źródło:http://www.sp.mil.pl, http://www.aeroklub-polski.pl

 
Czwartek, 25 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Pokaz modeli latających oraz zawody lotnicze na Ziemi Zamojskiej

Aeroklub Ziemi Zamojskiej zaprasza 27 października 2012 roku na lotnisko w Mokrym k/ Zamościa gdzie odbędzie się pokaz modeli latających oraz rozegrane zostaną ostatnie w tym roku zawody na celność lądowania.

Na pokazie zaprezentują się dwie pracownie modelarskie: Klub Modelarski „Orlik”, działający przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie, którym dowodzi Leszek Kryszczuk (instruktor modelarstwa) oraz sekcja modelarska Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, którą prowadzi Andrzej Niezgoda (instruktor modelarstwa).Zwiedzający będą mogli podziwiać latawce płaskie FP oraz skrzynkowe FS, modele samolotów akrobacyjnych F2B z silnikami spalinowymi, na tzw. uwięzi oraz model rakiety z silnikiem 15 NS. Na ekspozycji znajdą się również również modele śmigłowców - Modelarnia „Orlik” przygotowała pokaz w locie motoszybowca ASW-28 z silnikiem elektrycznym, sterowanego przy pomocy fal radiowych.

Zawody na celność lądowania rozgrywane będą w trzech konkurencjach: szybowcowej, samolotowej i spadochronowej. Wszystkie loty wykonywane w ramach zawodów odbywać się będą pod bezpośrednim nadzorem instruktora – szefa szkolenia oraz komisji sędziowskiej. Spadochroniarze będą skakać z wysokości ok. 1000 metrów. Każdy z zawodników będzie miał dwie próby lądowania. Sędziowie ocenią odległość zatrzymania statku powietrznego w stosunku do wyznaczonego punktu. Na zwycięzców czekają puchary oraz nagrody.

Po zakończeniu zawodów przewidziano Hangar Party.

Impreza ma charakter otwarty, start o godz.11:00.

 

Źródło:http://www.aeroklubzamosc.pl 
Czwartek, 25 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Loty nocne - Halloween Leszno Air Event

Centralna Szkoła Szybowcowa oraz Freeflycenter i LSS Feniks zapraszają do wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu jakim jest „nocka” szybowcowa . Leszno jest jednym z nielicznych miejsc w Europie i na świecie gdzie przeprowadza się tego typu loty. Loty będą wykonywane w nocy z 2/3 oraz 3/4 listopada. Wśród atrakcji :

 • Fun Jumps Halloween, z miotłą, dynią a'la Babajaga

 • skoki w tandemie 4000m

 • skoki z Cesny Carawan,

 • skoki z Bociana

 • skoki z Gawrona

 • skoki z Balonu

 • zwiedzanie budowy tunelu Freeflycenter.

Więcej informacji i zapisy: info@cssleszno.eu, tel. 65 529 24 00

Cennik na poszczególne atrakcje dostępny na stronie http://www.cssleszno.eu/

 

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl

 
Piątek, 26 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Wystawa Modelarstwa Redukcyjnego – listopad 2012

Akademia Pomorska w Słupsku, Słupski Klub Modelarski oraz Sklep modelarski „Aeromodel” zapraszają do Galerii Akademickiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, ul. Bohaterów Westerplatte 64 na Wystawę Modelarstwa Redukcyjnego . Ekspozycja będzie miała miejsce w listopadzie 2012 ( w godz. 9:00 – 15:00) i będzie trwała przez cały miesiąc. Wszystkich chętnych do wystawienia swoich modeli organizatorzy zapraszają 5 listopada w godz. 9:00 do 18:00.

Dodatkowe informacje pod nr tel.:

Miłosz tel. 725 007 132

Grzegorz tel. 723 601 904

 

Źródło:http://www.aeroklub.slupsk.pl/