Aktualności

Piątek, 26 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Zakończenie sezonu w Aeroklubie Północnego Mazowsza

Aeroklub Północnego Mazowsza informuje, iż 27 października 2012r. odbędzie się spotkanie z okazji zakończenia sezonu lotniczego 2012. Organizatorzy zapraszają wszystkich Sympatyków Lotnictwa najpierw na godz.13:00 na Lotnisko Przasnysz, gdzie odbędą się Samolotowe Zawody na Celność Lądowania., a następnie na godz.18:00 do Hotelu Imperium, przy ul. Rowerowej 1 w Przasnyszu, gdzie nastąpi podsumowanie sezonu lotniczego 2012, wręczenie okolicznościowych wyróżnień oraz zabawa okolicznościowa.

Więcej informacji, szczegółów na stronie www.lotniskoprzasnysz.pl

 

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/

 

 
Piątek, 26 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Odszedł Wielki Modelarz – Jan Ochman

18 października 2012 r. zmarł Wielki Modelarski Sportowiec, Wiceprzewodniczący Komisji Modelarskiej AP obecnej kadencji, wieloletni przewodniczący sekcji modelarskiej Aeroklubu Wrocławskiego i wielokrotny członek zarządu Aeroklubu Wrocławskiego - Jerzy Ochman. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w klasie modeli silnikowych F1C oraz modeli z napędem elektrycznym F5B, drużynowym Wicemistrzem Świata w klasie F1C (Argentyna 1989), zdobywcą Pucharu Świata w klasie F1C (1989).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.10.2012 (sobota) o godz. 12:00 w Kościele p.w Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Źródło: http://www.aeroklub.wroc.pl 
Sobota, 27 października 2012 Admin ChceLatac.pl

FLY Polska  z ofertą dla studentów Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek szkolenia lotniczego FLY Polska przygotował specjalna ofertę edukacyjną dla studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy chcą iść na kierunek pilotaż – pakiet 90h. W ramach pakietu: możliwość zdobycia licencji turystycznej PPL(A), typu Complex, uprawnienia VFR Noc oraz zbudowanie nalotu dowódczego.

Do szkolenia podstawowego Ośrodek FLY Polska wykorzystuje samoloty Cessna 152 (SP-GND, SP-NZC, SP-NZD, SP-NZE, SP-KFH) oraz Cessna 150 (SP-MBR). FLY Polska w swojej dyspozycji posiada również dwa samoloty typu PA-28R w wersji 200 i 201.

SZKOLENIE TEORETYCZNE DO PPL(A)

• 60h-130h szkolenia teoretycznego do licencji PPL(A) w trybie weekendowym lub równoległym
• lot zapoznawczy gratis (15 minutowy lot podczas którego przejmiesz stery samolotu)
• materiały z wykładów (dostępne na serwerze FLY POLSKA)

SZKOLENIE PRAKTYCZNE DO PPL(A) + COMPLEX

• 40h szkolenia praktycznego na samolocie Cessna 152
• 5h szkolenia praktycznego na PA28R (idealny samolot na dalekie przeloty)
• klient płaci tylko za czas lotu (czas na ziemi nie jest fakturowany)
• przygotowanie naziemne w cenie szkolenia
• wynajem samolotu na państwowy egzamin praktyczny do PPL(A) gratis (oszczędzasz 750 zł)
• podczas szkolenia praktycznego bezpłatny nocleg w Mielcu w komfortowych warunkach (oszczędzasz 900 zł)
• bezpłatny dostęp do materiałów dydaktycznych FLY POLSKA
• lot demo (15 min) dla bliskiej osoby gratis (oszczędzasz 200 zł)
• możliwość szkolenia cały rok

SZKOLENIE VFR NOC

• 5h szkolenia praktycznego do lotów nocnych na samolocie Cessna 152
• przygotowanie naziemne w cenie szkolenia

BUDOWANIE NALOTU

• 35h budowania nalotu na samolocie Cessna 152
• możliwość latania cały rok
• bezpłatny nocleg w Mielcu w komfortowych warunkach na czas wynajmowania samolotu

CENA PAKIETU - 39 499zł brutto

Warunkiem koniecznym jest podpisanie umowy na całość szkolenia z pakietu.

 

Źródło: http://www.flypolska.pl/ i http://lotniczapolska.pl 
Sobota, 27 października 2012 Admin ChceLatac.pl

„Akademia Wysokich Lotów”

„Akademia Wysokich Lotów” to nowatorski projekt edukacyjny, realizowany z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania. 15-osobowe zespoły uczniów z Gimnazjum Publicznego w Dywitach oraz z Gimnazjum Publicznego w Tuławkach będą uczyć się przedmiotów matematyczno-przyrodniczych nie tylko w szkole ale również na zajęciach warsztatowych w Aeroklubie Warmińsko – Mazurskim. Na uczniów czekają m. in. loty szybowcem i samolotem oraz eksperymenty z dziedziny aerodynamiki. Ponadto doradztwo zawodowe i warsztaty kompetencji interpersonalnych . W planach jest również wycieczka do Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Uczniowie będą pod fachowa opieką najlepszych nauczycieli i instruktorów AWM. Młodzież będzie miała zapewniony transport na zajęcia oraz wyżywienie w czasie zajęć w Aeroklubie i wycieczek oraz dowozy do domu.

Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ma na celu podniesienie szans edukacyjnych. Ma przyczynić się do rozwijania zainteresowań uczniów.

Zaplanowane są trzy roczne edycje projektu„Akademia Wysokich lotów”, w których weźmie udział łącznie 30 uczniów.

Na stronie aeroklubu dostępny jest regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Akademia Wysokich lotów”.

 

Źródło:http://www.aeroklub.olsztyn.pl/

 

 
Poniedziałek, 29 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie imienia „Zdobywców Przestworzy”

W piątek 26 października odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Częstochowie imienia „Zdobywców Przestworzy”. Wybór imienia nie był przypadkowy, chciano w ten sposób - jak mówi dyrektor szkoły Małgorzata Darocha- podkreślić wieloletni związek szkoły z tradycjami lotniczymi. SP nr 1 we współpracy z Aeroklubem Częstochowskim, wielokrotnie była organizatorem na lotnisku Rudniki imprez plenerowych o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym pod hasłem ,,Wielka Majówka-Bliżej Nieba”. Organizowała spotkania z lotnikami, warsztaty modelarskie. Gościem jednego ze spotkań był gen. Mirosław Hermaszewski. Członkowie klubu modelarskiego, działającego w szkole mogą pochwalić się sukcesami na zawodach sportowych.

 
Wtorek, 6 listopada 2012 Admin ChceLatac.pl

Komisja Balonowa FAI powierzyła Aeroklubowi Włocławskiemu organizację 18 Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze. Odbędą się one w dniach od 6 do 14 września 2013 r.

Oficjalna strona Mistrzostw : http://europeans2013.com/

 europeans2013.jpg

Mistrzostwa Świata Modeli Śmigłowców Zdalnie Sterowanych F3C,F3N rozegrane zostaną w dniach 19-28 lipca 2013 roku na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie.

Oficjalna strona Zawodów: http://rc-heli-wch2013.pl/

F3C_-F3N.jpg

Źródło: http://www.aeroklub.wloclawek.pl/

 
Wtorek, 6 listopada 2012 Admin ChceLatac.pl

Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej 2013 w Piastowie

W pierwszych dniach listopada w Lozannie odbyła się doroczna Konferencja Międzynarodowej Komisji Akrobacji Lotniczej (CIVA). Podczas Konferencji, oprócz posumowań sezonu, uczestnicy wybierali gospodarzy kolejnych Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej. Swoją kandydaturę na organizatorów przyszłorocznych zawodów zgłosił Aeroklub Radomski. Polski Piastów pokonał rumuńskie miasto Ploeszti w bezpośrednim glosowaniu stosunkiem głosów 20:9.

Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej rozegrane zostaną więc w Piastowie w terminie 1- 11 sierpnia 2013r.

 

Źródło: http://www.aeroklub.radom.pl/

 

 
Wtorek, 6 listopada 2012 Admin ChceLatac.pl

Zimowe Spotkanie Szybowników – Leszno 2013

W dniach 8 – 10 lutego 2013 roku w Lesznie odbędzie się doroczne Spotkanie Szybowników.

Podczas spotkania przedstawione zostaną:

  • stan obecny i perspektywy zawodnicze poszczególnych klas szybowcowych w Polsce: klasa klub, klasa 15m/standard, klasa 18m i klasa otwarta.

  • relacje z Mistrzostw Świata,

  • relacje z zimowych lotów w Afryce i Australii,

  • plany na nadchodzący sezon.

Obrady przewidziano na sobotę 9 lutego – początek godz. 14:00. Po obradach wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w szybownictwie w minionym sezonie.

Organizatorzy przewidują także loty na KTP.

 

Źródło: http://www.szybowce.com/

 

 
Wtorek, 6 listopada 2012 Admin ChceLatac.pl

80 lat lotnictwa na Ziemi Sądeckiej

Aeroklub Podhalański, w związku z przypadającą w tym roku 80 rocznicą lotnictwa na Ziemi Sądeckiej, zaprasza 17 listopada 2012r. na Zjazd Koleżeński wszystkich ludzi lotnictwa, których życiowa droga związała się lotnictwem na tym terenie.

Spotkanie ma rozpocząć się mszą św. w kościółku Matki Boskiej Juścieńskiej, około godziny 10.00. Stamtąd w 1957 r. nastąpił wymarsz lotników na lądowisko Jodłowiec, tam zaczęła się historia Aeroklubu Podhalańskiego.

Około godz.18-tej planowana jest uroczysta kolacja i wieczór wspomnień w Hotelu Litwiński w Tęgoborzu (możliwość noclegu).

Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa wpłatą w wys. 85.00 zł (dania ciepłe i zimne, napoje - bez alkoholu) + 50.00 koszt noclegu dla chcących skorzystać.

Wpłaty należy dokonać na adres:
Hotel Litwiński 33-312 Tęgoborze 160
Nr konta 42 1240 4748 1111 0000 4867 8797
z dopiskiem ”zjazd lotniczy”.

Kontakt we wszelkich sprawach dotyczących spotkania:
Mieczysław Dziadowicz
tel. 600-229-672 lub stacjonarny 18-443-66-48,
oraz e-mail m.dziadowicz@wp.pl

 

Źródło:http://www.aph.org.pl/

 

 
Wtorek, 6 listopada 2012 Admin ChceLatac.pl

Odszedł Jerzy Łobodda

27 października 2012 zmarł Jerzy Łobodda - niezwykle zasłużony pilot, instruktor spadochronowy, skoczek doświadczalny, honorowy członek Aeroklubu Pomorskiego.

Jerzy Łobodda urodził się 21 grudnia 1931 roku w Bydgoszczy. Już jako 17- latek,

w 1948 roku posiadając tytuł instruktora modelarstwa lotniczego wykonał swój pierwszy skok na spadochronie typu PT 1A, z samolotu PO-2, pod okiem instruktora Zbigniewa Chronika. W roku 1951 ukończył kurs instruktora I stopnia w Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. Trzy lata później został skoczkiem doświadczalnym w Zakładzie Sprzętu Technicznego i Turystycznego „Aviotex” w Legionowie, gdzie pracował do roku 1971.W 1955 roku został powołany do Kadry Narodowej i uczestniczył w wielu zawodach spadochronowych - w roku 1958, w Mistrzostwach Świata, zajął z drużyną wysokie 4 miejsce.

W roku 1955, w indywidualnym skoku z wysokości 1000 m. z opóźnionym otwarciem spadochronu, Jerzy Łobodda ustanowił rekord świata. Wraz z drużyną, jako jej kapitan, ustanowił pięć rekordów krajowych. Za te osiągnięcia uzyskał złotą odznakę spadochronową z trzema diamentami oraz tytuł MISTRZA SPORTU.

Miał na swoim koncie 1900 skoków na 65 typach spadochronów, z różnych typów statków powietrznych, w tym jako jeden z pierwszych z luku bombowego samolotu odrzutowego typu Ił – 28.

Od 1973r Jerzy Łobodda związany był z Aeroklubem Pomorskim, jako Szef Techniczny. W 1974 roku podjął pracę w Zakładzie Usług Agrolotniczych w Olsztynie, jako mechanik pokładowy, na samolocie typu AN-2. Do roku 1992 wylatał w sumie ponad 6 tys. godzin.

W latach 1994 - 2006 prowadził toruński, a następnie toruńsko-bydgoski oddział firmy szkolno-ochroniarskiej „Komandos”.

Był Prezesem Toruńskiego Związku Polskich Spadochroniarzy.

Do końca pozostawał czynnym członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa.

Jerzy Łobodda na stałe wpisał się w historię polskiego sportu lotniczego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 31 października 2012 roku (środa) w Toruniu, w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej o godz. 13:30. Po mszy nastąpi przejazd na Cmentarz Komunalny przy ul. Grudziądzkiej.

 

Źródło:http://www.aeroklub.torun.pl/, http://www.aeroklub-polski.pl