Polacy na czele światowego rankingu szybowcowego FAI

Środa, 5 września 2012 admin

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI opublikowała nowy światowy ranking pilotów szybowcowych zaktualizowany o wyniki tegorocznych szybowcowych mistrzostw świata w Uvalde w USA. Spośród 5.325 pilotów z całego świata najlepszymi okazali się polscy piloci. W rankingu prowadzi Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, na drugim zaś miejscu znalazł się Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

Z.Nieradka.jpg

Zbigniew Nieradka triumfował w klasie 18-metrowej w szybowcowych mistrzostwach świata w Teksasie, mając najlepszy wyniki w łącznej klasyfikacji indywidualnej po trzynastu konkurencjach, zaś Sebastian Kawa wywalczył złoty medal w klasie 15-metrowej i w klasyfikacji generalnej był najlepszy po 12 rozegranych konkurencjach.

Na 8. miejscu znalazł się Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki), na 23. Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), srebrny medalista w klasie 18-metrowej, na 36. Tomasz Rubaj, 41.Tomasz Krok, 44. Krzysztof Łuniewski, 49.Christoph Matkowski, 54.Jakub Barszcz, 58.Janusz Centka, 70.Łukasz Błaszczyk, 73.Michał Lewczuk, 74. Jędrzej Skłodowski, 89.Paweł Wojciechowski. W sumie w grupie 100 najlepszych szybowników świata znalazło się aż 14 Polaków.

Prowadzenie polskich pilotów w rankingu FAI, dobre miejsca innych naszych pilotów odzwierciedlają sukcesy, jakie osiągnęli oni w tym roku. Świadczą o znaczeniu sportowym i pozycji Polski w światowym szybownictwie. To powód do wielkiej dumy i satysfakcji nie tylko dla środowiska lotniczego w naszym kraju, ale i polskiego sportu, a także całego naszego społeczeństwa – podkreślił wiceprezes Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, prezes Aeroklubu Polskiego-Włodzimierz Skalik.

Za Polakami trzecią lokatę uzyskał Niemiec Michael Sommer. Czwarte miejsce zajął Francuz Laurent Aboulin, piąte Niemiec Michael Buchthal.

Aktualny ranking IGC można obejrzeć na stronie igcrankings.fai.org