Polacy na czele światowego rankingu szybowcowego FAI

Środa, 5 września 2012 admin

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI opublikowała nowy światowy ranking pilotów szybowcowych zaktualizowany o wyniki tegorocznych szybowcowych mistrzostw świata w Uvalde w USA. Spośród 5.325 pilotów z całego świata najlepszymi okazali się polscy piloci. W rankingu prowadzi Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, na drugim zaś miejscu znalazł się Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

Z.Nieradka.jpg

Zbigniew Nieradka triumfował w klasie 18-metrowej w szybowcowych mistrzostwach świata w Teksasie, mając najlepszy wyniki w łącznej klasyfikacji indywidualnej po trzynastu konkurencjach, zaś Sebastian Kawa wywalczył złoty medal w klasie 15-metrowej i w klasyfikacji generalnej był najlepszy po 12 rozegranych konkurencjach.

Na 8. miejscu znalazł się Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki), na 23. Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), srebrny medalista w klasie 18-metrowej, na 36. Tomasz Rubaj, 41.Tomasz Krok, 44. Krzysztof Łuniewski, 49.Christoph Matkowski, 54.Jakub Barszcz, 58.Janusz Centka, 70.Łukasz Błaszczyk, 73.Michał Lewczuk, 74. Jędrzej Skłodowski, 89.Paweł Wojciechowski. W sumie w grupie 100 najlepszych szybowników świata znalazło się aż 14 Polaków.

Prowadzenie polskich pilotów w rankingu FAI, dobre miejsca innych naszych pilotów odzwierciedlają sukcesy, jakie osiągnęli oni w tym roku. Świadczą o znaczeniu sportowym i pozycji Polski w światowym szybownictwie. To powód do wielkiej dumy i satysfakcji nie tylko dla środowiska lotniczego w naszym kraju, ale i polskiego sportu, a także całego naszego społeczeństwa – podkreślił wiceprezes Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, prezes Aeroklubu Polskiego-Włodzimierz Skalik.

Za Polakami trzecią lokatę uzyskał Niemiec Michael Sommer. Czwarte miejsce zajął Francuz Laurent Aboulin, piąte Niemiec Michael Buchthal.

Aktualny ranking IGC można obejrzeć na stronie igcrankings.fai.org

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej