Warszawski Piknik Lotniczy – Bemowo On Air

Niedziela, 9 września 2012 admin

8 września br. z okazji 85-lecia Aeroklubu Warszawskiego oraz 80-tej rocznicy zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach Challenge 1932 organizowanych w Berlinie, na warszawskich Babicach Aeroklub Warszawski zorganizował piknik lotniczy.

Oficjalne otwarcie imprezy poprzedził Bieg Lotnika, w którym wzięło udział około 130 zawodników. W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Marcin Puszewkiewicz, a wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Kreft. Na zwycięzców czekał lot szybowcem, a na wszystkich uczestników biegu lotnicze medale.

Następnie zgromadzeni licznie widzowie podziwiać mogli podniebne atrakcje: ewolucje skoczków spadochronowych oraz loty w szyku na samolotach Piper Cub - wspaniałe możliwości tych leciwych samolotów.

Po nich przyszła kolej na loty i akrobacje szybowcowe, wykonywane m.in. przez aktualnego Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited Macieja Pospieszyńskiego.

Po szybowcach na niebie znalazły się 3AT3. Piloci wykonywali rozmaite ewolucje,mijanki, rozejścia. To przepiękne widowisko widzowie mogli obserwować w takt puszonej w tle muzyki.

Po zespole 3AT3 w powietrze wzbił się Aviat Husky, prezentując możliwość krótkiego startu oraz przelot z użyciem wytwornicy dymu. Po Huskim pojawił się PZL Dromader, samolot wykorzystywany do gaszenia pożarów.

 Na zakończenie publiczność mogła podziwiać akrobacje: beczki, pętle, ranwersy i wiele innych figur w wykonaniu Macieja Pospieszyńskiego za sterami szybowca Fox, a także obejrzeć akrobacje samolotu Extra 300, którego pilot również dał pokaz swoich umiejętności, wykonując karkołomne figury akrobacyjne.

Przez cały czas trwania pikniku odbywały się loty widokowe przy użyciu samolotu An-2.

Organizatorzy zadbali również o atrakcje na ziemi: wystawy statyczne, pokazy modeli latających, wystawę helikopterów policyjnych oraz szybowców. Dla dzieci Aeroklub Polski zorganizował zawody„Smyki na start”.

Pierwszą edycję pikniku Bemowo On Air, którego założeniem była popularyzacja lotnictwa oraz ukazanie najpiękniejszych aspektów latania zakończyły dwa koncerty rockowe. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku postarają się dostarczyć widzom jeszcze więcej wrażeń w powietrzu i na ziemi.

Źródło:http://www.bemowo-on-air.pl