Aeroklub Polski rozpoczął realizację programu "GOAT- BUDUJEMY MIKROLOTY", skierowanego do ludzi, dla których pasja lotnicza jest źródłem samorealizacji i rozwoju, do sympatyków lotnictwa, którzy pragną latać na zbudowanym przez siebie sprzęcie.
"Goat"(Kozioł) to ultralekki szybowiec, cieszący się od kilku lat dużym zainteresowaniem konstruktorów-amatorów na całym świecie. Organizatorzy wybrali konstrukcję, której budowa jest prosta, zakup potrzebnych materiałów nie obciąży w znaczący sposób domowych budżetów i może zostać rozłożony na kilkanaście lub więcej miesięcy.
Krótki opis konstrukcji wraz z informacjami jak zdobyć dalszą wiedzę na temat tej konstrukcji dostępny na stronie aeroklubu (załącznik 1 - http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/goat-budujemy-mikroloty/).
Organizatorzy w ramach programu oferują wszystkim zainteresowanym pomoc w kontaktach z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Na stronie aeroklubu dostępny jest gotowy wniosek do ULC, który wystarczy uzupełnić o dane osobowe (załącznik 2- http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/goat-budujemy-mikroloty/). Objęcie przez Urząd nadzorem procesu budowy jest bezpłatne, natomiast koszty administracyjne uiszczane w końcowym etapie budowy związane z zatwierdzaniem potrzebnych dokumentów powinny się zamknąć w kwocie 500zł.
Ponadto Aeroklub Polski zwrócił się z prośbą do producentów sprzętu lotniczego oraz aeroklubów regionalnych o udzielenie wsparcia wszystkim osobom, które się o to zwrócą.
Ewentualne pytania i wnioski odnośnie Programu "GOAT- BUDUJEMY MIKROLOTY" należy kierować do Pana Dariusza Lewka, Delegata AP do EAS, na adres d.lewek@aeroklubpolski.pl.
Aeroklub Polski bierze czynny udział w pracach nad nowymi rozporządzeniami Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, dotyczącymi urządzeń latających (ultralekkich statków powietrznych), dzięki którym możliwe będzie opracowanie kompleksowego rozwiązania regulacji prawnych, spełniających oczekiwania środowiska, pozwalających na rozwój lotnictwa lekkiego i amatorskiego w Polsce.
Organizatorzy chcą by program "GOAT" był również "aplikacją" sprawdzającą stopień dostosowania uchwalanych rozporządzeń do oczekiwań społecznych, stopień przygotowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego na rozwój małego lotnictwa.
Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl/