W sobotę 13 kwietnia br. na płycie krośnieńskiego lotniska rozegrano Regionalne Zawody Modeli Balonów. Zjechali modelarze z Sanoka budujący balony i inne modele w ODK Gagatek, modelarze z Jasła z balonami klejonymi w Bibliotece Publicznej, a także modelarze z modelarni lotniczej w Szkole Podstawowej w Zręcinie. Do zawodów zgłosili się również modelarze z modelarni w Szkole Podstawowej Nr 14 w Krośnie i z modelarni Koliber w Aeroklubie Podkarpackim.
Po zimowych dniach wreszcie zaświeciło słońce i młodzi modelarze mogli wyjść na lotnisko ze swoimi kolorowymi balonami. Organizatorzy zadbali, aby podmuchy wiatru nie utrudniały napełniania balonów stawiając parawan ochronny. Wszystkie balony wykonane były poprawnie i starannie, a większość startów przeprowadzono prawidłowo. W tej dyscyplinie, gdy trudno określić najkorzystniejszy moment do startu, duże znaczenie ma również czynnik niewymierny, który sportowcy określają jako "łut szczęścia". Gdy warunki termiczne ustabilizowały się niektóre balony w mocnych kominach wznosiły się wysoko i odlatywały z wiatrem nawet poza lotnisko. Zmierzono aż 7 lotów maksymalnych (10 min).
Budowanie modeli balonów to bardzo przyjemna dyscyplina modelarstwa z interesującymi walorami edukacyjnymi i wychowawczymi. Balony można sklejać w każdych warunkach w domu, w modelarni, w klubie, w szkole, z pomocą rodziców, bardziej zaawansowanych modelarzy bądź instruktorów z Aeroklubu, którzy z całą pewnością nie odmówią pomocy. W procesie klejenia balonu z bibuły, jak również starcie balonu, może aktywnie uczestniczyć nawet 5 letnie dziecko, a rodzic lub instruktor asystuje tylko w tych czynnościach i pomaga na tyle, na ile potrzeba.
Ta wyjątkowa dyscyplina modelarska daje wiele satysfakcji zarówno tym dużym i tym małym, młodszym i starszym, dziewczętom i chłopcom. Wszyscy startują razem, wszyscy mają jednakowe szanse i jednakowa frajdę.
Wyniki zawodów, zdjęcia z imprezy na stronie Krośnieńskiego Stowarzyszenia Modelarzy