Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie imienia „Zdobywców Przestworzy”

Poniedziałek, 29 października 2012 admin

W piątek 26 października odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Częstochowie imienia „Zdobywców Przestworzy”. Wybór imienia nie był przypadkowy, chciano w ten sposób - jak mówi dyrektor szkoły Małgorzata Darocha- podkreślić wieloletni związek szkoły z tradycjami lotniczymi. SP nr 1 we współpracy z Aeroklubem Częstochowskim, wielokrotnie była organizatorem na lotnisku Rudniki imprez plenerowych o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym pod hasłem ,,Wielka Majówka-Bliżej Nieba”. Organizowała spotkania z lotnikami, warsztaty modelarskie. Gościem jednego ze spotkań był gen. Mirosław Hermaszewski. Członkowie klubu modelarskiego, działającego w szkole mogą pochwalić się sukcesami na zawodach sportowych.

W roku 2008 Krajowa Rada Lotnictwa i „Skrzydlata Polska” uhonorowała Częstochowską SP nr 1 najwyższym odznaczeniem ,,Błękitnych Skrzydeł” za popularyzację lotnictwa.

Odkąd rozpoczęłam pracę w szkole, promowałam lotnictwo. Jako pilot sprzed 30 lat – mimo, że już nie latam – nadal podziwiam wszystkich ludzi lotnictwa i tęsknię za lataniem – przyznaje dyrektor SP nr.1 Małgorzata Darocha. – Ale nie trzeba latać, żeby realizować swoje marzenia i ja to robię w inny sposób w tej szkole. SP nr 1 nie miała imienia od 1990 roku. Długo trwały dyskusje. Promujemy lotnictwo, więc myśli poszły w tym kierunku. Nie bez znaczenia był fakt, że szkoła ma siedzibę przy ul. Księżycowej, przy zbiegu ulic Gwiezdnej i Kosmicznej i że 10 lat temu obchodziliśmy jubileusz pod hasłem „Szkoła nie z tej Ziemi”.

Wybrane przez nas imię wydaje się stosowne także ze względu na szeroki zakres znaczenia i możliwość jego metaforycznej interpretacji. Szkoła Podstawowa nr 1 jest szkołą niezwykle aktywną, w której rozbudza się marzenia i ambicje w dziedzinach naukowych, artystycznych i sportowych. Nasi uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju na bardzo wysokim poziomie. ,,Zdobywanie przestworzy” to dla nas: osiąganie sukcesów, wyznaczanie sobie ambitnych zadań, otwarcie na świat, rozbudzanie marzeń, aktywność, innowacyjność, nowoczesność. Wybrane imię daje nam możliwość szerokiej, twórczej interpretacji i będzie źródłem inspiracji różnego typu działań (akademii, występów artystycznych, projektów, warsztatów) dla nauczycieli różnych przedmiotów. Imię ,,Zdobywców Przestworzy” skłania do myślenia optymistycznego, dodaje uczniom poczucia pewności, wiary w siebie i możliwości osiągania niedoścignionego. Wzorce osobowe wybitnych naukowców i symboli kultury, począwszy od mitologicznego Ikara przez Leonarda da Vinci, braci Wright do współczesnych kosmonautów, pilotów, sportowców lotniczych, konstruktorów, pasjonatów lotnictwa uważamy za niezwykle porywające i rozbudzające wyobraźnię. Uważamy, że imię naszej szkoły jest zgodne z panującą w niej atmosferą i ją współtworzy – dodaje Pani Dyrektor .

Obecny na uroczystości nadania imienia „Zdobywców Przestworzy” SP nr 1 Janusz Darocha, najbardziej utytułowany pilot sportowy świata, a prywatnie mąż dyrektorki tej szkoły, nie ukrywał, że jest zachwycony nowym imieniem SP nr 1.

To jest bardzo szeroka formuła, dotyczy nie tylko lotnictwa, bo każdy na swój sposób zdobywa swoje szczyty i przestworza – mówi Janusz Darocha. – Trudno określić słowami czym jest lotnictwo. Trzeba spróbować, żeby to poczuć. Ja nie potrafię opowiadać. Ja to czuję siadając do samolotu. To są piękne chwile i jeżeli takie loty kończą się dobrymi wynikami, to cieszy to tym bardziej.

W uroczystości nadania imienia uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty, częstochowskich szkół oraz aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. Przemysław Koperski, wiceprezydent Częstochowy, przekazał gratulacje dla poczynań szkoły od prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka.

To najlepsze imię z możliwych . Potencjał, wachlarz osób i instytucji, które mieszczą się w tym pojęciu, jest tak szeroki, że każdy może znaleźć indywidualne odniesienie. Uważam, że to świetna decyzja i gratuluję szkole takiego patrona. - powiedział Przemysław Koperski

Zdzisław Wolski, przewodniczący Rady Miasta Częstochowa jako absolwent tej szkoły z radością wspominał czasy spędzone w jej murach.

Kiedy na sesji uchwalaliśmy patronat szkoły, wzbudziło to wiele emocji. Wielu radnych miało – ich zdaniem – lepsze propozycje, ale imię zaproponowane przez SP nr 1 zwyciężyło. I uchwaliliśmy patrona „Zdobywców Przestworzy”. Przecież inaczej być nie mogło – mówi Zdzisław Wolski. – Lotnicy zawsze byli w strukturach tej szkoły, pomagali. A dziś – obecność tylu wspaniałych osób ze środowiska lotniczego, którzy są chlubą naszego miasta, też o czymś świadczy.

Prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego Włodzimierz Skalik, cytując na uroczystości motto SP nr 1 wiszące w holu szkoły: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to możesz tego dokonać”powiedział - Nic dodać, nic ująć.

Jego zdaniem imię „Zdobywców Przestworzy” dla SP nr 1 będzie stanowić źródło wspaniałej inspiracji dla dzieci, które się w niej uczą.

Wśród zdobywców przestworzy jest wiele pięknych postaci, wspaniałych ludzi z krwi i kości – normalnych, zwyczajnych ludzi, ale pełnych marzeń, pragnień, zdeterminowanych, aby je realizować, pokonywać przeróżne trudności. To jest bardzo ważne, by dzieciom przybliżać te postaci po to, aby pomagać im w trudach, zwyczajnego normalnego życia (...)Nie chodzi o to, by te dzieci planowały swoją karierę w lotnictwie. Choć będę się cieszył, jeśli część spośród nich trafi do Aeroklubu Częstochowskiego czy do różnego rodzaju lotnictwa. Ale ważniejsze, żeby wzięły przykład z tych wspaniałych lotników, zdobywców przestworzy w swoim zwyczajnym, normalnym życiu. Każdy z nas napotyka różne trudności, bardzo ważnym jest aby być silnym i sobie z nimi radzić. Dla Aeroklubu Częstochowskiego i środowiska lotniczego to ogromne święto, okazja do podsumowania ciekawej współpracy z SP nr 1, która ma długoletnią tradycję. I teraz jest dla nas szczególnym zobowiązaniem, skoro szkoła nosi imię „Zdobywców Przestworzy” – mówił prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

Kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, jedyny Polak, który poleciał w kosmos, przysłał list do szkolnej społeczności i obiecał spotkanie z uczniami:

Wierzę, że spośród was jest wielu, którzy może nieśmiało marzą o zawładnięciu przestrzenią. To marzenia, po które należy sięgać śmiało!

Mjr Krzysztof Bień, szef sekcji operacyjnej 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, obecny na uroczystości, zapowiedział współpracę tej lotniczej jednostki z SP nr 1 oraz zaprezentowanie uczniom nowoczesnego sprzętu taktycznego, w tym F-16.

Zapraszamy młodzież SP nr 1 na nasze lotnisko wojskowe, które jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, a po skończeniu kolejnych szkół już jako pilotów do Łasku – powiedział mjr Bień. – Nowe imię szkoły to fantastyczna inicjatywa, trafny wybór, który pogodził wszystkich. Mówi nie tylko o otwarciu przestworzy – powietrza, ale i otwarciu przestworzy umysłowych dzieci, które się uczą w tej szkole podstawowej.

W uroczystości uczestniczyła także poetka Anna Magdalena Mróz, która pisząc wiersze o tematyce lotniczej spełnia marzenie o lataniu.

Zaproszeni Goście mogli obejrzeć prace dzieci z konkursu literacko-plastycznego ,,Nie tylko Dedal i Ikar… Zdobywamy przestworza”, a także wystawę prezentującą polskie osiągnięcia lotnicze, m.in. puchar Franciszka Żwirki i Stanisław Wigury, który otrzymali w roku 1932, kiedy wygrali prestiżowe Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych – Challenge w Berlinie.

Niewątpliwie na Szkole Podstawowej nr 1 imienia „Zdobywców Przestworzy” w Częstochowie, od tej chwili spoczywa jeszcze większy niż dotychczas obowiązek promowania lotnictwa wśród całej społeczności. Szkoła obiecuje dołożyć wszelkich starań, by temu zadaniu sprostać i już teraz planuje urządzenie specjalnej sali poświęconej tematyce lotniczej wyposażonej w książki, multimedia, plansze, trofea, która pełniłaby funkcję reprezentacyjną podczas promocji lotniczych działań. Chce z jeszcze większym rozmachem organizować spotkania z ciekawymi ludźmi, dla których szeroko rozumiane ,,zdobywanie przestworzy” jest sensem życia. Ponadto myśli o tym, żeby konkurs literacko-plastyczny od przyszłego roku miał zasięg ogólnopolski.

A sami uczniowie tak rozumieją sens imienia „Zdobywcy przestworzy”:

Zdobywcą przestworzy może być każdy. Zdobywanie przestworzy to nie tylko umiejętność latania, ale i realizacja wszystkich innych marzeń – mówi Iga Rydzewska uczennica kl. VI a SP nr 1 w Częstochowie.

Zdobywca przestworzy to osoba, która pokonuje trudności i osiąga cel, który sobie założyła – dodaje Radosław Kłos uczeń z kl. VI b Częstochowskiej SP nr 1.

Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl/





Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej