Gdzie się szkolić?

Posted by admin on stycznia 18, 2013

Wybór odpowiedniej placówki, w której będziesz realizować swoje lotnicze marzenia, zdobywać wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, to bardzo ważna decyzja. Z pewnością nie tylko cena za dany kurs lub odległość od Twojego miejsca zamieszkania powinny być brane pod uwagę. Pamiętaj, że warto od najmłodszych lat uczyć się od wykształconych i doświadczonych instruktorów, bo solidne podstawy ułatwiają zrozumienie kolejnych zagadnień i opanowanie trudniejszych manewrów w powietrzu. Dopilnuj, żeby sprzęt, na którym będziesz bujać w obłokach, był w dobrym stanie technicznym, z ważną dokumentacją i aby obsługiwany był przez wykwalifikowanych mechaników ze stosownymi uprawnieniami. Nie jest też żadnym nietaktem ani wstydem zapytać w aeroklubie lub ośrodku szkoleniowym, czy posiada ważny certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To bardzo ważny dokument, często jest oprawiony w ramki i wisi na honorowym miejscu. Nie ma się co dziwić, bo aby go uzyskać, trzeba spełnić wiele rygorystycznych wymagań. Widząc taki certyfikat masz pewność, że będziesz szkolony w bezpieczny sposób, a wszystkie zdobyte licencje, świadectwa kwalifikacji i uprawnienia będą honorowane przez polskie i międzynarodowe władze lotnicze. 

Mając na uwadze powyższe, jako miejsce swojego szkolenia lotniczego możesz wybrać:

AEROKLUB - dokładniej rzecz ujmując, jeden z regionalnych aeroklubów zrzeszonych w Aeroklubie Polskim. Do wyboru masz ponad 60 placówek rozsianych po całej Polsce, w których możesz szkolić się od podstaw w sekcji szybowcowej, samolotowej, balonowej, spadochronowej, paralotniowej i innych. Z pewnością bardzo ciekawym miejscem dla młodych ludzi będzie sekcja modelarska, w której podczas sklejania modeli dowiedzą się pierwszych szczegółów o budowie statków powietrznych i usłyszą pierwsze opowieści lotnicze od starszych koleżanek lub kolegów. Niejeden późniejszy kapitan latający na wielkim samolocie w linii lotniczej zaczynał właśnie od zabawy w modelarni. Rozpoczynając swoje szkolenie lotnicze w aeroklubie, zawsze masz możliwość kontynuowania swojej edukacji w ośrodkach szkolenia lotniczego, szkole prywatnej lub wojskowej. Po uzyskaniu stosownych licencji i doświadczenia lotniczego będziesz mógł podjąć swoją pierwszą pracę w lotnictwie.

OŚRODEK SZKOLENIA LOTNICZEGO - czyli w skrócie OSL. To kolejne kilkadziesiąt placówek, w których masz szanse po raz pierwszy zasiąść za sterami samolotu, polecieć balonem, paralotnią, wykonać skok ze spadochronem. Są to firmy komercyjne, dla których jesteś ważnym klientem, bo dzięki Tobie wypracowują swój zysk, a to z kolei decyduje o ich dalszym funkcjonowaniu i rozwoju. Jeżeli nie masz zbyt wiele wolnego czasu, ale chcesz realizować swój program szkolenia, na pewno będziesz mógł poprosić o swego rodzaju "indywidualny tok nauczania" lub konkretnego instruktora dostępnego w wygodnych dla Ciebie godzinach. W takim ośrodku z pewnością panuje inna atmosfera niż w aeroklubie. W niektórych z nich możesz zrealizować swoje szkolenie na symulatorze lotu, a poza tym, podobnie jak w aeroklubie, możesz wybrać interesujące Cię szkolenie praktyczne, teoretyczne lub pełne dla osób zaawansowanych. Jeśli uzyskasz odpowiednie licencje i uprawnienia, masz możliwość starania się o etat w linii lub innej firmie lotniczej.

SZKOŁY CYWILNE - to idealne miejsce dla osób, które są cierpliwe, zdolne i nie dysponują odpowiednią kwotą pieniędzy na wyszkolenie się w aeroklubie lub komercyjnym ośrodku szkoleniowym. Mamy w Polsce licea i gimnazja, w których uczniowie mogą praktycznie za darmo zdobyć pierwsze uprawnienia szybowcowe, a to już bardzo dobry początek. Organizacyjnie najczęściej wygląda to tak, że szkoły współpracują z regionalnymi aeroklubami, gdzie uczniowie zdobywają niezbędne wiadomości teoretyczne oraz przechodzą szkolenie praktyczne pod okiem fachowców. Poniżej lista tychże szkół:

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Anny z Sapiehów Jabłonkowskiej w Białymstoku
Klasa lotnicza
ul. Narewska 11

15-840 Białystok

woj. podlaskie

tel. (0-85) 651 14 16
www.2lobialystok.pl

 

V Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu
Klasa lotnicza
ul. Korczaka 23

86-300 Grudziądz

woj. kujawsko-pomorskie

tel./fax (0-56) 463 15 76
www.VLOgdz.yoyo.pl

 

Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu

Klasa o profilu technik mechanik lotniczy organizowana przy współpracy z WSK Kalisz oraz Aeroklubem Ostrowskim
ul. Częstochowska 99-105

62-800 Kalisz

woj. wielkopolskie
tel./fax (0-62) 753 39 50
www.zst.kalisz.pl

 

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach
Klasa sportowa o profilu lotniczym
ul. Bychawska 4

24-200 Bełżyce

woj. lubelskie

tel. (0-81) 517 23 62
www.aeroklub.lublin.pl/klasa

 

X Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie
Klasa sportowa o profilu lotniczym
ul. Wojciechowska 38

20-704 Lublin

woj. lubelskie

tel. (0-81) 525 64 46
www.aeroklub.lublin.pl/klasa

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej
Sportowa klasa lotnicza
ul. Teatralna 1

64-920 Piła

woj. wielkopolskie

tel. (0-67) 212 08 67, tel./fax (0-67) 212 08 68
www.zsp2.pila.pl

 

Gimnazjum nr 30 im. F. Sypniewskiego w Poznaniu

Ogólnokształcący cykl nauczania w gimnazjum i dodatkowo w wymiarze 2 godzin tygodniowo przedmiot propedeutyka wiedzy o lotnictwie.
ul. Głuszyna 187

61-329 Poznań

woj. wielkopolskie

tel. (0-61) 878 80 06
http://www.gimnazjum30.poznan.pl/gimnazjum30/lotnicza.html

 

XIV L.O. im. K. Wielkiego w Poznaniu

Klasa sportowa o profilu lotniczym
Os. Piastowskie 106

61-104 Poznań

tel. (0-61) 877 36 32

woj. wielkopolskie
www.aeroklub.poznan.pl
klasa.unix-spec.net - nieoficjalna strona internetowa klasy lotniczej

 

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu
Klasa sportowa o profilu lotniczym
os. Mielżyńskiego 5a

62-020 Swarzędz

woj. wielkopolskie

tel. (0-61) 817 57 04
www.aeroklub.poznan.pl

 

Liceum Ogólnokształcące im. Wilhelma Szewczyka w Zespole Szkół w Czerwionce Leszczynach

Klasa lotnicza ze zwiększonym wymiarem godzin matematyki, informatyki i geografii oraz szkoleniem lotniczym
ul. 3-go Maja 42

44-230 Czerwionka-Leszczyny

woj. śląskie

tel. (0-32) 431 20 34
www.zscl.pl

Po zakończeniu edukacji w gimnazjum lub liceum, można próbować dostać się do jednej z dwóch uczelni wyższych, które prowadzą kierunki studiów związane z lotnictwem, w tym między innymi ze specjalnością "pilotaż samolotów" . Po dwóch lub trzech semestrach, zależnie od uczelni, przeprowadzana jest według określonych zasad weryfikacja kandydatów na wspomnianą specjalność. Im lepsze masz wyniki w nauce, wiedzę, doświadczenie lotnicze i znasz język angielski, tym większe są Twoje szanse na to, że właśnie Ty znajdziesz się w grupie pilotażowej. Jest o co walczyć, bo w takiej grupie kontynuujesz szkolenie lotnicze za darmo, zdobywasz wiele uprawnień i ostatecznie uzyskujesz licencję zawodową lub nawet tzw. "frozen ATPL". Możesz więc od razu po ukończeniu takiej szkoły pracować jako pilot. Wspomniane uczelnie to:

Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza

ul. Wincentego Pola 2

35-959 Rzeszów

woj. podkarpackie

tel. +48 17 865 11 00

fax. +48 17 854 12 60

www.portal.prz.edu.pl

Szkolenie lotnicze prowadzone jest w uczelnianym Ośrodku Kształcenia Lotniczego

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

ul. Pocztowa 54

22-100 Chełm

woj. lubelskie

rektorat: tel. +48 82 565 88 95, fax. +48 82 565 88 94

www.pwsz.chelm.pl

Szkoleniem lotniczym zajmuje się Centrum Lotnicze

ul. Pocztowa 54, budynek B, tel. +48 82 564 00 28

 

SZKOŁY WOJSKOWE - sprawa jest jasna, przed Tobą kariera pilota wojskowego. Nie ma tutaj wielkiego wyboru, gdyż jest tylko jedno liceum i jedna szkoła wyższa, o których przeczytasz poniżej:

Ogólnokształcące Liceum Lotnicze

ul. II Pułku Kraków 5

08-521 Dęblin 3 (Lotnisko)

woj. lubelskie

tel. +48 81 551 97 02

tel. +48 81 883 03 34

www.lotnik.com

Kandydatki i kandydaci do liceum muszą spełnić ściśle określone, dość rygorystyczne warunki, by rozpocząć w nim naukę. Badania lekarskie przeprowadzane są tylko i wyłącznie przez Wojskową Komisję Lotniczo Lekarską, tak więc orzeczenie od lekarza z cywilnego centrum medycznego się tu nie przyda. Uczniowie przechodzą stopniowo szkolenie lotnicze, między innymi kurs spadochronowy i szybowcowy. Celem tej szkoły jest przygotowanie uczniów do podjęcia studiów w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

 WAŻNE!!! - pamiętaj, że rozpoczynając naukę w tym liceum podpisujesz zobowiązanie między innymi do ubiegania się o przyjęcie do WSOSP.

 

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych

ul. Dywizjonu 303 nr 12

08-521 Dęblin

woj. lubelskie

Sekretariat Dziekana Wydziału Lotnictwa

tel. +48 81 551 74 23

fax +48 81 551 74 17

www.wsosp.deblin.pl

Podobnie jak w przypadku liceum, o przyjęciu na studia w WSOSP decyduje spełnienie wysoko postawionych wymagań oraz bardzo dobry stan zdrowia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nie podjąć wyzwania i nie poddać się procesowi rekrutacyjnemu. Badania lekarskie przeprowadza Wojskowa Komisja Lotnicza Lekarska, zatem nie ma potrzeby robić takich badań w cywilnych ośrodkach. Jeśli masz już jakieś doświadczenie lotnicze, uprawnienia lub licencję, może to być Twoim plusem, ale wcale nie oznacza, że tak musi być. Lotnictwo cywilne i wojskowe różnią się, każde z nich ma swoją specyfikę i dla wojskowej komisji rekrutacyjnej lepszym kandydatem może się okazać osoba bez żadnych nawyków "z cywila". Po zakończeniu nauki w "Szkole Orląt" zostajesz oddelegowany do jednostki i tam pełnisz swoją służbę. Gdy Twoja praca w charakterze pilota wojskowego dobiegnie końca, masz oczywiście możliwość kontynuowania latania w lotnictwie cywilnym po uzyskaniu stosownych uprawnień i licencji cywilnych. 

Podsumowując rozważania na temat "Gdzie się szkolić?" - działaj rozważnie, bez pośpiechu, przemyśl sobie na spokojnie, który ośrodek szkoleniowy, szkoła lub aeroklub będzie dla Ciebie najlepszym miejscem do nauki latania. Może się okazać, że rozpoczniesz od sklejania modeli w aeroklubie, zrobisz licencję pilota zawodowego w komercyjnym ośrodku szkoleniowym, by ostatecznie trafić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i latać na słynnym F-16. Jeśli chcesz sobie od czasu do czasu polatać szybowcem - aeroklub będzie do tego najlepszym miejscem. Chcesz szybko uzyskać uprawnienia do latania małym samolotem dla własnej przyjemności - niezłym rozwiązaniem będzie komercyjny ośrodek szkoleniowy. Jakiejkolwiek drogi byś nie wybrał, czekają na Ciebie naprawdę wspaniałe wrażenia i emocje!

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że ChceLatac.pl pomoże Ci w podejmowaniu słusznych i trafnych wyborów!

Krzysztof Sondej



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej