Komisja Balonowa FAI powierzyła Aeroklubowi Włocławskiemu organizację 18 Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze. Odbędą się one w dniach od 6 do 14 września 2013 r.
Oficjalna strona Mistrzostw : http://europeans2013.com/
Mistrzostwa Świata Modeli Śmigłowców Zdalnie Sterowanych F3C,F3N rozegrane zostaną w dniach 19-28 lipca 2013 roku na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie.
Oficjalna strona Zawodów: http://rc-heli-wch2013.pl/
W piątek 26 października odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Częstochowie imienia „Zdobywców Przestworzy”. Wybór imienia nie był przypadkowy, chciano w ten sposób - jak mówi dyrektor szkoły Małgorzata Darocha- podkreślić wieloletni związek szkoły z tradycjami lotniczymi. SP nr 1 we współpracy z Aeroklubem Częstochowskim, wielokrotnie była organizatorem na lotnisku Rudniki imprez plenerowych o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym pod hasłem ,,Wielka Majówka-Bliżej Nieba”. Organizowała spotkania z lotnikami, warsztaty modelarskie. Gościem jednego ze spotkań był gen. Mirosław Hermaszewski. Członkowie klubu modelarskiego, działającego w szkole mogą pochwalić się sukcesami na zawodach sportowych.
„Akademia Wysokich Lotów” to nowatorski projekt edukacyjny, realizowany z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania. 15-osobowe zespoły uczniów z Gimnazjum Publicznego w Dywitach oraz z Gimnazjum Publicznego w Tuławkach będą uczyć się przedmiotów matematyczno-przyrodniczych nie tylko w szkole ale również na zajęciach warsztatowych w Aeroklubie Warmińsko – Mazurskim. Na uczniów czekają m. in. loty szybowcem i samolotem oraz eksperymenty z dziedziny aerodynamiki. Ponadto doradztwo zawodowe i warsztaty kompetencji interpersonalnych . W planach jest również wycieczka do Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Uczniowie będą pod fachowa opieką najlepszych nauczycieli i instruktorów AWM. Młodzież będzie miała zapewniony transport na zajęcia oraz wyżywienie w czasie zajęć w Aeroklubie i wycieczek oraz dowozy do domu.
Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ma na celu podniesienie szans edukacyjnych. Ma przyczynić się do rozwijania zainteresowań uczniów.
Zaplanowane są trzy roczne edycje projektu„Akademia Wysokich lotów”, w których weźmie udział łącznie 30 uczniów.
Na stronie aeroklubu dostępny jest regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Akademia Wysokich lotów”.
Źródło:http://www.aeroklub.olsztyn.pl/
Ośrodek szkolenia lotniczego FLY Polska przygotował specjalna ofertę edukacyjną dla studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy chcą iść na kierunek pilotaż – pakiet 90h. W ramach pakietu: możliwość zdobycia licencji turystycznej PPL(A), typu Complex, uprawnienia VFR Noc oraz zbudowanie nalotu dowódczego.
Do szkolenia podstawowego Ośrodek FLY Polska wykorzystuje samoloty Cessna 152 (SP-GND, SP-NZC, SP-NZD, SP-NZE, SP-KFH) oraz Cessna 150 (SP-MBR). FLY Polska w swojej dyspozycji posiada również dwa samoloty typu PA-28R w wersji 200 i 201.
SZKOLENIE TEORETYCZNE DO PPL(A)
• 60h-130h szkolenia teoretycznego do licencji PPL(A) w trybie weekendowym lub równoległym
• lot zapoznawczy gratis (15 minutowy lot podczas którego przejmiesz stery samolotu)
• materiały z wykładów (dostępne na serwerze FLY POLSKA)
SZKOLENIE PRAKTYCZNE DO PPL(A) + COMPLEX
• 40h szkolenia praktycznego na samolocie Cessna 152
• 5h szkolenia praktycznego na PA28R (idealny samolot na dalekie przeloty)
• klient płaci tylko za czas lotu (czas na ziemi nie jest fakturowany)
• przygotowanie naziemne w cenie szkolenia
• wynajem samolotu na państwowy egzamin praktyczny do PPL(A) gratis (oszczędzasz 750 zł)
• podczas szkolenia praktycznego bezpłatny nocleg w Mielcu w komfortowych warunkach (oszczędzasz 900 zł)
• bezpłatny dostęp do materiałów dydaktycznych FLY POLSKA
• lot demo (15 min) dla bliskiej osoby gratis (oszczędzasz 200 zł)
• możliwość szkolenia cały rok
SZKOLENIE VFR NOC
• 5h szkolenia praktycznego do lotów nocnych na samolocie Cessna 152
• przygotowanie naziemne w cenie szkolenia
BUDOWANIE NALOTU
• 35h budowania nalotu na samolocie Cessna 152
• możliwość latania cały rok
• bezpłatny nocleg w Mielcu w komfortowych warunkach na czas wynajmowania samolotu
CENA PAKIETU - 39 499zł brutto
Warunkiem koniecznym jest podpisanie umowy na całość szkolenia z pakietu.
Źródło: http://www.flypolska.pl/ i http://lotniczapolska.pl
Aeroklub Północnego Mazowsza informuje, iż 27 października 2012r. odbędzie się spotkanie z okazji zakończenia sezonu lotniczego 2012. Organizatorzy zapraszają wszystkich Sympatyków Lotnictwa najpierw na godz.13:00 na Lotnisko Przasnysz, gdzie odbędą się Samolotowe Zawody na Celność Lądowania., a następnie na godz.18:00 do Hotelu Imperium, przy ul. Rowerowej 1 w Przasnyszu, gdzie nastąpi podsumowanie sezonu lotniczego 2012, wręczenie okolicznościowych wyróżnień oraz zabawa okolicznościowa.
Więcej informacji, szczegółów na stronie www.lotniskoprzasnysz.pl
Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/
18 października 2012 r. zmarł Wielki Modelarski Sportowiec, Wiceprzewodniczący Komisji Modelarskiej AP obecnej kadencji, wieloletni przewodniczący sekcji modelarskiej Aeroklubu Wrocławskiego i wielokrotny członek zarządu Aeroklubu Wrocławskiego - Jerzy Ochman. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w klasie modeli silnikowych F1C oraz modeli z napędem elektrycznym F5B, drużynowym Wicemistrzem Świata w klasie F1C (Argentyna 1989), zdobywcą Pucharu Świata w klasie F1C (1989).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.10.2012 (sobota) o godz. 12:00 w Kościele p.w Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.
Źródło: http://www.aeroklub.wroc.pl
Akademia Pomorska w Słupsku, Słupski Klub Modelarski oraz Sklep modelarski „Aeromodel” zapraszają do Galerii Akademickiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, ul. Bohaterów Westerplatte 64 na Wystawę Modelarstwa Redukcyjnego . Ekspozycja będzie miała miejsce w listopadzie 2012 ( w godz. 9:00 – 15:00) i będzie trwała przez cały miesiąc. Wszystkich chętnych do wystawienia swoich modeli organizatorzy zapraszają 5 listopada w godz. 9:00 do 18:00.
Dodatkowe informacje pod nr tel.:
Miłosz tel. 725 007 132
Grzegorz tel. 723 601 904
Źródło:http://www.aeroklub.slupsk.pl/
Aeroklub Ziemi Zamojskiej zaprasza 27 października 2012 roku na lotnisko w Mokrym k/ Zamościa gdzie odbędzie się pokaz modeli latających oraz rozegrane zostaną ostatnie w tym roku zawody na celność lądowania.
Na pokazie zaprezentują się dwie pracownie modelarskie: Klub Modelarski „Orlik”, działający przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie, którym dowodzi Leszek Kryszczuk (instruktor modelarstwa) oraz sekcja modelarska Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, którą prowadzi Andrzej Niezgoda (instruktor modelarstwa).Zwiedzający będą mogli podziwiać latawce płaskie FP oraz skrzynkowe FS, modele samolotów akrobacyjnych F2B z silnikami spalinowymi, na tzw. uwięzi oraz model rakiety z silnikiem 15 NS. Na ekspozycji znajdą się również również modele śmigłowców - Modelarnia „Orlik” przygotowała pokaz w locie motoszybowca ASW-28 z silnikiem elektrycznym, sterowanego przy pomocy fal radiowych.
Zawody na celność lądowania rozgrywane będą w trzech konkurencjach: szybowcowej, samolotowej i spadochronowej. Wszystkie loty wykonywane w ramach zawodów odbywać się będą pod bezpośrednim nadzorem instruktora – szefa szkolenia oraz komisji sędziowskiej. Spadochroniarze będą skakać z wysokości ok. 1000 metrów. Każdy z zawodników będzie miał dwie próby lądowania. Sędziowie ocenią odległość zatrzymania statku powietrznego w stosunku do wyznaczonego punktu. Na zwycięzców czekają puchary oraz nagrody.
Po zakończeniu zawodów przewidziano Hangar Party.
Impreza ma charakter otwarty, start o godz.11:00.
Źródło:http://www.aeroklubzamosc.pl
Centralna Szkoła Szybowcowa oraz Freeflycenter i LSS Feniks zapraszają do wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu jakim jest „nocka” szybowcowa . Leszno jest jednym z nielicznych miejsc w Europie i na świecie gdzie przeprowadza się tego typu loty. Loty będą wykonywane w nocy z 2/3 oraz 3/4 listopada. Wśród atrakcji :
Fun Jumps Halloween, z miotłą, dynią a'la Babajaga
skoki w tandemie 4000m
skoki z Cesny Carawan,
skoki z Bociana
skoki z Gawrona
skoki z Balonu
zwiedzanie budowy tunelu Freeflycenter.
Więcej informacji i zapisy: info@cssleszno.eu, tel. 65 529 24 00
Cennik na poszczególne atrakcje dostępny na stronie http://www.cssleszno.eu/
W związku z Jubileuszem XX-lecia istnienia Stowarzyszenia Lotników Polskich Aeroklub Polski postanowił uhonorować wszystkich działaczy i sympatyków Stowarzyszenia Lotników Polskich. Na zorganizowanym 24 października br. w Sali Obrad w Dowództwie Sił Powietrznych Sympozjum Historycznym, Sekretarz Rady Seniorów Lotnictwa – Pan Jerzy Madler, w imieniu Aeroklubu Polskiego wręczył na ręce Prezesa Zarządu Głównego SLP płk. Pil. Kazimierza Pogorzelskiego – Dyplom Uznania Aeroklubu Polskiego.
Spotkaniu seniorów polskiej awiacji patronowali dowódca Sił Powietrznych, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Departament Wychowania i Promocji Obronności MON. Obecni byli przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, szkół średnich i podstawowych mających za patrona wojskowych lotników, Przybyli przedstawiciele samorządów lokalnych zaprzyjaźnionych z SLP oraz kapelani opiekujący się środowiskiem weteranów i kombatantów. Dowództwo Sił Powietrznych reprezentowali: generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński (zastępca dowódcy SP) oraz pułkownik Zbigniew Sadek (szef Oddziału Wychowawczego DSP).
Prezes SLP, pułkownik pilot Kazimierz Pogorzelski, przypomniał historię powstania Stowarzyszeniu Lotników Polskich. Organizacji, której celami są między innymi utrwalanie pamięci o symbolach, tradycjach polskiego lotnictwa, popularyzacja etosu lotnictwa w społeczeństwie, opieka nad grobami lotników, przekazywanie dziedzictwa, współpraca z organizacjami lotniczymi i pomoc koleżeńska.
Podczas uroczystości nowi członkowie Stowarzyszenia otrzymali legitymacje, a zasłużeni działacze odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy. Sympozjum obfitowało w ciekawe wykłady, które wygłosili:
doktor Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa,
pułkownik profesor Izydor Koliński - o polskim lotnictwie na polach bitew II wojny światowej,
pułkownik pilot doktor Stanisław Z. Wdowczyk - o miejscu i zadaniach Stowarzyszenia LP,
profesor Janusz Morawski - o nauce i kulturze w lotnictwie,
pułkownik pilot Mirosław Czechowski - o udziale lotnictwa w akcji przeszczepiania serc.
Sympozjum uświetniła wystawa zdjęć, dokumentujących działalność SLP, autorstwa Jarosława Cyryngera i Adama Jankowskiego.
Zdjęcia z uroczystości dostępne na stronie:http://www.sp.mil.pl