19 stycznia 2013 roku w Sanoku rozpoczął się XXVII Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Jego organizatorem jest Osiedlowy Dom Kultury "Puchatek" Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Konkurs potrwa do 2 lutego, wtedy też nastąpi uroczyste zakończenie i wręczenie nagród zwycięzcom.
Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć indywidualni i zrzeszeni w klubach modelarskich modelarze. Warunkiem jest by modele były wykonane własnoręcznie i posiadały wymaganą dokumentację (rysunki, zdjęcia, sposób malowania).W klasyfikacji jury wyłoni najlepszy model w danej klasie.
Celem konkursu jest popularyzowanie modelarstwa kartonowego i plastikowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Od 22 stycznia w siedzibie Osiedlowego Domu Kultury "Puchatek" Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Traugutta 9) można oglądać wystawa zgłoszonych do konkursu modeli.
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
31 stycznia w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 (przy ul. Narbutta 14) w Warszawie zostaną rozegrane IV Mokotowskie Zawody Lotnicze w klasie F1N.
Zawody organizowane są przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy SP 70 (ul. J. Bruna 11) i odbędą się w godzinach 9-12. Zgłoszenia i zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 22-8256309 (u organizatora, do godziny 14). Można zgłosić się także tuż przed rozpoczęciem konkurencji (do godziny 9). Uczestnikami mogą być zarówno zawodnicy indywidualni jak i zorganizowane grupy. Dolna granica wiekowa to sześć lat, górna - nie istnieje.
Organizatorzy postarali się o wiele atrakcji:
loty konkursowe zawodników
otwarte loty konkursowe bez ograniczeń wiekowych (OPEN)
prezentację multimedialną współczesnego modelarstwa lotniczego
prezentację multimedialną osiągnięć wychowanków Modelarni Lotniczej OPP 70
naukę pilotażu na profesjonalnym symulatorze lotu
loty artystyczne modelami RC do muzyki
loty modeli śmigłowców, loty robotów latających
loty modelami akrobacyjnymi do muzyki z Wojtkiem Pogorzelskim - liderem zespołu "Oddział Zamknięty".
Organizatorzy zapewniają przeszkolenie oraz modele samolotów do zawodów.
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
W dniach 27-28 kwietnia 2013r. w Nowym Targu odbędą się "I Zawody Modeli Makiet Szybowców RC". Zawody wchodzą do cyklu imprez o Puchar Air Tow Team Poland.
Holowanie makiet szybowców na loty termiczne to z roku na rok coraz bardziej popularna dyscyplina modelarska. Społeczność Air Tow Team Poland dynamicznie powiększa się. Na ubiegłorocznych zawodach w Tarnowie, w Kurowie udział wzięło aż 40 modelarzy z całej Polski.
Impreza w Nowym Targu ukierunkowana jest na zdrową modelarską rywalizację. W ciągu 2 dni organizatorzy planują rozegranie 6 kolejek. Każda z nich polegać będzie na wylataniu 10 minut maksymalnego wymaganego czasu, a następnie wylądowaniu w wyznaczonej, odpowiednio punktowanej strefie.
Organizatorzy: Wojciech Adamowski, Jakub Świst oraz modelarze z Nowego Targu wspólnie z władzami Aeroklubu Nowy Targ zapewniają, iż dołożą wszelkich starań, aby te zawody na stałe wpisały się w kanon imprez modelarskich, a tym wiosennym akcentem modelarskiej rywalizacji zachęcą modelarzy szybowników do aktywnego rozpoczęcia sezonu.
Strona imprezy www.makiety.epnt.pl
Zapraszamy na Pierwsze Zimowe Zawody Paralotniowe pod nazwą "WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP - PISZ 2013", które odbędą się 15-17 lutego 2013 roku w Piszu. Głównymi organizatorami imprezy są: Aeroklub Polski, Starosta Piski, Burmistrz Pisza, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Piszu, Piski Dom Kultury w Piszu, Zbigniew Włodkowski-Poseł na Sejm RP, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piszu. Partnerzy imprezy to: Mazurskie Stowarzyszenie Mazury Paralotnie i "FML" - grupa działająca społecznie w Powiecie Piskim
10 lutego 2013 r. w w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze (ul. Spawaczy 3d) odbędą się VI Mistrzostwa Województwa Modeli Halowych RC "Slow Flyer".
Organizatorem imprezy jest AeroModelling Club Zielona Góra.
Program zawodów:
9.00-9.30 - sprawdzenie list startowych, trening, przygotowanie hali do zawodów
9.30-9.40 - otwarcie zawodów
9.45-12.00 - loty konkursowe
12.00-12.15 - dekoracja zwycięzców
12.15-13.00 - pokazy akrobacji RC, zakończenie zawodów
Przepisy sportowe:
1. Modele:
Model w kategorii Slow Flyer musi być napędzany silnikiem elektrycznym prądu stałego lub 3-fazowym. Maksymalna waga modelu gotowego do startu (wraz z akumulatorami): 500 g, maks. napięcie zasilania 42 V
2. Loty
Każdy lot składa się ze startu, lotu i lądowania. Liczy się czas lotu oraz punkty dodatkowe. Podczas lotu zawodnik musi przelecieć 5 razy przez światło bramki. Bramka ma wymiar 3 x 3 m umieszczona jest na wysokości 1 m od ziemi. Uzyskany czas (od momentu startu do lądowania) przelicza się na punkty (1 sekunda lotu = 1 punkt). Czas lotu mierzony jest do max. 120 sekund. Po przekroczeniu czasu lotu 120 sekund, lot uznaje się za zakończony. Punkty za daną kolejkę lotu składają się z: punktów za czas lotu dodatkowych punktów za start i lądowanie.
Każdy zawodnik wykonuje dwa loty. Punkty za obydwa loty sumują się. Wygrywa zawodnik, który uzyska najmniejszą sumę punktów.
3. Start
Start odbywa się z oznaczonego pola przed bramką. Start odbywa się na znak sędziego chronometrażysty. Im start nastąpi z bliższej odległości od bramki tym więcej "ujemnych" punktów otrzymuje zawodnik. Po starcie należy przelecieć przez światło bramki.
4. Lot
Po starcie zawodnik kontynuuje lot do oddalonego o 6 m "pylonu". Należy pięciokrotnie przelecieć dookoła pylonu i przez światło bramki.
5. Lądowanie
Lądowanie odbywa się na "lotniskowcu" - płycie o wymiarach ok. 1-2 x 3-6 m, umieszczonej na wysokości około 1 m. Jeżeli model zatrzyma się na "lotniskowcu" zawodnik otrzymuje dodatkowe "minus" 10 pkt.
Więcej o zawodach na stronie http://www.rcazl.pl/.
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
Po raz 52. odbył się Plebiscyt Gliwickich Modelarzy, który był podsumowaniem działalności Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Gliwickiego za 2012 rok.
W uroczystości uczestniczyli Prezes Aeroklubu Polskiego - Włodzimierz Skalik z małżonką, z-ca Prezydenta miasta Gliwice - Piotr Wieczorek, Tadeusz Olejnik - Radny miasta Gliwice, sędziowie sportowi, instruktorzy i zawodnicy sportu modelarskiego oraz działacze.
Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych od lat jest najlepsze w kraju w działalności modelarskiej. Zarząd Aeroklubu Polskiego, w podziękowaniu za wkład pracy w rozwój polskiego modelarstwa, postanowił uhonorować odznakami i dyplomami zasłużone osoby. Dyplom im. Czesława Tańskiego otrzymał Stanisław Kubit, wyróżnieni zostali także: Piotr Wieczorek, Tadeusz Olejnik, Renata Caban ( była z-ca prezydenta miasta Gliwice), instruktorzy i działacze: Stanisław Paździorek, Stanisław Kopacz, Ryszard Jurecki, Tadeusz Milewski, Jan Wojtak.
W trakcie spotkania poruszane były również kwestie dofinansowania modelarstwa lotniczego w Polsce. Modelarstwo lotnicze znalazło się na liście priorytetowych dyscyplin sportowych nieolimpijskich, które w nowej koncepcji finansowania polskiego sportu wyczynowego będą miały większe dotacje państwowe od dyscyplin mniej strategicznych.
Więcej informacji na temat plebiscytu można odnaleźć na głównej stronie Aeroklubu Polskiego.
Źródło:http://www.rcfangliwice.pl/
Aeroklub Lubelski serdecznie zaprasza wszystkich miłośników lotnictwa, a w szczególności pilotów i nawigatorów na 47. Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe, które już w marcu odbędą się na lubelskim lotnisku w Radawcu.
Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe rozgrywane są od lat trzydziestych (XX wieku) - pierwsze odbyły się na przełomie stycznia i lutego 1931 roku, staraniem Lubelskiego Klubu Lotniczego i Klubu Lotniczego Podlaskiej Wytwórni Samolotów.
Od tamtego czasu zawody odbywają się niemal co roku. Jak dawniej, tak i teraz z doświadczonymi pilotami ze ścisłej czołówki światowej rywalizuje młodzież lotnicza. Zawody cieszą się niesłabnącą popularnością oraz poparciem władz państwowych i samorządowych.
Tegoroczna impreza planowana jest na 6 - 10 marca.
Szczegółowy program, a także relacje z zawodów z poprzednich lat, dostępne na stronie Aeroklubu Lubelskiego.
Źródło: http://www.aeroklub.lublin.pl/
Aeroklub Radomski w 2013 roku będzie organizatorem projektu wymiany doświadczeń (VETPRO) pt: "Szybowcem przez świat - organizacja lotniczego ośrodka szkoleniowego" finansowanego w ramach programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie".
Cel projektu zakłada obserwację i adaptację rozwiązań zagranicznych związanych z organizacją profesjonalnego ośrodka szkolenia lotniczego. Uczestnicy (dziewięcioosobowa grupa - piloci, instruktorzy oraz kadra Aeroklubu Radomskiego) zorganizowanej w ramach projektu wizyty w Centre National de Vol - Voile we Francji będą przyglądać się logistyce szkoleń lotniczych w CNVV: począwszy od przygotowania zaplecza szkoleniowego (zaplecze dydaktyczne, hotelarskie, materiały szkoleniowe,) poprzez metody i formy szkolenia teoretycznego, przygotowanie naziemne, aż po przygotowanie statków powietrznych i sposoby organizacji szkolenia praktycznego w locie.
Wizyta w CNVV planowana jest w dniach od 3.06.2013 do 7.06.2013r. Wszystkich zainteresowanych, spełniających kryteria udziału w projekcie, organizatorzy proszą o składanie własnoręcznie podpisanego "Formularza zgłoszeniowego" do siedziby Aeroklubu Radomskiego w terminie do 3 marca 2013r.
Organizatorzy informują, iż w ramach budżetu projektu sfinansowane zostaną m.in. koszty przygotowania kulturowo-językowego uczestników, koszty podróży do Francji oraz koszty pobytu u partnera przyjmującego.
Więcej informacji można uzyskać pod linkiem: http://www.aeroklub.radom.pl/index.php?page=ldv
Źródło: http://www.aeroklub.radom.pl/
Rusza kolejna edycja plebiscytu na Człowieka Roku General Aviation w Polsce. Założeniem plebiscytu jest docenienie osób zaangażowanych w popularyzację i rozwój GA oraz zmotywowanie ich do dalszego działania.
Do udziału w bieżącej edycji plebiscytu zaprasza Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA wraz z portalem dlapilota.pl.
W tym roku, w odróżnieniu od poprzednich edycji, zmieniona została formuła nominowania osób uczestniczących w konkursie. Do tej pory kandydatury przedstawiane były przez kapitułę plebiscytu. Teraz wybierane będą z propozycji przesyłanych przez czytelników. Dotychczas osoby nominowane wywodziły się głównie z najważniejszych instytucji lotniczych w Polsce i dzięki temu, że piastowały eksponowane stanowiska, miały większą szansę na przedstawienie swoich zasług. Obecna formuła zakłada równorzędne zasady dla wszystkich, bez względu na wielkość zasług. Istotnym kryterium będzie teraz oddanie sprawom lotnictwa ogólnego.
Organizatorzy proszą o o przesyłanie nominacji, z krótkim uzasadnieniem, dlaczego właśnie dane osoba zasłużyła na otrzymanie prestiżowego tytułu Człowieka Roku 2012 General Aviation w Polsce. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 17 lutego 2013 roku.
Przesłane propozycje przedstawione zostaną na stronie dlapilota.pl i poddane głosowaniu czytelników.
Źródło: http://dlapilota.pl/
Wielkopolski Klub Paralotniowy "fly2live - live2fly", Szkoła Paralotniowa "fly2live" zapraszają na Wielkopolską akcje "PAKA", która odbędzie w dniach 23-24.02.2013 w Młynie w Kowalewko.
Akcja "PAKA" to weekendowa impreza połączona z rzucaniem paczki, wykładami, dyskusjami na temat eksploatacji, rzucania i praktycznego składania paczek. Będzie to okazja do sprawdzenia przewiewności glajta, nauczenia się naciągania linek i sprawdzania symetrii olinowania.
Chętni będą mogli ponadto skorzystać z wiedzy i doświadczenia instruktorów i mechaników paralotniowych: Marcina "Balona" Siekierskiego i Andrzeja "Bąbla" Walczaka. Na wieczór organizatorzy planują grill, ognisko, oglądanie filmów.
Osoby chętne proszone są o zgłaszanie udziału w imprezie na e mail: marcin@fly2live.pl.
Koszt przełożenia - 60 zł.
Badanie przewiewności - 60 zł.
Nocleg - 10 zł - warunki schroniskowe, własny śpiwór.
Program imprezy wkrótce dostępny będzie na stronie:www.szkolaparalotniowa.pl
Źródło: http://lotniczapolska.pl/