Zakończył się konkursu na najlepszego częstochowskiego sportowca, trenera i działacza 2012 roku, którego organizatorami byli: Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego, "Gazeta Wyborcza", miejski wydział promocji, kultury i sportu oraz TV Orion. Konkursowi patronował prezydent miasta Częstochowy.
W tajnym głosowaniu kapituła wybrała najlepszych sportowców, trenerów i działaczy 2012 r.
W grupie sportowców nominowanych przez kapitułę konkursu znaleźli się pilot szybowcowy Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, pilot samolotowy Janusz Darocha, a wśród nominowanych działaczy-animatorów znalazł się Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. Kapituła konkursu doceniła sukcesy Zbigniewa Nieradka przyznając mu trzecie miejsce. Wyprzedziła go triathlonistka Maria Cześnik i siatkarz Dawid Murek.
Na najpopularniejszego sportowca ubiegłego roku głosowali także internauci. Zbigniew Nieradka i w tym głosowaniu uplasował się na trzeciej pozycji. Otrzymał on 555 głosów internautów. Więcej głosów od niego zdobyli tylko kolarka Martyna Klekot i żużlowiec Grigorij Łaguta.
Zbigniew Nieradka w pięknym stylu w ubiegłym roku wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata w klasie 18-metrowej, zdobył też złoto na szybowcowych mistrzostwach Polski w klasie otwarte. Po ubiegłorocznych sukcesach prowadzi w światowym rankingu szybowcowym, publikowanym corocznie przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI, który obejmuje klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego świata.
10 lutego sekcja spadochronowa Aeroklubu Ziemi Zamojskiej rozpoczęła nowy sezon 2013. Pomimo wciąż zimowej aury za oknem kilku śmiałków oddało swoje pierwsze w tym roku skoki. Skok z samolotu o tej porze roku to wyjątkowa atrakcja, a lądowanie na śniegu to niesamowita frajda, której zawsze towarzyszą niezapomniane emocje.
Aeroklub Ziemi Zamojskiej zaprasza na szkolenie spadochronowe, które odbędzie się 15 lutego. Szczegóły na stronie aeroklubu.
Źródło:www.aeroklubzamosc.pl/
24 lutego 2013 roku w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Warszawy Młodzików w konkurencji modeli szybowców halowych F1N - „Młody Szybownik”.
„ Młody Szybownik” to impreza sportowo – rekreacyjna dedykowana dla najmłodszych modelarzy z terenu stolicy i podwarszawskich miejscowości, czyli z terenu działania Aeroklubu Warszawskiego. Zgodnie z regulaminem Aeroklubu Polskiego w mistrzostwach mogą uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14. Każdy zawodnik może wykonać maksymalnie 9 lotów konkursowych. Oprócz klasyfikacji oficjalnej zostaną przeprowadzone klasyfikacje dodatkowe z podziałem na kategorie wiekowe do lat 10 oraz 11-14 lat – wszystko w celu popularyzacji tej konkurencji wśród najmłodszych. Organizatorzy przewidują bowiem, że w imprezie weźmie udział 100-130 najmłodszych szybowników. Pozostali uczestnicy (wiek bez ograniczeń) będą mogli wystartować w konkursie otwartym - 3 kolejki lotów.
Warunkiem uczestnictwa w otwartych mistrzostwach młodzików w klasie modeli szybowców halowych F1N jest zgłoszenie chęci udziału komisji sędziowskiej w dniu zawodów, w godz. 9.00-10.00. Miejscem rozgrywania zawodów jest Hala Ośrodka Sportu i Rekreacji na Bemowie (ul. Obrońców Tobruku 40). Impreza ma charakter otwarty - uczestnikami mogą być nie tylko modelarze z warszawskich klubów, ale także zawodnicy niezrzeszeni. Najlepsza ekipa otrzyma Puchar Przechodni Dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu – Zielonka, a dla zwycięzców indywidualnych przewidziano dyplomy i ciekawe nagrody.
Organizatorami zawodów są: Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy; Aeroklub Warszawski, Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Bemowo oraz Urząd Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
Regulamin, karta zgłoszenia dostępne są na stronie: http://www.artbem.pl/aeromodelklub
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
Miesięcznik "Skrzydlata Polska" ogłosił wyniki plebiscytu na najlepszych lotniczych sportowców roku 2012.W Złotej Dziesiątce znaleźli się piloci samolotowi, szybownicy, modelarze i paralotniarka.
Pierwsze miejsce i tytuł najlepszego pilota cywilnego zdobyli ex aequo Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego i Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Obaj szybownicy na szybowcowych mistrzostwach świata 2012 r. w USA odnieśli wielki sukces. Do kraju wrócili ze złotymi medalami. Zbigniew Nieradka triumfował w klasie 18-metrowej, a Sebastian Kawa w klasie 15-metrowej.
Trzecie miejsce w rankingu "Skrzydlatej Polski" na najlepszych sportowych pilotów cywilnych 2012 roku zajął Maciej Pospieszyński, mistrz świata w akrobacji szybowcowej w klasie Unlimited. Na czwartej pozycji znalazła się Emilia Plak, mistrzyni świata w klasie PF1f kobiet na jednomiejscowej paralotni z napędem ze startem nożnym, a na piątym miejscu ulokował się modelarz Sławomir Łasocha. Szóstym miejsce uhonorowano modelarza Leszka Małmygę, siódmym Łukasza Wójcika, szybowcowego wicemistrza świata w klasie 18-metrowej. Na ósmej pozycji znalazł się Bolesław Radomski, na dziewiątej nawigator Dariusz Lechowski, mistrzowie świata w samolotowym lataniu rajdowym. Listę 10. najlepszych pilotów 2012 roku zamknął modelarz Szymon Byrtek.
Ponadto pilotem roku Sił Powietrznych uznano kpt. Jacka Szczotkę z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, a najlepszym wśród wojsk lądowych - kpt. Macieja Idźkowskiego, dowódcę załogi z 49. Bazy Lotniczej. Przyznano również tytuł najlepszego pilota w marynarce wojennej, który przypadł komandorowi porucznikowi Cezaremu Wiatrakowi - dowódcy grupy lotniczej w 44. Bazie Lotniczej.
Laureatów uhonorowano 18. Balu Lotnictwa i Polskiej Obronności, który odbył się na stadionie Pepsi Arena w Warszawie.
Aeroklub Polski rozpoczął realizację programu "GOAT- BUDUJEMY MIKROLOTY", skierowanego do ludzi, dla których pasja lotnicza jest źródłem samorealizacji i rozwoju, do sympatyków lotnictwa, którzy pragną latać na zbudowanym przez siebie sprzęcie.
"Goat"(Kozioł) to ultralekki szybowiec, cieszący się od kilku lat dużym zainteresowaniem konstruktorów-amatorów na całym świecie. Organizatorzy wybrali konstrukcję, której budowa jest prosta, zakup potrzebnych materiałów nie obciąży w znaczący sposób domowych budżetów i może zostać rozłożony na kilkanaście lub więcej miesięcy.
Krótki opis konstrukcji wraz z informacjami jak zdobyć dalszą wiedzę na temat tej konstrukcji dostępny na stronie aeroklubu (załącznik 1 - http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/goat-budujemy-mikroloty/).
Organizatorzy w ramach programu oferują wszystkim zainteresowanym pomoc w kontaktach z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Na stronie aeroklubu dostępny jest gotowy wniosek do ULC, który wystarczy uzupełnić o dane osobowe (załącznik 2- http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/goat-budujemy-mikroloty/). Objęcie przez Urząd nadzorem procesu budowy jest bezpłatne, natomiast koszty administracyjne uiszczane w końcowym etapie budowy związane z zatwierdzaniem potrzebnych dokumentów powinny się zamknąć w kwocie 500zł.
Ponadto Aeroklub Polski zwrócił się z prośbą do producentów sprzętu lotniczego oraz aeroklubów regionalnych o udzielenie wsparcia wszystkim osobom, które się o to zwrócą.
Ewentualne pytania i wnioski odnośnie Programu "GOAT- BUDUJEMY MIKROLOTY" należy kierować do Pana Dariusza Lewka, Delegata AP do EAS, na adres d.lewek@aeroklubpolski.pl.
Aeroklub Polski bierze czynny udział w pracach nad nowymi rozporządzeniami Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, dotyczącymi urządzeń latających (ultralekkich statków powietrznych), dzięki którym możliwe będzie opracowanie kompleksowego rozwiązania regulacji prawnych, spełniających oczekiwania środowiska, pozwalających na rozwój lotnictwa lekkiego i amatorskiego w Polsce.
Organizatorzy chcą by program "GOAT" był również "aplikacją" sprawdzającą stopień dostosowania uchwalanych rozporządzeń do oczekiwań społecznych, stopień przygotowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego na rozwój małego lotnictwa.
Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl/
10 lutego 2013 roku (niedziela) w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Krośnie odbyły się 6. Zawody Modeli Halowych o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie, zaliczane do punktacji Pucharu Polski 2013.
Zawody rozegrano w międzynarodowej obsadzie:wystartowali licznie zawodnicy z Czech, Słowacji i Polski - wśród nich mistrzowie tych państw.
Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami tymczasowymi AP dla kategorii F1N. Każdy z zawodników mógł wykonać 9 lotów (3 loty w 3 turach). Loty konkursowe zawodnika w każdej turze poprzedzone mogły być jednym lotem próbnym. Kolejność startu w pierwszej turze odbywały się według kolejności zgłoszeń, a w następnych turach odwrotnie do bieżącej klasyfikacji.
W grupie młodzików pierwsze miejsce zajął Filip Majka z MDK Bochnia, drugą pozycję zajął Patryk Smuga ze Zręcina, który zdołał wyprzedzić Michała Ferlaka z Chrzanowa, aktualnego Mistrza Polski.
W grupie juniorów młodszych rozgrywka odbywała się wyłącznie między zawodnikami polskimi: Bartłomiej Bilewicz wygrał z Aleksandrą Sawicką. Tuż za nimi uplasował się Konrad Pogwizd z Hrubieszowa.
W grupie juniorów wygrał Łukasz Adamowicz z Grodkowa,drugi był Michał Śliwiński z Krosna, a trzecią pozycję zajął Michał Gorczyca, najlepszy w bocheńskiej ekipie.
W rywalizacji seniorów do zawodów stanęli mistrzowie Słowacji i Polski oraz rekordzista Czech. Pierwsze miejsce zajął Jerzy Bodaszewski ze Zręcina (POL), drugie Pavol Polonec z Martina (CZ), a jego brat Miroslav Polonec był trzeci. Rekordzista hali Michał Słyś z Krosna zajął czwarte miejsce. Mistrz Słowacji juniorów Michal Hricinda z Humennego (SVK) był szósty. Najlepszy z ekipy czeskiej Josef Frisons z Decina (CZ) zajął ósmą pozycję.
Piękną tradycją zawodów jest bicie rekordu Hali w kategorii F1N i F1L. W 5 locie konkursu F1N Miroslav Polonec - Martin CZ wyrównał rekord Hali MOSiR wynikiem 45,0 s. należący do Michała Słysia - Krosno POL. Nowy rekord Hali MOSiR w klasie F1L ustanowił Pavol Polonec - Martin CZ, który w pierwszej próbie bicia rekordu uzyskał wynik 247 s, w drugiej próbie - 399 s.Organizatorzy zawodów: Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza w Krośnie, Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie, uhonorowali go dyplomem i statuetką, a nazwisko rekordzisty na trwale zapisywane zostało w historii modelarstwa podkarpackiego.
Zawody w takiej formule pozwalają na porównanie poziomu sportowego, są świetną okazją na zacieśnienie kontaktów towarzyskich, wymianę doświadczeń i ustaleń organizacyjnych w tej i innych klasach modeli latających. Są też doskonałym elementem wychowawczym dzieci i młodzieży, którym ta impreza jest dedykowana.
Stolicą światowego szybownictwa przez następne dwa lata będzie Leszno. W sierpniu tego roku będzie gościć najlepszych juniorów podczas 9-tej edycji zawodów JWGC (Junior World Gliding Championships), natomiast w 2014 r. w Lesznie odbędą się 43. Szybowcowe Mistrzostwa Świata Seniorów.
Centralna Szkoła Szybowcowa AP w Lesznie już dziś pragnie zaprosić szybowników z całego świata na zawody Pre-Worlds (w klasach open, 18m, 15m), które odbędą się wspólnie z Krajowymi Zawodami Szybowcowymi (klub A, klub B) w dniach od 27 kwietnia do 5 maja br. Będzie to niewątpliwie sprawdzian generalny przed najważniejszą szybowcową imprezą na świecie.
Po ostatnich Mistrzostwach w Uvalde polscy szybownicy będą bronić tytułów w klasie 15m i 18m.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych wzięcia udziału w zawodach do rejestracji na stronie www.wgc2014.eu
Źródło:http://www.cssleszno.eu/
Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich, Mieleckie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu zapraszają na Ogólnopolskie Zawody Modeli Halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski 2013. Zawody odbędą się w niedzielę 10 marca w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Mielcu (przy ul. Solskiego 1).
Zawody rozegrane zostaną zgodnie z przepisami tymczasowymi AP dla kategorii F1N. W klasyfikacji Pucharu Polski ujęci zostaną zawodnicy, którzy wykupili licencje AP na 2013 rok.
Zawodnicy rywalizować będą według następujących kategorii wiekowych:
F1N młodzicy (do lat 14) - urodzeni w 1999 r. i później
F1N juniorzy młodsi (do lat 16)
F1N juniorzy (do lat 18)
F1N seniorzy.
Każdy zawodnik wykona 9 lotów (3 loty w 3 turach). W czasie przerw między turami można będzie wykonać loty próbne. Kolejność startu w pierwszej turze będzie według kolejności zgłoszeń, w następnych turach odwrotnie do bieżącej klasyfikacji.
Program zawodów:
8.00 ÷ 9.00 - rejestracja zawodników, loty treningowe
9.00 ÷ 9.15 - otwarcie zawodów
9.30 ÷ 13.00 - loty konkursowe
ok. 13.30 - zakończenie zawodów.
Aby wziąć udział w zawodach należy przesłać do dnia 6 marca zgłoszenie zawierające imię, nazwisko, roku urodzenia i nazwę klubu, który zawodnik reprezentuje. Opłaty startowe wynoszą 5 zł dla młodzików i 10 zł dla juniorów młodszych, juniorów i seniorów (opłaty będą pobierane w czasie rejestracji zawodników).
Więcej informacji na stronie Aeroklubu Polskiego http://modelarstwo.aeroklub-polski.com.pl/
Źródło: http://lotniczapolska.pl/
21 lutego br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się 6. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Lotnisko 2013, przygotowana przez Zarząd Targów Warszawskich oraz Magazyn Lotniczy Skrzydlata Polska i miesięcznik RAPORT-wojsko, technika, obronność.
Zjawili się na niej przedstawiciele rządu, prezydenci miast, marszałkowie, burmistrzowie. Nie zabrakło przedstawicieli zarządów lotnisk regionalnych, przedstawicieli linii lotniczych, wojska, policji czy straży granicznej. Byli inwestorzy i przedsiębiorstwa z branży budowlanej, informatycznej, spółki konsultingowe oraz dostawcy nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych
Tematami tegorocznej konferencji były:
Perspektywy rozwoju infrastruktury lotniczej,
Główne kierunki zmian w sektorze lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej,
Nowe technologie paliwowe, silnikowe i organizacja ruchu lotniczego drogą do redukcji emisji CO2 i hałasu,
Perspektywy i prognozy rozbudowy i modernizacji portów lotniczych.
Każdemu tematowi poświęcona została odrębna sesja.
W sobotę 23 lutego, na stokach Kamiennej Laworty koło Ustrzyk Dolnych, rozegrane zostały trzecie ogólnopolskie zawody pod nazwą Carpathia Speedriding Cup 2013.
Tegoroczna zima nie sprawiła zawodu. Stoki Laworty były naśnieżone i świetnie przygotowane przez właściciela stacji narciarskiej, co pozwoliło na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie treningów i rozegranie zawodów.
W zawodach udział wzięło 19 speedriderów. Pomimo tego, iż w Polsce nie ma miejsc gdzie legalnie można trenować ten stosunkowo młody sport, zawodnicy prezentowali wysoki poziom wyszkolenia.
Zawodnicy starować mogli na sprzęcie o skrzydłach nie mniejszych niż 9 m. kw. i obciążeniu metra powierzchni nie przekraczającym12 kg. Nowościami na zawodach były skrzydła Ozon Fazer 10 i Dudek ZigZag 2/ 9 i 11.
Zawody składały się z 5 kolejek slalomu. Trasa w górnej części zawierała slalom w kontakcie ze śniegiem, dalej odcinek lotny i obowiązkowy skok ze skarpy, w dolnej części należało zjechać lub zlecieć slalomem. Przed metą wyznaczona była symulowana rozpadlina, nad którą trzeba było przelecieć, co niektórym zawodnikom sprawiało sporą trudność.
Po pięciu kolejkach pierwsze miejsce zajął Przemysław Szukalski z Ustrzyk Dolnych na Fazerze, znakomity narciarz i pilot, reprezentant Prowing Team. Drugi był zeszłoroczny medalista Jerzy Kraus z Warszawy, instruktor paralotniowy, wielokrotny mistrz i wicemistrz paralotniowy Polski, znakomity narciarz. Na trzeciej pozycji uplasował się reprezentant Prowig Team z Leska, Arkadiusz Sabat, zeszłoroczny zdobywca Paralotniowego Pucharu Bieszczad. Obaj zawodnicy startowali na Ozonach Fazer 10. Czwarte miejsce zajął Kamil Mańkowski z Podolan na prototypowym Dudek ZigZag 2/9, a piąte Janek Grzonkowski z Warszawy na Ozon Bullet.
Dyrektorem zawodów był Mariusz Witlański, a siłą sprawczą Wacek Kuzło wraz ze swoim zespołem. Nie zawiedli również sponsorzy m.in Centrum Paralotniowe z Orzesza, które ufundowało główną nagrodę w postaci kamery GoPro3.
W ceremonii zakończenia zawodów udział wziął wójt Ustrzyk Dolnych, który wręczał zawodnikom puchary, dyplomy, nagrody oraz pamiątkowe statuetki i upominki.
Organizatorzy już dziś zapowiadają zorganizowanie w przyszłym roku jednej z edycji Pucharu Karpat w Ukraińskiej Borżawie.
Wyniki zawodów oraz szczegółowy wykaz sponsorów można znaleźć na stronie www.speedriding.pl. Zdjęcia z zawodów można zaś zobaczy na stronie http://www.aerokrak.pl/
Źródło:http://dlapilota.pl/