Aktualności

Sobota, 6 października 2012 Admin ChceLatac.pl

Tunel Aerodynamiczny w Lesznie - wmurowanie kamienia węgielnego

2 października br. o godz.13:00 na terenie Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Tunelu Aerodynamicznego. Uroczystość ta zbiegła się z ukończeniem wylewania fundamentów pod tą inwestycję. Dla potomnych został zamurowany akt erekcyjny podpisany m.in. przez Prezydenta Miasta Leszna Tomasza Malepszego, Przewodniczącego Rady Miasta gen. Tadeusza Pawlaczyka oraz dr Stefana Grysa. Ukończenie budowy tunelu przewidziane jest na grudzień br.,a pierwszy skoczek, po przeprowadzeniu odpowiednich testów, poleci w tunelu już na początku 2013r.

Galeria zdjęć z uroczystości wmurowywania kamienia węgielnego dostępna na stronie CSS AP Leszno na Facebook'u

Źródło :http://www.cssleszno.eu

 
Piątek, 28 września 2012 Admin ChceLatac.pl

ZLOT 2012 w Krzesinach

Od 2 do 4 października br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego oraz w Ośrodku Szkolenia Sił Powietrznych w Kiekrzu odbędzie się kurs szkoleniowo-metodyczny kierowniczej kadry lotnictwa wojskowego ZLOT-2012. Dowódcy i szefowie z wszystkich jednostek lotniczych Sił Zbrojnych RP przylecą na lotnisko w Poznaniu-Krzesinach by wziąć udział w tegorocznym zlocie. Tematem przewodnim będzie: „Szkolenie, technika lotnicza, bezpieczeństwo lotów”. Celem ZLOTU 2012 jest sprawdzenie poziomu wiedzy specjalistycznej kierowniczej kadry lotnictwa, ocena jej umiejętności pilotażowych i bojowych, oraz wymiana doświadczeń zdobytych przez lotników podczas wykonywania zadań w kraju i za granicą. W ramach oceny umiejętności pilotażowych i bojowych uczestnicy kursu w połączonej operacji powietrznej COMAO wykonają misje typu TACTICAL INTERCEPTION (przechwycenie celu powietrznego), SWEEP (wymiatanie) i ESCORT (osłona ugrupowania COMAO). Dodatkowa atrakcją pierwszego dnia kursu będzie pokaz likwidacji skażeń personelu latającego – ACCA (Aircrew Control Contamination Area).

Tegoroczny ZLOT 2012 zainauguruje dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski. Organizatorzy przewidują, iż do Krzesin przyleci około 50 statków powietrznych. Wśród nich samoloty F-16, MiG-29, Su-22, TS-11, PZL-130, M-28, An-28, C-295M, C-130 , a także śmigłowce: Mi-24, Mi-17, Mi-8, M-2, W-3 oraz SW-4.

Źródło:http://lotniczapolska.pl/



 
Czwartek, 27 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Święto 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

W dniach 28-29 września br. na terenie miasta Jarocina i Poznania odbędą się obchody święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek zaprasza do wzięcia udziału w uroczystości. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji. Będzie można zobaczyć makietę F-16, sprzęt wysokościowo-ratowniczy wraz z zasobnikiem fotela katapultowego samolotu wielozadaniowego F-16, lotnicze środki bojowe, a także specjalistyczny sprzęt służb mundurowych, w tym: centrum dowodzenia, symulatory strzelań Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, symulator zderzeń Żandarmerii Wojskowej czy trenażer skoków wraz ze sprzętem spadochronowym Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych. Ponadto wśród atrakcji znajdą się wystawy fotograficzne o tematyce lotniczej, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej, kiermasz pamiątek lotniczych, stoiska promocyjne, modelarskie, miasteczko edukacyjne, gry i zabawy dla dzieci.

Szczegółowy program uroczystości dostępny na stronie:http://www.2slt.sp.mil.pl

 

Źródło:http://www.32blot.wp.mil.pl





 
Czwartek, 27 września 2012 Admin ChceLatac.pl

26 września 2012 roku o godzinie 12:00 w Senacie RP nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”. Pomysłodawcami prezentacji ekspozycji w Sejmie byli Aeroklub Polski oraz Parlamentarny Zespół Lotnictwa pod przewodnictwem senatora Witolda Sitarza. Wystawa jest próbą podsumowania rozwoju, przemian i przebogatych osiągnięć polskiego lotnictwa sportowego w Europie i na świecie. Ukaże potencjalnemu widzowi (parlamentarzystom oraz gościom Sejmu i Senatu) największe lotnicze osiągnięcia Polaków od roku 1932, kiedy to polska załoga w składzie porucznik pilot Franciszek Żwirko i inżynier Stanisław Wigura wygrała rozgrywane w Berlinie prestiżowe Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych – Challenge 1932, po czasy współczesne. Zwycięstwo Polaków było w tym czasie największym sukcesem Lotnictwa Polskiego na arenie międzynarodowej, a dzień 28 sierpnia został ustanowiony Świętem Lotnictwa Polskiego. Zwiedzający będzie mógł ponadto zapoznać się z historią, sukcesami sportu lotniczego oraz poznać najbardziej utytułowanych Polaków w dziewięciu dyscyplinach sportowych takich jak: akrobacja lotnicza, sport balonowy, sport samolotowy, sport szybowcowy, sport spadochronowy, sport śmigłowcowy, sport mikrolotowy i paralotniowy oraz modelarstwo lotnicze i kosmiczne. Całość dopełnią najcenniejsze trofea polskiego sportu lotniczego, takie jak: Puchar Żwirki i Wigury z roku 1932, Przechodni Puchar Gordona Bennett`a, który w roku 1935 został przyznany na własność Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie Polaków w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, Dwa Puchary z Szybowcowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Argentynie w roku 1963, gdzie Edward Makula i Edward Popiel zajęli I i II miejsce oraz Przechodni Drużynowy Puchar Mistrzostw Świata makiet latających na uwięzi (klasa F4B), który trafił na stałe do Polski w roku 2010.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik.

Po zamknięciu wystawy w Sejmie RP, miejscem ekspozycji prezentacji pt.„Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności” będzie Sejmik Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć z wystawy dostępna na stronie Aeroklubu Polskiego.

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl

 
Czwartek, 27 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Spadochronowy Rekord Polski  - pobity!

26 września na strefie Klatovy w Czechach pobito spadochronowy Rekord Polski w budowaniu dużych formacji RW. Na bicie rekordu zarezerwowano trzy dni: 26-28 września. Nowy rekord udało się ustanowić już pierwszego dnia - w piątym skoku. Organizatorem rekordu była szkoła Skydive.pl. Formację w powietrzu zbudowało 70 skoczków i kilku kamerzystów. Wśród rekordzistów znaleźli się żołnierze ze spadochronowej reprezentacji Wojska Polskiego. Do zrzutu skoczków wykorzystano trzy należące do austriackiej firmy Skyvany. Niestety Urząd Lotnictwa Cywilnego nie pozwolił na skakanie z tych samolotów w Polsce ze względu na brak stosownego certyfikatu AOC. Ostatecznie decyzja ULC wymusiła na polskich skoczkach bicie Polskiego Rekordu w Czechach. Próby ustanowienia rekordu odbyły się zgodnie z wymogami FAI, a nadzorowała je komisja sędziowska w składzie Maciej Antkowiak, Ryszard Koczorowski i Piotr Płotczyk.

Przebieg ewolucji oraz listę wszystkich rekordzistów można znaleźć pod adresem http://www.aeroklub-polski.pl/media/2012/09/RekordPolski2012_skrypt.pdf

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl

 
Środa, 26 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Zawody na celność lądowania  - Pruszcz Gdański

Aeroklub Gdański zaprasza w sobotę 6 października 2012r. na tegoroczne zawody na celność lądowania. Zawody rozgrywane będą na lotnisku w Pruszczu Gdańskim w kategoriach: szybowce, samoloty i spadochrony. Organizator planuje również konkurencje dla motolotni, modeli latających i balonów. W konkurencji szybowcowej i samolotowej mogą wziąć udział piloci z ważnymi uprawnieniami do wykonywania lotów, a także uczniowie – piloci wykonując loty z instruktorem.


Zapisy przyjmowane są telefonicznie (tel. 58 682 34 37, kom. 507 118 785)

i mailowo (info@aeroklub.gda.pl).

Udział w zawodach jest odpłatny. Wpisowe dla osób zapisanych przed 1 października wynosi 50 zł, po 1 października 60 zł, wpłaty będzie można dokonać w dniu zawodów. W ramach wpisowego, zawodnicy otrzymają koszulkę (przy zapisie należy podać rozmiar) i zaproszenie na grill po zawodach.

 

Źródło:http://www.aeroklub.gda.pl



 
Środa, 26 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Łódzkie Święto Latawca

Aeroklub Łódzki wraz z Urzędem Miasta Łodzi zaprasza 07.10.2012 r. na zawody latawcowe "Łódzkie Święto Latawca". Prezentacje odbędą się od godz. 11:00 na polu modelarskim we wsi Gospodarz. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych. Przewidziana jest również kategoria Open, w której będą mogły wystartować osoby towarzyszące zawodnikom (opiekunowie). Zawody przeznaczone są dla dzieci i młodzieży do lat 18. Warunkiem wzięcia udziału jest posiadanie latawca zrobionego własnoręcznie. Latawce kupione nie będą brane pod uwagę. Jury oceniać będzie: wygląd, estetykę wykonania, trudność i skomplikowanie konstrukcji, stabilność w locie oraz efekty specjalne.

Więcej informacji można uzyskać pod telefonami:
660-746-667 Witold Jagielski - Kierownik modelarni
608-344-030 Przemysław Jagielski - Instruktor

Mapka z dojazdem:http://www.aeroklub-lodz.pl/gopher/mapa.html

 

Źródło:http://www.aeroklub-lodz.pl

 
Środa, 26 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Latawce na Bemowie

7 października br. na lotnisku Warszawa - Babice odbędą się 16 Mistrzostwa Warszawy Młodzików w konkurencji latawców płaskich i skrzynkowych. Patronat honorowy obejmuje Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Organizatorem mistrzostw jest Bemowskie Centrum Kultury we współpracy z Aeroklubem Warszawskim oraz z Centrum Usług Logistycznych MSWiA „Lotnisko Warszawa - Babice”. Mistrzostwa są eliminacjami do Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 20-21 października br. na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego.
Zawody rozegrane zostaną w dwóch kategoriach: latawców płaskich (FLP) oraz skrzynkowych (FLS). Organizatorzy planują ponadto rozegranie konkursu OPEN, w którym będzie można wystartować latawcami dowolnej konstrukcji oraz

konkursu latawców akrobacyjnych (FLA).

W zawodach, zgodnie z regulaminem Aeroklubu Polskiego, mogą uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14. Dla zwycięzców indywidualnych i drużynowych organizatorzy przewidzieli dyplomy, puchary i wiele ciekawych nagród.

Warto nadmienić, iż zawody latawcowe, odbywające się pod patronatem Aeroklubu Polskiego, mają w Polsce już prawie 50 - letnią historię. Bemowska impreza to gratka dla fanów latawcowego szaleństwa. Dostarcza uczestnikom wiele radości, sporo emocji sportowej rywalizacji. Jest forma świetnej zabawy na świeżym powietrzu dla całych rodzin.

Więcej szczegółów o imprezie, formularz zgłoszenia dla uczestników grupowych, zdjęcia z poprzedniej edycji dostępne sana stronie www.artbem.pl/aeromodelklub.

 

Źródło:http://artbem.pl





 
Wtorek, 25 września 2012 Admin ChceLatac.pl

XVII Toruńskie Zawody na Celność Lądowania

6 X 2012r. odbędą się kolejne Toruńskie Zawody na Celność Lądowania. Ponieważ więcej osób ukończyło w tym roku szkolenie, organizatorzy liczą na większą frekwencje niż dotychczas. Koszt uczestnictwa to 20 zł wpisowego plus starty i ”godziny” rozliczane osobno wg. obowiązującego cennika. Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy. W ramach wpisowego na uczestników będzie czekała grochówka, a na zakończenie zawodów organizatorzy planują ognisko.

Zgłoszenia należy kierować do sekretariatu Aeroklubu (mailowo lub telefonicznie) do 5 X (piątek) do godz.15:00.

Kontakt: Aeroklub Pomorski ul. 4 Pułku Lotniczego 17 87-100 Toruń tel. +48 56 62 224 74 fax. +48 56 65 444 31 E-mail: sekretariat@aeroklub.torun.pl

Źródło:http://www.aeroklub.torun.pl

 
Wtorek, 25 września 2012 Admin ChceLatac.pl

IX Piknik Lotniczy KTL AOPA POLAND

29 września 2012r. Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland zaprasza wszystkich sympatyków lotnictwa i nie tylko wraz z rodzinami do wzięcia udziału w pikniku lotniczym, który odbędzie się w północnej części lotniska Warszawa - Babice przed hangarem firmy IBEX – Usługi Lotnicze (dojazd na lotnisko od strony dzielnicy Chomiczówka, ul. Księżycowa 3). Początek pikniku planowany jest na godz. 10:00, zakończenie na godz. 16:00. W programie: loty widokowe nad Warszawą oraz wystawa współczesnych i historycznych samolotów różnych typów. Gośćmi honorowymi imprezy tradycyjnie mają być władze Warszawy, władze dzielnic miasta, politycy i oczywiście piloci, kontrolerzy ruchu lotniczego i przyjaciele lotnictwa. Zapowiada się niesamowita impreza.

Źródło:http://aopa.pl



 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej