Aktualności

Poniedziałek, 17 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Balonowe Babie Lato 2012

W dniach 27-30 września br. na lotnisku Turbia kolo Stalowej Woli, Aeroklub Stalowowolski organizuje Zawody Balonowe Babie lato 2012 o o Puchar Prezydenta Miasta Stalowa Wola. Zawody rozegrane zostaną wg Regulaminu Mistrzostw Polski bez logerów i obserwatorów. Organizatorzy przewidują udział około 15-20 balonów.
Zapowiada się piękne widowisko.
Balonowe Babie Lato to impreza organizowana od 1986 roku w Stalowej Woli. Pomysłodawcą był Witold Walawski. Sterowanie balonem na ogrzane powietrze odbywa się na zasadzie ruchu powietrza przez obniżenia lub podwyższenia lotu. Pilot ma za zadanie jak najprecyzyjniej osiągnąć wyznaczony na ziemi cel. Wybiera miejsce startu i obiera kierunek przesuwania się balonu. Takie balony wykonane są z tkanin poliamidowych lub poliestrowych, odpowiednio impregnowanych środkami uszczelniającymi i odpornych na wysoką temperaturę. Składają się z powłoki o wadze około 100 kg (od 40 do 200 kg) i pojemności 2300 m3 powietrza, nagrzewnic z palnikiem do wytwarzania ciepłego powietrza oraz olinowania wykonanego z taśmy stylonowej zakończonej stalowymi linami, które łączą kosz wiklinowy dla załogi.

Źródło:http://lotniczapolska.pl, http://www.stalowka.net

 
Sobota, 15 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Aeroklub Częstochowski, Komisja Mikrolotowa Aeroklubu Polskiego, Paramotor Team Poland zaprasza na kolejne Motoparalotniowe Zawody w lataniu precyzyjnym Rudniki - Slalomania 2012”. Impreza odbędzie się w dniach 5-7 października br. na lotnisku Rudniki koło Częstochowy. W zawodach mogą wziąć udział piloci, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania lotów na motoparalotniach. Organizatorzy w tym roku dla uatrakcyjnienia rywalizacji zapowiadają wprowadzenie kilka modyfikacji do regulaminu rozgrywania konkurencji i w związku z tym proszą o zapoznanie się z regulaminem i katalogiem konkurencji. Przewidywana jest również rywalizacja zespołowa. Podczas zawodów będzie można podziwiać umiejętności Członków Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Swoim doświadczeniem podzielą się aktualni Rekordziści Świata w slalomie „koniczynka” - Marcin Krakowiak oraz Ryszard Żygadło z Patrycją Lejk.

Więcej informacji na http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl.

Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl.

 
Piątek, 14 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Spadochronowe Mistrzostwa Polski w celności lądowania Leszno 2012.

W dniach 7-9 września (piątek-niedziela) na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie odbywały się 53. Spadochronowe Mistrzostwa Polski w celności lądowania. Organizatorem imprezy była Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie wraz z Leszczyńskim Stowarzyszeniem Spadochroniarzy Feniks. Dyrektorem sportowym i kierownikiem skoków był Jacek „Azja” Brzeziński, sędzią głównym zawodów - Maciej Antkowiak. Do zawodów zgłosiło się 38 zawodników reprezentujących 7 drużyn w tym 6 kobiet. Niestety pogoda nie dopisała (zbyt silny wiatr, niskie podstawy chmur) i tak w ciągu dwóch dni zawodów udało rozegrać się tylko półtorej kolejki z minimum czterech umożliwiających rozegranie zawodów wg regulaminu FAI. Na szczęście w dniu rezerwowym (niedziela) udało się dokończyć zawody.

W konkurencji skoków grupowych rywalizowało siedem pięcioosobowych drużyn. Tytuł Drużynowego Mistrza Polski zdobyli zawodnicy Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych - OSWRiS/WKS „Skrzydło” 1, w składzie: mł. chor. Sławomir Bednarski, kpt. Monika Sadowy-Naumienia, chor. Piotr Augustyniak, mł. chor. Maciej Lamentowicz i st. szer. Tomasz Rapita. Wynik zwycięskiej drużyny to 51cm. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna OSWRiS/WKS „Skrzydło” 2 (61 cm): chor. Piotr Błażewicz, chor. Marek Pietrzak, sierż. sztab. Jacek Klus, st. sierż. Krzysztof Lewandowski i st. szer. Piotr Kut. Trzecie miejsce zajęła 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa - 6 BPD/WKS „Wawel” 1: plut. Rafał Zgierski, st. kpr. Grzegorz Zajączkowski, st. szer. Szymon Pezda, st. szer. Bartłomiej Wójciak i st. szer. Kamil Wójciak.

Indywidualnym Mistrzem Polski w kategorii mężczyzn został mł. chor. Sławomir Bednarski – zawodnik OSWRiS/WKS „Skrzydło” 1 – z wynikiem 4. Tytuł wicemistrza zdobył chor. Piotr Błażewicz z drużyny OSWRiS/WKS „Skrzydło” 2, trzecie miejsce wywalczył zawodnik 6 BPD/WKS „Wawel” 1, plut. Rafał Zgierski.

Wśród kobiet tytuł Mistrzyni Polski wywalczyła reprezentantka OSWRiS/WKS "Skrzydło" 1 kpt. Monika Sadowy-Naumienia z wynikiem 7 cm, drugą lokatę osiągnęła kpr. podch. Agnieszka Wiesner z WSOSP Dęblin (8 cm), trzecie miejsce na podium wywalczyła zawodniczka 6 BPD/Wks "Wawel" 2 - Bogna Bielecka (16 cm).

Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl i http://www.wks-skrzydlo.pl/

 
Czwartek, 13 września 2012 Admin ChceLatac.pl

11 września br. rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Lotnictwa i Astronautyki ILA Berlin Air Show. Jest to jedna z największych międzynarodowych imprez poświęconych przemysłowi lotniczemu, organizowana co dwa lata, na przemian z Paris Air Show. W zakres tematyczny imprezy wchodzą: lotnictwo cywilne i wojskowe, transport lotniczy, linie lotnicze, operatorzy lotnisk, organizacja ruchu lotniczego, administracja, lotnictwo korporacyjne, usługi dla ruchu komercyjnego, samoloty bojowe, transportowe, maszyny bezzałogowe, samoloty ultralekkie, helikoptery cywilne i wojskowe, wyposażenie, silniki, materiały, części, nowe technologie, urządzenia i ich elementy. W tym roku 1000 wystawców z ponad 40 krajów zapowiedziało swój udział. Przewidziano liczne wystawy i prezentacje. Również Polska, będąca oficjalnym partnerem targów, zaprezentuje bogatą i znaczącą ekspozycję. Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki RP i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych pokazany zostanie nie tylko polski sektor lotniczy, ale również kosmiczny i satelitarny. Swoje eksponaty wystawią 43 firmy oraz instytucje. Będą to m.in. samoloty MP-02 Czajka, EM-11 Orka, PZL M 28, Fregata J6, ZEN 1 oraz śmigłowiec Black Hawk. Zaprezentują się również firmy z Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Instytut Lotnictwa i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Targom towarzyszyć będą spektakularne pokazy lotnicze, w których udział wezmą m.in. polska Grupa Żelazny oraz biało-czerwone Iskry. Zaprezentują się Wojciech Krupa, Piotr Haberland na samolotach Zlin 50, Agata Nykaza na samolocie Zlin 526 oraz Jerzy Makula – siedmiokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej - na szybowcu MDM – 1.Widzowie mogą spodziewać się wyjątkowych atrakcji. Szczegółowy plan znajduje się na stronie targów: www.ila-berlin.de.

Targi potrwają do 16 września.

Źródło:http://www.defence24.pl i http://lotniczapolska.pl

 

 
Czwartek, 13 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W dniach 17-18 września 2012r. na Politechnice Poznańskiej odbędzie się konferencja, na której zostanie dokonany przegląd światowych, nowoczesnych technik i technologii związanych z produkcją obiektów latających oraz problemów współczesnego transportu lotniczego. Ma ona stanowić forum współpracy świata nauki i innowacji z praktycznym wdrażaniem wyników w przemyśle lotniczym. Ma również zachęcić młodzież do wyboru lotniczych kierunków kształcenia. Będzie można wysłuchać m.in. wykładu na temat osiągnięć technologicznych w kosmonautyce, tendencji rozwojowych napędów lotniczych i kosmicznych, rozwoju komputerowych systemów wspomagania eksploatacji statków powietrznych. Poszerzyć swoją wiedzę o budowę współczesnych statków powietrznych i nowoczesnych metod ich eksploatacji czy poznać nowoczesne technologie stosowane w bezzałogowych statkach powietrznych BSP. Organizatorzy przewidują zorganizowanie wystaw i prezentacji.

Szczegółowy program konferencji: Rozwój Techniki, Technologii i Transportu w Lotnictwie dostępny na stronie internetowej: www.rtl.put.poznan.pl.

Źródło:http://lotniczapolska.pl

 

 

 
Środa, 12 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W hiszpańskim Castellon zakończyły się 18 Rajdowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowo - Nawigacyjnym. W zawodach udział wzięło 49 załóg z 16 państw: Polski, Francji, Czech, Hiszpanii, Austrii, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Portugalii, Węgier, Słowacji, Litwy, Cypru, Izraela i Norwegii.

Od 30 lat Polacy stają na podium Rajdowych Mistrzostw Świata i tym razem również nasi rodacy zaprezentowali się po mistrzowsku.

Tytuł Vice Mistrza Świata i srebrny medal wywalczyli: pilot Bolesław Radomski (Aer. Pomorski) i nawigator Dariusz Lechowski (Aer. Krakowski).

Tytuł II Vice Mistrza Świata w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym i brązowy medal przywiozą do Polski Michał Wieczorek ( Aer. Krakowski) wraz z nawigatorem Michałem Osowskim (Aer. Pomorski).

Tytuł mistrzowski wywalczyła francuska załoga: Joulien Cherioux-pilot, David Legentil-nawigator.

W pierwszej 10 mistrzostw znalazło się 5 polskich załóg, co sprawiło, iż w klasyfikacji drużynowej Polska zdobyła złoty medal drużynowy i tytuł Rajdowych Mistrzów Świata! Janusz Darocha (Aer. Częstochowski) wraz ze Zbigniewem Chrząszczem (Aer. Wrocławski) zajęli 5 miejsce, Krzysztof Skrętowicz (Aer. Opolski) wraz z Jarosławem Sysio (Aer. Bielsko-Biała) znaleźli się na 9 pozycji, a Marek Kachaniak (Aer. Rzeszowski) wraz z Łukaszem Pawlakiem (Aer. Warszawski) zajęli 10 miejsce. Swój udział zaznaczyły także załogi: Krzysztof Wieczorek z synem Kamilem ( Aer. Krakowski), którzy uplasowali się na 14 pozycji, na 16: Jerzy Markiewicz startujący z Marcinem Skalikiem (Aer. Częstochowski) oraz debiutująca na imprezie tej rangi załoga: Marek Masalski i Marcin Kwiatosz (Aer. Warszawski), która zajęła 34 miejsce.

Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej w tym roku przypadło ekipie francuskiej, a trzecie czeskiej.

Źródła:http://www.aeroklub-polski.pl



 
Wtorek, 11 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Z inicjatywy stowarzyszeń paralotniowych: Stowarzyszenia Paralotniarzy Beskidu Wyspowego, Małopolskiego Klubu Paralotniowego i Wielkopolskiego Klub Paralotniowego Fly 2 Live - Live 2 Fly, utworzona została ogólnopolska organizacja paralotniowa - Polska Federacja Paralotniowa (KRS nr. 000042278)

Jej powstanie wynikało z konieczności posiadania organizacji tworzącej reprezentację wobec władz publicznych, administracyjnych głównie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, samorządowych i społecznych jak również Aeroklubu Polskiego. Za cel Polska Federacja Paralotniowa oprócz reprezentowania interesów swoich członków wobec władz, stawia sobie krzewienie kultury fizycznej i sportu w zakresie uprawiania paralotniarstwa oraz popularyzację i rozwój paralotniarstwa. Członkami Zwyczajnymi Federacji mogą być osoby prawne, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, mające wpisane w statucie zainteresowanie paralotniarstwem. Członkami Wspierającymi mogą być osoby prawne, uznające i wspierające cele Federacji. Chęć przystąpienia do Federacji należy poprzeć pisemną deklaracją i przedłożyć Zarządowi Federacji. Zainteresowanym organizacjom Federacja wysyła statut, oraz druki deklaracji. ( e-mail: info@pfp.waw.p l)

Skład Zarządu PFP:
1. Prezes: Tomasz Poznański
2. Wiceprezes: Andrzej Walczak
3. Skarbnik: Marek Robel

Skład Komisji Rewizyjnej:
1. Przewodniczący: Michał Wimmer
2. Zastępca: Marcin Siekierski
3. Sekretarz: Mariusz Tarczoń

Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Paralotniowa
ul. Justowska 13
30-138 Kraków


Źródło:http://lotniczapolska.pl

 



 
Wtorek, 11 września 2012 Admin ChceLatac.pl

X Dni Małego Lotnictwa

W dniach 15-16 września br. Bemowskie Centrum Kultury w dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, Aeroklub Warszawski i Centrum Usług Logistycznych „Lotnisko Warszawa- Babice” organizuje jubileuszowe - X Dni Małego Lotnictwa.

W ramach tegorocznej imprezy odbędą się:

  • Zawody Latających Makiet Samolotów, zaliczane do Pucharu Polski (F4J);

  • Ogólnopolskie Zawody Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi (F2B);

  • Ogólnopolskie Zawody Modeli Aircombat (w konkurencjach ESA WWI i WWII).

Przewidziano również ogłoszenie klasyfikacji końcowej Pucharu Polski 2012 w konkurencji makiet F4J, połączone z wręczeniem zdobywcy Pucharu Polski w klasie F4J pucharu przechodniego, ufundowanego przez Redakcję miesięcznika „MODELARZ”.

Organizatorzy zaplanowali także dodatkowe atrakcje takie jak: pokazy modeli latających (m. in. do walki powietrznej combat na uwięzi, makiety samolotu RC, modelu akrobacyjnego i modelu szybowca RC, modeli ESA Aircombat) czy pokazy paralotni w locie.

Ponadto kilka ośrodków naukowych i uczelnianych, firm modelarskich i stowarzyszeń zaprezentuje się na ciągu ekspozycyjnym pn. „Mini park technologiczny”. Widzowie będą mogli podziwiać m. in. ekspozycję sprzętu paralotniowego - Gekon Glide Club, ekspozycję samolotów i szybowców Aeroklubu Warszawskiego, a także ekspozycję Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej i Studenckiego Koła Naukowego SAE AeroDesign z modelami eksperymentalnymi tj. udźwigowymi, prezentowanymi na znanych konkursach AeroDesign w USA.
Dla dzieci przygotowano warsztaty: „Zabawy z wiatrem”, na których animatorzy kultury i modelarstwa pokażą najmłodszym jak zbudować latawiec.

Więcej informacji na stronie www.artbem.pl/aeromodelklub.

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl

 

 
Poniedziałek, 10 września 2012 Admin ChceLatac.pl

III Samolotowe Zawody Nawigacyjne

Aeroklub Kielecki na 29 września br. zaplanował dla członków sekcji samolotowej rozegranie III Samolotowych Zawodów Nawigacyjnych.

W zmaganiach mogą wziąć udział dwu-osobowe załogi, którym Aeroklub udostępni samoloty klubowe - 2 Cessny 152 oraz użyczony aeroklubowi PZl 160 Koliber, jak również załogi na samolotach własnych. Pilot musi posiadać licencję PPL(A) lub Świadectwo UAP, min. 50 godz. nalotu ogólnego oraz aktualne orzeczenie lotniczo-lekarskie. Nawigator może być członek dowolnej sekcji aeroklubu.

Organizatorzy planują rozegranie Trzech konkurencji:

  • próba planowania lotu i nawigacji
  • próba obserwacji specjalnej
  • próba celności lądowania.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, a dla wszystkich uczestników upominki i koszulki. Imprezę ma zakończyć wspólny grill.
Zgłoszenia oraz wpłaty wpisowego (50 PLN) należy dokonać w terminie do 18 września br. Regulamin zawodów jak i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Aeroklubu (plikownia). 

Źródło:http://www.aeroklub.kielce.pl/

 
Poniedziałek, 10 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W dniach od 01 do 09 września br., w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji odbywały się Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych dla Seniorów i Juniorów.

Polska załoga wywalczyła aż 11 medali. Seniorzy zdobyli 6 medali: 3 wywalczone indywidualnie oraz 3 drużynowo. Juniorom udało się stanąć na podium 5 razy. Zdobyli 3 medale indywidualnie i 2 drużynowo.
Seniorzy wywalczyli:
w konkurencji S6A modeli rakiet czasowych z taśmą:
- złoty medal indywidualnie zdobył Sławomir Łasocha ze Stowarzyszenia Sportowego Modelarzy Grudziądzkich
- złoty medal drużynowo zdobyli: Sławomir Łasocha – SSM Grudziądzkich, Sebastian Szulc – MTS Kwidzyn, Leszek Małmyga – Aeroklub Ziemi Lubuskiej
w konkurencji S9A modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym:
- złoty medal indywidualnie zdobył Leszek Małmyga – Aeroklub Ziemi Lubuskiej
w konkurencji S5C makiet rakiet wysokościowych:
- brązowy medal indywidualnie zdobył Marcin Bielecki – Aeroklub Słupski
- złoty medal drużynowo zdobyli: Marcin Bielecki – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Marek Bujak – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Wojciech Krzywiński – Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
w konkurencji S3A modeli rakiet czasowych ze spadochronem:
- brązowy medal drużynowo zdobyli: Sławomir Łasocha – SSM Grudziądzkich, Sebastian Szulc – MTS Kwidzyn, Krzysztof Przybytek – MTSR Sowiniec Kraków

Juniorzy na słowackich mistrzostwach wywalczyli:
w konkurencji S8D zdalnie sterowanych modeli rakietoplanów:
- złoty medal indywidualnie zdobył Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec Krak
- srebrny medal drużynowo zdobyli: Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec, Maciej Podołowski – Aeroklub Krakowski, Mateusz Dyba – MTSR Sowiniec
w konkurencji S6A modeli rakiet czasowych z taśmą:
- srebrny medal indywidualnie zdobył Konrad Wierzbicki – MTSR Sowiniec Kraków
w konkurencji S9A modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym:
- brązowy medal indywidualnie zdobył Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec Kraków                                    - złoty medal drużynowo zdobyli : Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec, Mateusz Dyba – MTSR Sowienic, Patryk Sadowski – Aeroklub Świdnik.

Reasumując Polacy wrócą do kraju z 6 złotymi medalami,2 srebrnymi i 3 brązowymi. Gratulujemy!
Warto wspomnieć, iż mieliśmy swój udział również w organizacji tych Mistrzostw. Tegorocznym RSO (sędzia bezpieczeństwa ) była Ewa Przybytek,która zarazem była pierwszą w historii kobietą pełniącą tę funkcję, a Tadeusz Kasprzycki był oficjalnym pomocnikiem jury FAI.

- złoty medal drużynowo zdobyli : Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec, Mateusz Dyba – MTSR Sowienic, Patryk Sadowski – Aeroklub Świdnik. Reasumując Polacy wrócą do kraju z 6 złotymi medalami,2 srebrnymi i 3 brązowymi. Gratulujemy! Warto wspomnieć, iż mieliśmy swój udział również w organizacji tych Mistrzostw. Tegorocznym RSO (sędzia bezpieczeństwa ) była Ewa Przybytek,która zarazem była pierwszą w historii kobietą pełniącą tę funkcję, a Tadeusz Kasprzycki był oficjalnym pomocnikiem jury FAI.

Źródła:http://www.aeroklub-polski.pl

 

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej