Aktualności

Poniedziałek, 25 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

22 listopada 2013 roku na cmentarzu w Pstrążnej, koło Rybnika rodzina, bliscy, przedstawiciele sił powietrznych oraz weterani i młodzi adepci lotnictwa pożegnali majora pilota Antoniego Tomiczka weterana II wojny światowej, który zasłynął między innymi z niesienia pomocy powstańczej Warszawie. Miał 98 lat.

 mjr.pil.A.Tomiczek.jpg               mjr._pil.Tomiczyk.jpg

Major Tomiczek był dwukrotnym kawalerem Krzyża Walecznych, przed wojną służył w 37. Pułku Piechoty im. Ziemi Łęczyckiej, 2. Pułku Lotniczym i 122. eskadrze myśliwskiej. Latał między innymi jako instruktor samolotami RWD-8 i PWS-18. We wrześniu 1939 roku podczas próby ewakuacji Potezem XXV do Rumunii dostał się do niewoli sowieckiej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii i przeszkoleniu się na ciężkie bombowce Wellington i Halifax, był pilotem 1586. Eskadry do Zadań Specjalnych i 301. Dywizjonu Bombowego. Latał z Włoch z zaopatrzeniem dla powstańców warszawskich. Po powrocie do ojczyzny Antoni Tomiczek w latach 1957-1964 był pilotem sportowym w Aeroklubie Gliwickim. W 2011 r. został ojcem chrzestnym sztandaru 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

W pogrzebie zgodnie z ceremoniałem wojskowymi wzięły udział kompania honorowa, orkiestra wojskowa, przedstawiciele Sił Powietrznych, delegacja i sztandar 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. W sumie kilkaset osób oddało hołd bohaterowi polskich skrzydeł.

 

Cześć Jego pamięci!

 

 
Sobota, 23 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

„Spotkania przy samolocie” - Tupolew TU-2

24 listopada 2013 (najbliższa niedziela) Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejną opowieść z historii lotnictwa w ramach prowadzonych przez Jana Hoffmanna „Spotkań przy samolocie”. Tym razem poznamy historię i konstrukcję najlepszego radzieckiego bombowca II wojny światowej, powstałego w „więziennym” biurze konstrukcyjnym. Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godz.12.00 w siedzibie Muzeum przy Al. Jana Pawła II 39.

Wszyscy słuchacze, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w spotkaniu będą mogli nabyć ulgowy bilet wstępu.

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl/

 

 
Sobota, 23 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

The World Games 2017

20 listopada 2013 r., na stadionie miejskim we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie związków sportowych i innych stowarzyszeń sportowych, z organizatorami i władzami miasta Wrocławia, które w 2017 roku, będą gospodarzem, największej po Igrzyskach Olimpijskich, imprezy sportowej na świecie - The World Games 2017.

The World Games 2017 - Światowe Igrzyska Sportowe, święto sportu i rywalizacji tych wszystkich dyscyplin sportowych, które nie zmieściły się w programie Igrzysk Olimpijskich odbędą się w dniach 3 – 13 sierpnia 2017 roku właśnie we Wrocławiu.

W programie Igrzysk znajdują się obecnie dwie dyscypliny sportu lotniczego: paralotniowe lądowanie na celność oraz spadochronowe Canopy Piloting. Aeroklub Polski wraz ze światową Federacja Aeronautyczną FAI, stara się dołączyć kolejne dwie dyscypliny.

W spotkaniu we Wrocławiu udział wzięli Prezes AP Włodzimierz Skalik, Sekretarz Generalny Bohdan Włostowski oraz członek Komisji Lotniowo-Paralotniowej Jędrzej Jaxa-Rożen. Celem spotkania było omówienie procesu przygotowań organizacyjnych i logistycznych, przedstawienie planu działań miasta Wrocławia na najbliższe lata.

Więcej na stronie The World Games 2017

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/

 
Sobota, 23 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

VIII Lubelskie Spotkania Modelarskie

16 i 17 listopada 2013 roku w Galerii Olimp odbył się Weekend modelarski i wielka wystawa z cyklu Lubelskie Spotkania Modelarskie.

Ta jedna z najważniejszych imprez modelarskich w kraju przyciągnęła wielu pasjonatów modelarstwa, którzy zaprezentowali na niej swoje prace. Można było zobaczyć kilkaset modeli o najróżniejszej tematyce, dioramy, figurki a nawet niesamowite budowle z zapałek.

Oprócz VIII Lubelskich Spotkań Modelarskich w Galerii Olimp odbyła się również giełda modelarska, na której można było zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria, farby, kleje, literaturę fachową oraz oczywiście w modele.

W południe rozpoczęła się trzecia edycja konkursu modelarskiego dla uczniów szkół. Równolegle z nim zrealizowane zostały warsztaty modelarskie, gdzie najmłodsi pasjonaci modelarstwa mogli, pod okiem doświadczonych profesjonalistów z klubu ZTS Lublin spróbować swoich sił w tworzeniu modeli.

Ponadto można było zobaczyć pokazy modeli RC oraz prezentację mundurów i broni z ubiegłych epok przygotowana przez kilka grup rekonstrukcyjnych.

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Środa, 20 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Wyjątkowa ekspozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Już po raz trzeci Muzeum Lotnictwa Polskiego organizuje wystawę swojej kolekcji wyjątkowych eksponatów poza siedziba Muzeum. W tym roku zbiory muzeum będzie można oglądać już od najbliższej soboty ( 24 listopada) w Bonarka City Center (ul. Kamieńskiego 11). Prezentowane będą jedynie te eksponaty, które pozwolą rozbudzić wyobraźnię odwiedzających Centrum. Wśród nich znajdą się :

- śmigłowiec Bell Kiowa 206, obecnie najpopularniejszy na świecie typ lekkiego śmigłowca turbinowego,

- laweta z uzbrojeniem pokładowym samolotów myśliwskich z rodziny MiG-15/17,

wyrzutnie pocisków rakietowych, stosowane jako uzbrojenie m.in. na samolotach MiG, Suchoj Su-17/20/22 i śmigłowcach Mi-17, Mi-24 oraz

- samochód osobowy Buick Riviera Model 1964 należący do amerykańskiego generała polskiego pochodzenia Donalda Kutyny, uczestnika walk w Wietnamie, dowódcy Obrony Powietrznej Ameryki Północnej i Dowództwa Kosmicznego Stanów Zjednoczonych, członka komisji badającej przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger.

Dla najmłodszych - model samolotu pasażerskiego Boeing 747 Jumbo Jet i fotel katapultowy.

Ponadto, przez dwa tygodnie będzie można także zapoznać się z lotniczym dziedzictwem Małopolski i sylwetkami samolotów Lotnictwa Polskiego.

Wystawa potrwa do 8 grudnia br. Zachęcamy do oglądania!

Źródło:http://muzeumlotnictwa.pl/

 
Środa, 20 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

62 rocznica katastrofy lotniczej pod Tuszynem

15 listopada br. minęła 62 rocznica katastrofy lotniczej pod Tuszynem.

Samolot Li-2 SP-LKA, należący do PLL LOT wystartował 15 listopada 1951 roku z podłódzkiego Lublinka około godziny 10 w trudnych warunkach atmosferycznych (zamglenie i niska podstawa chmur). Leciał ze Szczecina do Krakowa z międzylądowaniem w Poznaniu i Łodzi. Po niecałych 20 minutach lotu, rozbija się o u podnóża najwyższego wzniesienia Wyżyny Łódzkiej (288 m n.p.m.) we wsi Górki Duże koło Tuszyna.

W katastrofie śmierć poniosło 16 osób – cała czteroosobowa załoga z kpt. Marianem Buczkowskim -pierwszym pilotem (ojciec znanego polskiego aktora Zbigniewa Buczkowskiego) oraz wszyscy pasażerowie znajdujący się na pokładzie samolotu PLL LOT Li-2. Jedną z konsekwencji tego tragicznego zdarzenia była zmiana systemu pomiaru wysokości.

W uroczystościach upamiętniających to tragiczne wydarzenie udział wzięli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Tuszyn w osobach: Aleksandra Kiljan, Dorota Pielużek oraz Patryk Bardziński, poczet sztandarowy Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa w składzie Karol Gawora, Jerzy Smyczek, Kajetan Zakrzewski oraz Andrzej Amerski. Inicjatorami uczczenia rocznicy byli łódzcy spotterzy Andrzej Amerski, Mikołaj Neumann oraz Andrzej Wrona.

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 
Czwartek, 14 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Sebastian Kawa kawalerem Polonia Restituta

Monitor Polski 4 listopada 2013r poinformował, iż postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 czerwca 2013 roku o nadaniu orderów i odznaczeń, wybitny polski szybownik – Sebastian Kawa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Order Odrodzenia Polski to po Orderze Orła Białego, drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał to odznaczenie Sebastianowi Kawie za niezrównane osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Gratulujemy!

 
Niedziela, 10 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

„Dotknij Niepodległości” w Muzeum WP

11 listopada o godzinie 10, z okazji Święta Niepodległości, bramy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostaną otwarte dla zwiedzających (dla pierwszych gości przewidziano nagrody) pod hasłem „Dotknij Niepodległości”.

W parku plenerowym (przy Alejach Jerozolimskich) na gości czekać będą eksponowane tam statki powietrzne: samoloty Jak-40, An-26, MiG-29, Su-22 oraz śmigłowce Mi-24 i Mi-8. Ponadto sprzęt pancerny: czołg rozpoznawczy TKS oraz działo samobieżne Sexton i SU-57.

W tym dniu udostępnione do zwiedzania zostaną także samoloty prezentowane w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na warszawskiej Sadybie: An-2 oraz MiG-21, będzie można zajrzeć także do wnętrza czołgu T-55 oraz stacji radiolokacyjnej P-40 „Agata”. Placówka będzie otwarta w godzinach 10-16, wstęp oczywiście również bezpłatny. Kwadrans przed zamknięciem odbędzie się „koncert na cztery silniki” (czołgowe).

Muzeum razem z Towarzystwem Historycznym Rok 1920 przygotowało także grę historyczną pt. „Gra o niepodległość 1863-2013”. Uczestnicy zabawy będą mogli wcielić się w postać ochotnika do polskiego wojska od czasów Powstania Styczniowego aż do współczesności i np. nauczyć się rozpoznawania wrogich samolotów.

Więcej szczegółów na stronie Muzeum WP.

 

Źródło:http://www.muzeumwp.pl/

 
Sobota, 9 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

Impreza spadochronowa w Lesznie

W dniach 9-10 listopada na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej AP w Lesznie, na zakończenie spadochronowego sezonu w Lesznie odbędzie się Halloween FCC & Sky Camp. Będą wykonywane skoki „ze wszystkiego co lata”. Skoczków w powietrze wyniosą samolot Cessna Caravan, szybowiec Bocian oraz balony na ogrzane powietrze. Udział w przygotowaniach bierze także LSS Feniks.

Ponadto w programie imprezy znajdują się m.in. skoki z samolotu wysokości 4000 metrów, skoki nocne (także z szybowca), skoki tandemowe. Zostaną również rozegrane spadochronowe zawody na celność lądowania.

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 

 
Sobota, 9 listopada 2013 Admin ChceLatac.pl

„Spotkania przy samolocie” - Znaki  rozpoznawcze w lotnictwie wojskowym

10 listopada 2013 (najbliższa niedziela) Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejną opowieść z historii lotnictwa w ramach prowadzonych przez Jana Hoffmanna „Spotkań przy samolocie”. Tym razem poznamy fascynującą historię znaków rozpoznawczych, używanych przez lotnictwo wojskowe państw całego świata. Spotkanie odbędzie się 10 listopada o godz.12.00 w siedzibie Muzeum przy Al. Jana Pawła II 39.

Wszyscy słuchacze, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w spotkaniu będą mogli nabyć ulgowy bilet wstępu.

 

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl/

 

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej