W dniach 15-16 czerwca na bemowskim lotnisku w Warszawie odbędą się 11 Dni Małego Lotnictwa. W ramach imprezy rozegrane zostaną:
Organizatorzy zapowiadają także dodatkowe atrakcje, takie jak:
Więcej informacji na temat zawodów można znaleźć na stronie organizatora – ArtBem.
Źródło:http://www.aeroklub.waw.pl/
W dniach 15-16 czerwca odbędą się Spadochronowe Mistrzostwa Śląska 2013. Mistrzostwa zostaną rozegrane na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej (trzech skoczków). Zawodnicy rywalizować będą w następujących konkurencjach: celność lądowania dla spadochronów klasycznych, szkolnych i szybkich. Planowane jest rozegranie trzech do sześciu kolejek skoków, które zostaną wykonane z samolotu An-2. Zawodnicy walczyć będą o Puchar Prezesa Związku Polskich Spadochroniarzy w Katowicach. Dla zwycięzców poszczególnych konkurencji przygotowano dyplomy, puchary i upominki. Patronat nad zawodami objął prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Wyniki Spadochronowych Mistrzostw Śląska 2012
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
W dniach od 4 do 7 czerwca 2013 r. na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie (EPZP) rozegrane zostały zawody w akrobacji samolotowej w ramach Pucharu Polski w klasie Advanced, w obsadzie międzynarodowej - II Memoriał im. Lecha Marchelewskiego. Zwyciężył Wojciech Nowaczyk, drugie miejsce zajął Tomasz Zdziarski, trzeci był Rafał Przybylak.
Źródło:http://dlapilota.pl/
W dniach 1-2 czerwca rozegrane zostały I Zawody Spadochronowe w skokach na celność lądowania Parabowling Leszno 2013. Skoczkowie rywalizowali w dwóch kategoriach: skokach na celność lądowania na spadochronach celnościowych oraz na spadochronach szybkich. Skoki wykonywano z należącego do szkoły Gawrona (niedawno szkole został przyznany także wycofany z wojska An-2).W kategorii spadochronów celnościowych zwyciężył Józef Marczyński pokonując Bartosza Miarę i Roberta Jurczaka. Na spadochronach szybkich najlepiej poradził sobie Krzysztof Gąsior, drugie miejsca zajął Paweł Sakowicz, a trzeci był Bartosz Ciba.
Dyrektorem zawodów był dyrektor CSS Włodzimierz Głodek, kierownikiem sportowym i kierownikiem skoków - Jacek „Azja” Brzeziński.
Więcej na stronie CSS.
Źródło:http://www.cssleszno.eu/
Zakończył się V Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur. Uczestniczyły w nim załogi z Polski i Litwy, którzy mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy mazurskiej okolicy, uczestniczyć w rejsie żaglowcem CHOPIN oraz odwiedzić okoliczne lotniska min. Gryźliny, Kikity, Babięta czy Elbląg. Ponadto piloci mogli sprawdzić się w lądowaniu na celność. Organizatorzy przewidzieli także atrakcje wodne takie jak: spływ kajakowy przepiękną rzeką Krutynią oraz rejs łodzią po Zalewie Wiślanym. Ostatniego dnia rajdu organizatorzy przygotowali krótki pokaz zdjęć z rajdu, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat.
Źródło:http://www.lotniskoketrzyn.pl/
W dniach 1-2 czerwca odbył się VI Płocki Piknik Lotniczy. Tę niewątpliwie jedną z największych tego typu lotniczych imprez odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy widzów.
Niestety, niskie podstawy i chmury burzowe na południu, uniemożliwiły przylot gości z zagranicy: Peggy Krainz (legendarnej kobiety chodzącej po skrzydle lecącego samolotu) i Petera Besenyei.
Nie zabrakło jednak pokazów Grupy Akrobacyjnej „Żelazny” ze swoimi niepowtarzalnymi powietrznymi ewolucjami. Strona wojskowa pokazała Su-22, Herkulesa i śmigłowiec Mi-14PŁ służący do wykrywania i atakowania okrętów podwodnych, a Lotnictwo Marynarki Wojennej przeprowadziło imitację akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca W-3RM Anakonda. Odbył się też pokaz wodowania samolotu Husky, akcji gaśniczej prowadzonej przez samolot Dromader i przelot maszyn sportowych i zabytkowych, w tym samolotu Auster. Zabrakło pokazu Air Snake, czyli slalomu samolotów między ustawionymi na Wiśle pylonami. Powodem był brak zgody na przeprowadzenie pokazu na wysokości poniżej 50 m.Organizatorzy imprezy (Aeroklub Ziemi Mazowieckiej i Urząd Miasta Płocka)oraz piloci uznali, że wskazana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego minimalna wysokość slalomu samolotów nad Wisłą - 50 metrów – jest sprzeczna z ideą i charakterem pokazu tego typu. - (...)tak sprecyzowane przepisy rozkładają całkowicie pokazy(...)Jeżeli samolot leci na wysokości 20 czy 30 metrów to są to jedyne pokazy, gdzie publiczność może patrzeć na lecący samolot z góry. W tej chwili taką możliwość straciliśmy - wyjaśnił Arkadiusz Choiński, dyrektor pokazów VI Płockiego Pikniku Lotniczego.
Profesjonalnym komentarzem imprezy zajął się Tadeusza Sznuka.
Źródło:http://dlapilota.pl/
W dniach 31 maja – 1 czerwca na lotnisku Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego Olsztyn-Dajtki rozegrane zostały 33 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika. W zawodach wystartowało 25 zawodników. Najlepszym okazał się Marek Kachaniak z Rzeszowa. Drugie miejsce zdobył Krzysztof Wieczorek (Kraków), trzeci był Janusz Darocha (Częstochowa). Wśród zawodników znalazły się dwie kobiety – Anna Jastrzębska i Martyna Małoń – oraz Rosjanin Eduard Besedin.
Przed zawodami, na lotnisku AWM odbył się trening pilotów samolotowej Kadry Narodowej w Lataniu Precyzyjnym.
Szczegółowe wyniki zawodów na stronie AWM.
Źródło:http://www.aeroklub.olsztyn.pl/
Już jutro rozpoczyna się Płocki Piknik Lotniczy-wielka impreza lotnicza w niezwykłej scenerii malowniczego Wzgórza Tumskiego, niesamowite widowisko obfitujące w pokazy lotnicze niezwykle utalentowanych pilotów...
Wychodząc naprzeciwko tym wszystkim, którzy nie mogą osobiście przybyć do Płocka pojawiła się możliwość oglądania pokazów lotniczych online. Na stronie Urzędu Miasta Płocka będzie można podglądać obraz z kamer miejskich w rozdzielczności 1280 x 720.
O atrakcjach Pikniku w art. Płocki Piknik Lotniczy 2013
Źródło:http://dlapilota.pl/
Związek Polskich Spadochroniarzy – XXII Oddział w Lublinie, Urząd Miasta Świdnik, Starostwo Powiatowe oraz Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zapraszają na VII Międzynarodowe Zawody Spadochronowe Świdnik 2013, które rozegrane zostaną w dniach 1-2 czerwca br.
W zawodach wystartuje około 20 zawodników z Polski, Rosji i Ukrainy. Organizatorzy przewidują wykonanie od 3 do 6 skoków z samolotu An-2 należącego do Aeroklubu Świdnik. Zawodnicy rywalizować będą w celności lądowania zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Jako miejsce lądowania wyznaczono plac na osiedlu Brzeziny w Świdniku.
W ubiegłorocznych zawodach (9-10 czerwca 2012) startowali zawodnicy z Polski i Słowacji, którzy rywalizowali w czterech konkurencjach : na celność indywidualną, drużynową, indywidualną POPS i zręcznościową 1 Metra. Zwycięstwo wywalczył Milan Kocik z Prešov ze Słowacji indywidualnie (także w POPS), a jego rodacy drużynowo. Zawody towarzyszyły Dniom Świdnika (zobacz: Zawody spadochronowe w Świdniku rozegrane).
Więcej na stronie ZPS
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
W dniach 25-26 maja 2013 w Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbył się II Bałtycki Festiwal Modelarski. Jego organizatorami był Koszaliński Pluton Modelarski, który jest sekcją Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”.
W zawodach udział wzięło 109 zawodników z całego kraju (w tym 19 juniorów), którzy łącznie wystawili 405 modeli, z czego ocenie sędziowskiej poddano 341.
Konkursowi modelarskiemu towarzyszyła wystawa poświęcona alianckim pilotom – jeńcom Stalagu Luft IV w Podborsku. Za perfekcyjne połączenie pilotów i samolotu alianckiego w jednej pracy Bogdan Żołnierowicz za dioramę „Trofeum 303 Dywizjonu” otrzymał jedną z festiwalowych nagród.
Atrakcją dodatkową Festiwalu były sobotnie warsztaty modelarskie, przeprowadzone przez reprezentantów firmy AK-Interactive, których stoisko było oblegane przez widzów jak i osoby pragnące poznać tajniki modelarskich technik.
Ponadto modelarze i tłumnie przybyli mieszkańcy Koszalina mogli podziwiać efekty prac kolegów budujących latające makiety samolotów i śmigłowców z Koszalińskiego Stowarzyszenia Lotniczego, a także wystawę obrazów marynistycznych koszalińskiego malarza, pana Marka Fornala.
Wyróżnienia i nagrody zostały wręczone laureatom podczas uroczystego zamknięcia Festiwalu w dniu 26 maja 2013 r.
Więcej informacji (wyniki) na stronie organizatorów modelarstwo.koszalin.pl
Źródło:http://lotniczapolska.pl/