Aktualności

Czwartek, 30 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

I Zawody Spadochronowe Parabowling Leszno 2013

W dniach 1-2 czerwca na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie oraz w jednej z leszczyńskich kręgielni odbędą się I Zawody Spadochronowe Parabowling Leszno 2013.

Zawodnicy będą rywalizować w następujących konkurencjach spadochronowych: indywidualna celność lądowania na spadochronach celnościowych oraz szybkich. Skoki będą wykonywane z należącego do CSS samolotu PZL-101 Gawron. Przewidywane jest rozegranie do sześciu kolejek skoków, minimalna ilość kolejek, konieczna do uznania zawodów za rozegrane, to dwie.

Organizatorami zawodów są Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie oraz Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Feniks. Dyrektorem zawodów jest dyrektor CSS Włodzimierz Głodek, natomiast kierownikiem sportowym i kierownikiem skoków - Jacek Brzeziński.

Więcej informacji na stronie CSS

Źródło:http://www.cssleszno.eu/

 

 
Czwartek, 30 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

„Spotkania przy samolocie” - Wodnosamolot Grigorowicz M-15

2 Czerwca 2013 (najbliższa niedziela) Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejną opowieść z historii lotnictwa w ramach prowadzonych przez Jana Hoffmanna „Spotkań przy samolocie”. Tym razem będzie okazja by poznać konstrukcję światowego unikatu, eksponatu Muzeum Lotnictwa - Wodnosamolotu Grigorowicz M-15 oraz inne podobne maszyny latające. Spotkanie odbędzie się 2 czerwca o godz.12.00 w siedzibie Muzeum przy Al. Jana Pawła II 39.

Wszyscy słuchacze, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w spotkaniu będą mogli nabyć ulgowy bilet wstępu.

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl/

 

 
Wtorek, 28 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

Dzień Dziecka w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

1 czerwca 2013 o godzinie 12.00 w Sali Konferencyjnej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się niezwykłe spotkanie z Panem Jerzym Makulą - pilotem PLL LOT na liniach międzynarodowych, który jako jeden z pierwszych polaków pilotował samoloty: Boeing 767 i Boeing 787. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się jak lata się samolotem i jak wygląda w środku najnowszy samolot Boeinga 787 Dreamliner. Prelekcja przygotowana została w ramach projektu warsztatów "100 lat samolotów Boeinga" realizowanych dzięki wsparciu Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia Muzeum Lotnictwa Polskiego w tym wyjątkowym dniu jakim jest Dzień Dziecka.

W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy: katarzyna.zielinska@muzeumlotnictwa.pl lub warsztaty.boeing@muzeumlotnictwa.pl) lub telefoniczny (12) 640 99 60, (12) 640 99 61, (12) 642 40 70, (12) 642 40 71, (12) 642 87 00, (12) 642 87 01 wewn. 113).

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl

 

 
Wtorek, 28 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

„World Cup F3K Zielona Góra 2013”

W dniach 24 - 26 maja br. na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie rywalizowali modelarze w Międzynarodowych Zawodach Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych Wyrzucanych z Ręki F3K zaliczanych do Pucharu Świata. W zawodach udział wzięło 39 zawodników z Polski oraz z Ukrainy, Niemiec, Danii, Republiki Czeskiej, Rosji i Litwy. Zwyciężył Milan Havelka z Republiki Czeskiej, drugie miejsce zajął Marc Werth z Niemiec, a na trzeciej pozycji uplasował się Andrej Jakowlew z Rosji.

Podczas rywalizacji do Pucharu Świata przeprowadzono również klasyfikację do Mistrzostw Polski Seniorów F3K. Tytuł Mistrza Polski wywalczył kolega Adam Siama, drugi był Jerzy Juraszek, natomiast trzecie miejsce zdobył Jarosław Grzesica.

Zawody „World Cup F3K Zielona Góra 2013” oraz Mistrzostwa Polski Seniorów F3K były współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miasta Zielona Góra , a ich organizatorem był Aeroklub Ziemi Lubuskiej oraz Aeromodelling Club Zielona Góra.

Więcej informacji (piloci, zadania, ranking) na stronie http://www.rcazl.pl

Źródło:http://lotniczapolska.pl

 

 
Poniedziałek, 27 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

33 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika

W dniach od 30 maja do 2 czerwca br. na lotnisku Olsztyn-Dajtki Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego rozegrane zostaną 33 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika. Zawody te zaliczane są do Samolotowego Pucharu Polski. Piloci rywalizować będą na trasach nawigacyjnych oraz w czasie prób precyzyjnego lądowania. Kierownikiem zawodów jest Michał Zazula, dyrektor AWM, sędzią głównym Andrzej Cichoński, przewodniczącym Jury Jan Gruszecki, a za przygotowanie tras nawigacyjnych odpowiada Ryszard Michalski.

Przed zawodami, w dniach 28-30 maja, na lotnisku odbędzie się zgrupowanie treningowe pilotów Samolotowej Precyzyjnej Kadry Narodowej, stanowiące element przygotowań kadry do 9 Rajdowych Mistrzostw Europy, które w lipcu rozpoczną się w słowackiej Dubnicy oraz do 21 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, które zostaną rozegrane we wrześniu w Bautzen w Niemczech.

W ubiegłorocznych 32 Zawodach Samolotowych im. Zdzisława Dudzika zwyciężył Bolesław Radomski z Aeroklubu Pomorskiego przed Michałem Wieczorkiem z Aeroklubu Krakowskiego i Krzysztofem Skrętowiczem z Aeroklubu Opolskiego.

Źródło:http://www.aeroklub.olsztyn.pl

 

 
Poniedziałek, 27 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

Para Rudniki – kolejna edycja za nami!

Podczęstochowskie lotnisko Rudniki stało się w miniony weekend mekką lotnictwa lekkiego, a to za sprawą zorganizowanych tu przez Aeroklub Częstochowski Targów Lotnictwa Lekkiego „Para Rudniki”.Oficjalnego otwarcia Targów dokonał Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. Waldemar Chmielarz, wójt gminy Rędziny, Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego, Janusz Darocha, najbardziej utytułowany sportowy pilot samolotowy świata, Adam Paska, trener motoparalotniowej polskiej kadry narodowej.

Podczas uroczystości, pilotom motoparalotniowym, którzy w ubiegłym roku ustanowili rekordy świata podczas mistrzostw świata w Hiszpanii wręczono certyfikaty Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. W gronie aktualnych rekordzistów świata znaleźli się Emilia Plak, Marcin Krakowiak, Ryszard Żygadło, Patrycja Lejk oraz Francuz Alexandre Mateos.

Na targach zaprezentowało się 44 wystawców: producenci i dystrybutorzy samolotów, sprzętu motoparalotniowego, wyposażenia lotniczego, ośrodki szkolenia lotniczego. Uwagę zwiedzających zwracał amerykański samolot Carbon Cub EX dystrybuowany przez Directsky, europejskiego dilera na Europę i Rosję. Na Para Rudnikach to właśnie ta firma została wyróżniona statuetką w zakresie lotnictwa ogólnego za wystawiony w targach Carbon Cub EX. Za najlepszą ofertę w zakresie samolotów ultralekkich statuetkę zdobył nowoczesny samolot ultralekki Virus SW słoweńskiego producenta Pipistrel o osiągach potwierdzonych przez NASA. W zakresie serwisu technicznego organizatorzy Para Rudnik wyróżnili Flow Technics – inżynierską firmę, która zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń, instalacji i wyposażeniem do transportu, przeładunku i magazynowania paliw płynnych, zwłaszcza w urządzeniach do paliw lotniczych. W dziedzinie nowych rozwiązań lotniczych statuetką nagrodzono firmę Paranirvana oferującą części paralotniowe, w zakresie paralotniarstwa nagrodzono producenta napędów paralotniowych, dealera Dudek Paragliders, Icaro 2000 – firme Paraelement. Spośród ośrodków szkolenia lotniczego wyróżniono firmę Aerokrak.

Nad lotniskiem, nad głowami zwiedzających, co chwila prezentowały się w locie wystawiane na targach samoloty, wiatrakowce i motolotnie, krążyły szybowce i motoparalotnie.

Targom towarzyszyły Mikrolotowe Mistrzostwa Polski oraz zawody inaugurujące Polską Ligę Motoparalotniową. W zawodach startowało jedenaście załóg w dwóch klasach. W klasie WL (motolotnie) zwyciężyło rodzeństwo Jurkiewiczów, drugie miejsce zajął Roman Wawrzyniak, a trzecie Andrzej Kraszewski z nawigatorem Robertem Hawrajem. W klasie samolotów pierwsze miejsce zajęli Kędzierski Dariusz i Kędzierska Sylwia, na drugiej lokacie uplasowali się Szurgot Mieczysław i Chełczyński Bogusław, trzeci był Rybski Andrzej.

Para Rudniki zorganizował Aeroklub Częstochowski. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego.

Szczegółowe relacje z imprezy oraz zdjęcia na stronie Aeroklubu Częstochowskiego. 

Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl

 
Poniedziałek, 27 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

Dzień Dziecka w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu

25 maja br. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Dziecka. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje: były trampoliny, dmuchane zamki, udziwnione rowery, ujeżdżanie byka. karuzela, kolejka, gigantyczne „piłkarzyki”, zabawy sportowe, malowanie twarzy, kule dmuchane na wodzie, wata cukrowa, popcorn. Ponadto dzieci i dorośli mogli zobaczyć wystawę pojazdów lotniskowych, śmigłowców wożących najważniejsze osoby w państwie oraz samolot C-295, który przyleciał z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Przy dźwiękach melodii zagranych przez Orkiestrę Wojskową z Dęblina odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu dęblińska Kompania Reprezentacyjna SP. Nie zabrakło także wojskowej grochówki i kiełbasek.

Dzień Dziecka w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu zgromadził około tysiąca uczestników. Wśród pociech i ich opiekunów, pracujących w bazie lub Dowództwie Sił Powietrznych, były dzieci i wnuki lotników, którzy zginęli w katastrofach lotniczych, w tym w Mirosławcu, Smoleńsku i wcześniejszych. Z uczestnikami spotkali się wiceminister obrony Czesław Mroczek i dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski z małżonką Elżbietą. Wcześniej wiceminister i generał odwiedzili 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, której dowódca, pułkownik pilot Maciej Trelka, zorganizował piknik lotniczy z okazji święta jednostki.

Źródło:http://dlapilota.pl

 

 
Sobota, 25 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

Para Rudniki otwarte dla zwiedzających!

Ponad czterdziestu wystawców prezentuje sprzęt lotniczy na otwartych w dniu dzisiejszym Targach Lotnictwa Lekkiego Para Rudniki. Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego otwierając Targi życzył wszystkim zwiedzającym miłych wrażeń.

Pogoda na szczęście dopisała i nad lotniskiem Rudniki świeciło słońce. Przy wystawianym sprzęcie lotniczym na wolnym powietrzu i przy boksach usytuowanych w hangarze szybowcowym gromadzili się licznie zwiedzający. Dla wystawców i pilotów uczestniczących w Para Rudnikach organizatorzy zaplanowali pokaz filmów o tematyce lotniczej, które zostały zakwalifikowane do finału konkursu filmowego, wieczorem zaś imprezę integracyjną. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali plac zabaw i dmuchańce m.in. bezpieczną ścianę wspinaczkową.

Jednocześnie na lotnisku Rudniki odbywają się Mikrolotowe Mistrzostwa Polski. Piloci motoparalotniowi skoro świt zmierzyli się w dniu dzisiejszym w konkurencji nawigacyjnej, a jeśli wiatr nieco osłabnie mają zamiar wyruszyć do wyścigu w slalomach.

Para Rudniki potrwają do niedzieli. Organizatorzy zapraszają miłośników lotnictwa i tych, którzy jeszcze nigdy latali na lotnisko Rudniki koło Częstochowy. Wstęp na imprezę jest wolny, a na zmotoryzowanych czekają bezpłatne parkingi.

Źródło:http://www.pararudniki.pl

http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl

 
Piątek, 24 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

2 czerwca br. na lotnisku w Rudnikach odbędą się niezwykle widowiskowe zawody modelarskie dla dzieci i młodzieży. Zawody "Młodzi Modelarze na Start" są cykliczną, coroczną imprezą organizowaną przez Aeroklub Częstochowski. Udział w niej biorą juniorzy młodsi – do 16. roku życia. Zawody są eliminacjami do Mistrzostw Polski, w których startują najlepsi modelarze szybowców z aeroklubów regionalnych.

W niebo polecą najróżniejsze modele szybowców. Będą modele szybowców swobodnie latających klasy "jaskółka"(klasa F1A/M).  Zawodnicy puszczają modele z 50-metrowego holu. Po wyholowaniu model wyczepia się. Wygra ten, kto najdłużej utrzymuje się w powietrzu. Przeprowadza się kilka kolejek i sumuje się z nich czas – wyjaśnia Mariusz Wrona, instruktor modelarni Aeroklubu Częstochowskiego. Powierzchnia modeli szybowców w tej klasie jest ograniczona do 12 decymetrów kwadratowych, a masa ich nie może być lżejsza niż 140 g.

Wystartują też trochę większe modele szybowców swobodnie latających w klasie F1H.

Juniorzy będą rywalizować również w kategorii F1G - modele swobodnie latające z napędem gumowym.

Na niebie pojawią się także zdalnie sterowane modele szybowców. W tej klasie – F3J/M zawodnik ma kontrolę nad modelem – mówi Mariusz Wrona. – Chodzi o to, by wyszukać wznoszenia termiczne i wykorzystać je. Ocenia się także lądowanie. Jeżeli model wyląduje w kole o średnicy 15 metrów, zawodnik otrzymuje dodatkowe punkty.

Ponadto na czerwcowych zawodach w Rudnikach w kategorii S6A będą również rywalizować rakiety czasowe z taśmą startujące z wyrzutni. Są one napędzane silnikami rakietowymi – określonej klasy, fabrycznymi, spełniającymi warunki bezpieczeństwa. Po osiągnięciu wysokości 350 metrów przez model otwiera się taśma hamująca, działająca jak spadochron. Zwycięża ten, kto najlepiej wykorzystuje wznoszenia termiczne i jak najdłużej utrzymuje się w powietrzu.

Nowością na zawodach będą rzutki – klasa F1N, która do tej pory była dyscypliną modeli halowych.

Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego podkreśla, iż zawody "Młodzi Modelarze na Start" to impreza otwarta. Mogą w niej wziąć udział nie tylko nasi podopieczni, ale każdy kto chciałby spróbować składania modelu szybowca – zaprasza Jacek Bogatko. – Wystarczy kupić dziecku najprostszy latający model, w jedno popołudnie pomóc mu trochę w złożeniu i zachęcić do startu w zawodach. To przyniesie dziecku nowe emocje i doznania – dodaje.

Aeroklub Częstochowski zaprasza dzieci i młodzież do modelarni, którą prowadzi przy ul. POW 4

W modelarni przy aeroklubie zaczynałem od składania latawców, potem kleiłem rzutki – prosty model szybowcowy, który puszcza się w sali. Później zacząłem składać większe szybowce zdalnie sterowane, elektryczne i spalinowe samoloty, rakiety. To zajęcie uczy cierpliwości, precyzji, technicznego myślenia, a poza tym daje wielką frajdę. To właśnie dzięki modelarstwu zainteresowałem się szybownictwem i spełniłem marzenie życia – zacząłem latać – mówi Tomek Wójcik, 20-letni szybownik z Aeroklubu Częstochowskiego.

Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl

 

 
Piątek, 24 maja 2013 Admin ChceLatac.pl

Piknik Lotniczy Piła 2013

25 maja o godz. 11 -tej nastąpi oficjalne otwarcie Pikniku Lotniczego Piła 2013, odbywającego się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Pokazy w powietrzu, naziemne wystawy, konferencje, wieczorny pokaz balonów to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w tej lotniczej imprezie.

W ramach Pikniku rozegrane zostaną III Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Piły oraz zawody motoparalotniowe. Do udziału w zawodach balonowych zgłosiło się 11 załóg. W zawodach motoparalotniowych wystartuje niemal 20 zawodników.

Jak informują organizatorzy, w pikniku ma wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

Program Pikniku Lotniczego Piła 2013

Miejsce: Lądowisko Piła

23 maja (czwartek):

06:00 - 09:00 - zawody motoparalotniowe
18:00 - 20:00 - zawody motoparalotniowe

24 maja (piątek):

06:00 - 09:00 - zawody motoparalotniowe
18:00 - 20:00 - zawody balonowe
18:00 - 20:00 - zawody motoparalotniowe

25 maja (sobota):

04:00 - 18:00 - Sztafeta 500 x 500
06:00 - 09:00 - rajd motoparalotniowy
06:00 - 09:00 - zawody balonowe
11:00 - oficjalne otwarcie pikniku lotniczego
11:00 - 20:00 - ekspozycja sprzętu lotniczego
11:00 - 20:00 - wystawa sprzętu wojskowego Pilskiego Muzeum Wojskowego
11:00 - 20:00 - Wielkopolska Wystawa Gospodarcza
11:00 - 22:00 - wesołe miasteczko
11:05 - 11:20 - pokaz grupy akrobacyjnej Żelazny
11:25 - 11:40 - pokaz grupy akrobacyjnej Flying Bulls
11:40 - 12:00 - przelot w szyku grupy dwupłatowców Kiebitz
12:00 - 15:30 - loty samolotem An-2
12:00 - 13:00 - konferencja "100-lecie lotnictwa na Ziemi Pilskiej"
12:00 - 15:30 - pokaz modeli latających w walce powietrznej
14:30 - 14:45 - pokaz gaśniczy w wykonaniu samolotu M-18 Dromader
15:00 - 15:30 - przelot w szyku grupy dwupłatowców Kiebitz
15:30 - 15:35 - przyjazd Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
15:30 - 16:00 - koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych
15:45 - 15:55 - przelot samolotów Su-22
16:00 - 16:15 - pokaz grupy akrobacyjnej Żelazny
16:15 - 16:30 - oficjalne powitanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
16:30 - 16:35 - pożegnanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
16:40 - 16:50 - pokaz grupy akrobacyjnej Flying Bulls
16:55 - 17:10 - pokaz wojskowej grupy akrobacyjnej Orlik
18:00 - 20:00 - 100 paralotni na "100-lecie lotnictwa na Ziemi Pilskiej"
18:00 - 20:00 - zawody balonowe
19:30 - 20:00 - zakończenie na scenie Sztafety 500 x 500
20:00 - 20:10 - losowanie wycieczki dla uczestników pikniku
20:45 - 22:00 - wieczorny pokaz balonów
21:00 - 22:00 - koncert Davida Tavare
22:00 - zakończenie pikniku lotniczego

Więcej informacji na stronie Aeroklubu Ziemi Pilskiej.

Źródło:http://www.azp.pila.pl/

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej