W dniach 29-30 czerwca br. na lotnisku CSS w Lesznie odbędzie się wyjątkowa, międzynarodowa impreza lotnicza pn. Piknik Szybowcowy „Leszno. Rozwiń skrzydła!".
W siódmej edycji Pikniku organizowanego przez miasto Leszno w partnerstwie z Centralną Szkołą Szybowcową swój udział potwierdzili już piloci z 4 krajów świata.
Na niebie i na ziemi będzie można zobaczyć m.in.:
Ponadto w sobotni wieczór odbędzie się koncert zespołu FEEL, a na wszystkich odwiedzających przez cały weekend czekają loty widokowe szybowcem, samolotem, śmigłowcem a nawet samolotem akrobacyjnym.
Zeszłoroczny Piknik Szybowcowy „Leszno. Rozwiń skrzydła!". odwiedziło ponad 60 000 widzów. Organizatorzy mają nadzieje, ze tegoroczna impreza przyciągnie równie duże tłumu pasjonatów szybownictwa i dobrej zabawy.
Wydarzenie współfinansowane jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Wkrótce kolejne informacje dotyczące poszczególnych atrakcji Pikniku Szybowcowego „Leszno. Rozwiń skrzydła!".
W dniach 11-19 maja na lotnisku w Turbi koło Stalowej Woli rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie klub A, zorganizowane wspólnie z Krajowymi Zawodami Szybowcowymi w klasie 18 m oraz w klasie klub B.
W zawodach startowało łącznie blisko 70 zawodników, którzy przelecieli łączny dystans ponad 95.000 km. Rozegrano po pięć konkurencji w każdej z klas.
W Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie klub A tytuł Szybowcowego Mistrza Polski zdobył Tomasz Rubaj. I Wicemistrzem został Łukasz Błaszczyk, a Tomasz Krok II Wicemistrzem Polski.
W Krajowych Zawodach Szybowcowych w klasie 18 m zwyciężył Karol Staryszak, drugi był Marcin Mężyk, a trzecie miejsce zdobył Jacek Flis.
W Krajowych Zawodach Szybowcowych w klasie klub B zwycięzcą został Jan Jawornik, drugie miejsce zajął Łukasz Pantuła, trzecie - Marcin Ciepliński.
Patronat honorowy nad Szybowcowymi Mistrzostwami Polski w klasie klub A objęli Prezydent Miasta Stalowa Wola oraz Wójt Gminy Zaleszany, na terenie której znajduje się lotnisko Aeroklubu Stalowowolskiego.
W pierwszym dniu zawodów doszło do wypadku. Organizatorzy podają, iż ranny w wypadku Piotrek Jarysz wraca do pełni sił i jak zapewnia – spotkamy się z nim znowu pod cumulusami.
Więcej o zawodach (zdjęcia, wyniki) na stronie Aeroklubu Stalowowolskiego.
Źródło:http://lotniczapolska.pl
Podczas dorocznego święta 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego 24 maja w Mińsku Mazowieckim odbędzie się konferencja historyczna, a 25 maja na lotnisku w Janowie - piknik lotniczy.
24 maja tj. w piątek wieczorem podczas apelu przy mińskim Pomniku Lotników 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”zostanie udekorowany medalem sztandar bazy. Po apelu poległych, salwie honorowej i złożeniu kwiatów planowany jest pokaz sztucznych ogni.
Elementem sobotniego pikniku będą pokazy w powietrzu samolotów MiG-29 i Su-22, śmigłowca W-3WA SAR oraz samolotu pożarniczego Dromader. Przed pokazami odbędzie się apel z defiladą, koncert Orkiestry Sił Powietrznych, a także musztra paradna w wykonaniu kompanii Reprezentacyjnej SP . Przewidziany jest również koncert Zespołu Artystycznego WP.
Podczas pikniku będzie miała miejsce wystawa sprzętu Sił Powietrznych, żandarmerii, straży pożarnej, policji. Liczne atrakcje czekają także na dzieci. Miłośników lotnictwa zachwycą na pewno sylwetki asów myśliwskich namalowane na statecznikach mińskich MiG-ów-29.
Gośćmi święta 23. BLT będą przedstawiciele dowództwa Sił Powietrznych oraz ambasady Pakistanu w Polsce z ambasadorem Muradem Alim. Pakistańscy dyplomaci otworzą wystawę fotografii dokumentujących udział Polaków w tworzeniu Sił Powietrznych ich ojczyzny oraz wyprawy himalajskie naszych rodaków.
Więcej na stronie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego
Źródło:http://lotniczapolska.pl
W dniach 25-26 maja 2013r. na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach rozpocznie się cykl zawodów PLMP Polskiej Ligi Moto Paralotniowej. Zaplanowano pięć edycji. Pierwsza (25-26 maja) i druga edycja (23-28 lipca) odbędą się w ramach 15 Motoparalotniowych Mistrzostw Polski oraz 1 Slalomowych Motoparalotniowych Mistrzostw Polski. Zawody zgłoszone zostały do FAI w ramach Pucharu Świata.
Podczas pierwszej edycji organizatorzy zaplanowali rozegranie konkurencji nawigacyjnych, ekonomicznych i sprawnościowych ( czyli slalomowych). Nawigacja będzie na około 40-50 km czyli cos około 1 h lotu. Przygotowywane są konkurencje w „kwarantannie”(do przejrzenia konspekt na stronie PTP).Ekonomia po trójkącie nad lotniskiem na 1,5 litra dla 1 i 2 litry dla tandemów. Być może konkurencja na celność.
To są pierwsze zawody w ramach PLMP, warto zapoznać się z regulaminem, katalogiem konkurencji oraz regulaminem Ligi.
Więcej w art. Inauguracja Polskiej Ligi Motoparalotniowej podczas Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki oraz Targi Lotnictwa Lekkiego Para Rudniki 2013 oraz na stronie Kadry Narodowej PPG
Źródło:http://www.kadrappg.pl
W dniach 22-23 czerwca 2013 r. na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej najlepsi modelarze - piloci i konstruktorzy z całej Polski zaprezentują swoje umiejętności w niezwykle widowiskowej miniaturowej walce powietrznej - III Bitwie ESA o Płock. W powietrzu zaroi się od modeli samolotów z okresu Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej.
Uczestnicy rywalizować będą ze sobą podczas dwudniowych Mistrzostw Polski Modeli w klasie Electric Simple Aircombat (ESA).
Więcej o Bitwach ESA i zdjęcia z minionych lat
Źródło:http://www.aeroklubplock.pl
28 czerwca br.w Instytucie Lotnictwa w Warszawie odbędzie się IX Krajowe Forum Wiropłatowe, konferencja naukowa oraz spotkanie osób zainteresowanych tematyką wiropłatów zapoczątkowana i organizowana od 1995 roku przez Instytut Lotnictwa.
Organizatorzy za cel Forum stawiają stworzenie możliwości prezentacji wyników badań, wymiany informacji o działalności, osiągnięciach i problemach związanych z wiropłatami w Polsce oraz za granicą. Zgodnie z praktyką sprawdzoną w czasie poprzednich konferencji oczekują referatów związanych z szeroko pojętą tematyką śmigłowcową, w przestrzeniach tematycznych: produkcja, eksploatacja, nadzór, badania, rozwój i szkolenie. Przewidywana jest możliwość wygłoszenia referatów przeglądowych oraz prezentacji wyrobów związanych z techniką śmigłowcową.
Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszenia na IX Krajowe Forum Wiropłatowe na stronie Instytutu Lotnictwa.
Źródło:http://dlapilota.pl
W niedzielę19 maja olsztyńskie lotnisko Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego - Dajtki odwiedziły tłumy żądne emocji i licznych atrakcji. A to za sprawą dziewiątej edycji Rotariańskiej Majówki Lotniczej.
Rotariańska majówka lotnicza od lat przyciąga pasjonatów latania i dobrej zabawy. Atrakcji naprawdę nie brakowało; były pokazy lotnicze, liczne występy artystyczne m.in. pokazy cheerleaderek z grupy Soltare, zespołu Show Dance, pokazy zumby czy występy wychowanków domów dziecka. Można było także posmakować specjałów kuchni warmińskiej.
Mieszkańcy Olsztyna i okolic, którzy przyszli w niedzielę na lotnisko na Dajtkach, nie tylko świetnie się bawili, ale jednocześnie pomagali potrzebującym, bowiem dochód z biletów wstępu był przeznaczony na pomoc domom dziecka, m.in. w Morągu.
Partnerem imprezy była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (www.pansa.pl)
Więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej
14 czerwca 2013 r. o 17.00 na ulicy Ogrodowej przy kamienicy numer 10 w Lublinie nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pułkownikowi pilotowi Witoldowi Łokuciewskiemu, ostatniemu dowódcy Dywizjonu 303, który w latach 1947-1957 mieszkał w tej właśnie kamienicy przy ulicy Ogrodowej 10.
Uroczystość będzie miała miejsce podczas tegorocznej, trzeciej edycji Ogrodów Sztuk. Festiwalu ulicy. Po ceremonia odsłonięcia organizatorzy zapraszają do Ogrodów Sztuk, które ponownie otworzą podwoje dla balkonów poezji i przedstawień teatralnych w bramach i na podwórkach. A to za sprawą działań twórczych uczniów II Liceum, dzięki którym będzie można poznać historię Tola oraz dzieje dywizjonu 303.
Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Lubelskiego, Galeria Po 111 Schodach oraz MDK nr 2. Uroczystość swoją obecnością uświetni delegacja z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego im. F. Żwirki i S. Wigury w Dęblinie.
Więcej informacji na stronie Kuriera Lubelskiego
Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl
16 maja br., w dość nietypowym otoczeniu, gdyż w Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, odbyła się druga prezentacja innowacyjnego projektu – Wielofunkcyjnego, dwumiejscowego motoszybowca nowej generacji AOS-71. Pierwsza prezentacja tego nowoczesnego motoszybowca miała miejsce 12 marca br. w Politechnice Rzeszowskiej. Ten wyposażony w napęd elektryczny, motoszybowiec AOS-71 to wspólne przedsięwzięcie dwóch uczelni technicznych – Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej.
Rektor Politechniki Warszawskiej – Prof. Jan Szmidt, w swoim wystąpieniu rozpoczynającym konferencję, nawiązał do tradycji lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, która sięga roku 1916 i z której wywodzą się znakomici polscy konstruktorzy i najlepsze konstrukcje latające. W dalszej części prezentacji głos zabrali: rektor Politechniki Rzeszowskiej, kierownik projektu - prof. dr hab. inż. Marek Orkisz, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej – prof. dr hab. inż. Jerzy Banaszek oraz główny konstruktor motoszybowca AOS-71 mgr inż. Wojciech Frączek (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej), który zaprezentował zgromadzonym dwumiejscowy motoszybowiec, opowiedział o jego konstrukcji i możliwych osiągach.
Na zakończenie nad nad głowami zgromadzonych poszybowały „PW-5 Smyki” – modele szybowców z pianki depron. „Smyki” to projekt Fundacji „Smyki na start”, której celem jest propagowanie lotnictwa i myśli konstruktorskiej już od najmłodszych lat. O inicjatywie „Smyków” w trakcie prezentacji AOS-71, mówił Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego – Bohdan Włostowski.
Poza głównym obiektem – dwumiejscowym motoszybowcem AOS-71 w trakcie prezentacji można było podziwiać inne konstrukcje pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej.
Informacje o projekcie i podstawowe dane techniczne motoszybowca AOS-71
Zachęcamy do przeczytania art. „Wielofunkcyjny dwumiejscowy motoszybowiec nowej generacji” - projekt Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej.
Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl
Od maja 2013 roku, mazurskie lądowiska w Babiętach i Mrągowie, dzięki zamontowanym kamerom internetowym, możemy oglądać "on-line".Zważywszy na słabą osłonę meteorologiczną (brak lotnisk z METAR-ami, TAF-ami oraz brak dostępu do danych z certyfikowanych stacji meteorologicznych) tego regionu, widok z kamery jest niewątpliwie wartościowym dodatkiem podczas planowania lotu. System transmisji obrazu jest w całości zasilany z baterii słonecznych, a jakość obrazu jest imponująca.
Źródło: http://dlapilota.pl