Aktualności

Piątek, 29 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy


Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

radosnego, wiosennego nastroju

oraz 

serdecznych spotkań w gronie Rodziny i wśród Przyjaciół!

logo_chcelatac.jpg

 
Środa, 27 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Płocki Piknik Lotniczy 2013

W dniach 1-2 czerwca 2013 r. odbędzie się Płocki Piknik Lotniczy - wielka impreza lotnicza w niezwykłej scenerii malowniczego Wzgórza Tumskiego.

Za cel organizatorzy Pikniku stawiają sobie popularyzację lotnictwa i przybliżenie historii polskiej awiacji jak najszerszemu kręgowi odbiorców. By go osiągnąć przygotowali dla widzów niepowtarzalne atrakcje. Ze Wzgórza Tumskiego będzie można zobaczyć niesamowite akrobacje i przeloty samolotów. Wśród nich m.in. pokazy akrobatyczne jednego z najlepszych pilotów na świecie Petera Besenyei’a - Mistrza Świata w akrobacji samolotowej i zwycięzcę prestiżowych zawodów Red Bull Air Race, a także po raz pierwszy w Polsce „chodzącą po skrzydle” Peggy Kreinz.

Ponadto niezwykłe połączenie slalomu i wyścigu pomiędzy 5 pylonami rozstawionymi w powierzchni Wisły w wykonaniu mistrzów pilotażu - AIR SNAKE.

Nie zabraknie również pokazów Grupy Akrobacyjnej „Żelazny” ze swoimi niepowtarzalnymi powietrznymi ewolucjami. Dla widzów niezapomniane i pełne emocji trójwymiarowe widowisko na niebie stworzy zespół „Polskie Legendy Lotnictwa” w składzie Artur Kielak na XA-41 i Jerzy Leń na TS-11 Iskra.

Organizatorzy zapowiadają również pokazowy zrzut bomby wodnej na Wisłę w pozorowanej akcji gaśniczej przez PZL M18 Dromader i lądowanie na Wiśle wodnosamolotu Aviat Husky. Na niebie mają pojawić się także latające repliki samolotów historycznych, szybowce, spadochroniarze, najmniejszy samolot świata Hummel Bird oraz wiatrakowce Xenon.

Wszystkie statki powietrzne będzie można podziwiać na wystawie statycznej na lotnisku Aeroklubu.

Pokazy i przeloty samolotów najlepiej oglądać z malowniczej skarpy, będącej nie tylko pięknym tarasem widokowym na rozlewającą się po horyzont szeroką wstęgę Wisły, ale także świadkiem kulturowego i historycznego bogactwa miasta. Na Wzgórzu Tumskim znajduje się katedra i zamek, gdzie, w czasach kiedy Płock był stolicą Polski, swą siedzibę miał Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

Płock na pierwszy weekend czerwca przygotował również atrakcje dla najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka w płockim ZOO odbędzie się impreza rodzinna. Nie zabraknie zabaw z animatorami, konkursów, gier oraz innych atrakcji. W tym dniu wstęp do ZOO będzie bezpłatny, a na wszystkich odwiedzających ogród zoologicznych czeka ponad 3000 zwierząt w 300 gatunkach (w tym wiele okazów cennych i rzadko spotykanych w innych ogrodach), park linowy ZOOLANDIA oraz zjazd tyrolski.

Wszystkich, którzy przybędą w tych dniach do Płocka zachęcamy do zwiedzenia Muzeum Mazowieckiego, które słynie w kraju i za granicą z najbogatszej w Polsce kolekcji sztuki secesyjnej i art déco.

Więcej informacji o Pikniku, a także innych atrakcjach Płocka znaleźć można na następujących stronach internetowych: http://www.lotniczyplock.pl/

https://www.facebook.com/lotniczy.plock/

http://www.turystykaplock.eu/

http://www.zoo.plock.pl/zoo_plock.xhtml/

 

Źródło:http://dlapilota.pl/

 

 
Wtorek, 26 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

XVII Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych

W dniach 6-7 kwietnia br. w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17 w Toruniu odbędą się XVII Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych.

Zawody Redukcyjnych Modeli Lotniczych Klas F4-1A, B, C, D i Ś organizowane są przez Toruński Klub Modelarski „Hercules”. Za cel organizatorzy stawiają sobie popularyzację modelarstwa wśród dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa Miasta Toruń, a także wymianę doświadczeń i wiedzy między modelarzami. Adresatami mistrzostw są modelarze z całej Polski, zarówno członkowie klubów, jak i niezrzeszeni miłośnicy lotnictwa.

Ubiegłoroczną edycję mistrzostw rozegrano w 9 klasach modelarskich, w których wystartowało 40 zawodników. Tegoroczny konkurs odbędzie się w dwóch grupach wiekowych: junior (do 21 lat) oraz senior (powyżej 21 lat). Uczestnicy mogą zgłaszać nieograniczoną ilość modeli, z tym że maksymalnie dwa w danej klasie. Modele konkursowe przyjmowane będą w sobotę od godz. 9.00 do 15.00 (nie ma opłat startowych). Od godz. 15.30 do 20.00 będą trwały obrady komisji sędziowskiej.

W niedzielę - 7 kwietnia, od godz. 10.00 do 13.00 zostanie udostępniona zwiedzającym wystawa pokonkursowa. Po niej odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Ubiegłoroczną wystawę zwiedziło około 1500 osób.

Impreza finansowana jest przez miasto Toruń, wśród instytucji wspierających są m.in. Aeroklub Pomorski, WZL nr 1 w Łodzi czy zakłady PZL Mielec.

Więcej informacji na stronie klubu Hercules.

 

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/

 

 
Niedziela, 24 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Ogólnopolski Konkurs Młodych Artystów FAI – 2013 rozstrzygnięty

Konkurs Młodych Artystów to światowa akcja FAI w obszarze wychowania lotniczego dzieci i młodzieży dająca im szerokie możliwości autentycznej wypowiedzi w ich plastycznych wytworach. Tegorocznym tematem konkursu była „Moja ulubiona dyscyplina sportu lotniczego”.

Komisja Konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech grupach wiekowych:

 grupa-1-FAI.png

grupaII-FAI.png

grupa-3-FAI.png

Protokół Komisji Konkursowej, a także galerię prac można oglądać na stronie Bemowskiego Centrum Kultury – Artbem, które z upoważnienia Aeroklubu Polskiego jest bezpośrednim Organizatorem edycji polskiej konkursu.

 

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/

 
Piątek, 22 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Fly Fest 2013

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej zaprasza na wrześniowe obchody 100-lecie lotniska w Piotrkowie Trybunalskim, które zainaugurują wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było – festiwal lotniczy ,,FLY FEST".To pierwszy w Polsce projekt poświęcony historii, teraźniejszości i przyszłości polskiego lotnictwa.

Fly Fest 2013 ma stać się początkiem cyklu corocznych wydarzeń promujących wiedzę o lotnictwie w innej niż dotychczasowe tego typu wydarzenia formie. Nowatorską formułę gwarantują kongres naukowy, festiwal zawodów lotniczych i festiwal filmowy uzupełnione występami czołowych gwiazd estrady.

Festiwal poprzedzony zostanie cyklem wydarzeń edukacyjnych w wybranych placówkach szkolnych prowadzony przez grupy naukowców przez cały rok.

Termin festiwalu: 31.08-01.09.2013 (sobota, niedziela)

Organizatorzy proszą wszystkich zainteresowanych współpracą i wynajęciem stoisk promocyjnych o kontakt z Aeroklubem.

e-mail: prezes@azp.com.pl

tel:44/602 235 148

 

Źródło:http://www.azp.com.pl/

 

 
Czwartek, 21 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Przedłużenie terminu zgłoszeń na zawody Pre-Worlds

Centralna Szkoła Szybowcowa AP w Lesznie informuje wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w zawodach Pre-Worlds, które odbędą się wspólnie z Krajowymi Zawodami Szybowcowymi (klub A, klub B) w dniach od 27 kwietnia do 5 maja br. o przedłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń i wpłaty wpisowego do dnia 29 marca 2013 roku. Jednocześnie pragnie zakomunikować, iż zawodnicy, którzy dokonali zgłoszenia i wpłacili wpisowe do dnia 15 marca 2013 roku zostali zakwalifikowani do udziału w zawodach.

Organizatorzy informują, iż podjęta została decyzja o zwiększeniu limitu dla klasy Klub A KZS do 50 zawodników. W związku z przewidywanymi lotami nad terytorium Niemiec i Czech proszą pilotów o posiadania dodatkowego ubezpieczenia na wypadek ewentualnych kosztów leczenia w tych krajach zawierającego tzw. ryzyko sportowe.

Więcej informacji na stronie mistrzostw: http://www.wgc2014.eu/

 

Źródło: http://www.cssleszno.eu/

 

 
Środa, 20 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Spotkanie władz Aeroklubu Polskiego z przedstawicielami Komisji Szybowcowej

19 marca 2013 roku, w biurze Aeroklubu Polskiego odbyło się spotkanie Prezesa AP Włodzimierza Skalika oraz Sekretarza Generalnego Bohdana Włostowskiego z przedstawicielami Komisji Szybowcowej. Komisję Szybowcową reprezentowali: Tomasz Rubaj – Przewodniczący KS, Jacek Dankowski – trener kadry narodowej oraz Marek Szumski – członek komisji.

Spotkanie miało na celu przedstawienie najważniejszych problemów w sporcie szybowcowym oraz nakreślenie planów na najbliższe miesiące.

Poruszone zostały następujące tematy:

1. Dofinansowanie sportu szybowcowego w 2013 roku z budżetu MSiT

2. Możliwości pozyskiwania pieniędzy na sport szybowcowy z innych źródeł w tym profity z tytułu OPP.

3. Zmiana Regulaminu Komisji Specjalnościowych.

4. Prezentacja szybownictwa podczas Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – Wrocław 2017.

5. Procedury antydopingowe FAI.

6. Nadzór właścicielski nad sprzętem.

7. Współpraca na linii biuro AP – Komisja w perspektywie zmian personalnych.

Pierwszy punkt dotyczył szczególnej sytuacji w jakiej znalazł się sport szybowcowy w latach 2012/2013, spowodowanej organizacją dużej ilości ważnych imprez mistrzowskich, czasami na innych kontynentach.

Przy omawianiu punktu czwartego obecni byli przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, którzy zaprezentowali swój pomysł promocji szybownictwa podczas World Games – Wrocław 2017.

Postanowiono sprawdzić możliwości rozegrania zawodów szybowcowych we Wrocławiu.

Ostatnie trzy punkty obrad poświęcone zostały szczegółowym kwestiom organizacyjnym, które są konieczne dla sprawnego zarządzania sportem szybowcowym.

 

Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl/

 

 

 

 
Wtorek, 19 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Załoga AZZ nagrodzona!

W dniach 6-10 marca 2013 r. na lotnisku w Radawcu koło Lublina odbyły się 47 Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe. Te lotnicze zawody rajdowo-nawigacyjne to jedyna tego typu impreza w sezonie zimowym, której początki sięgają lat 30-tych.

O laureatach już pisaliśmy dzisiaj do tych wiadomości dodajemy tę o przyznaniu załodze Aeroklubu Ziemi Zamojskiej przechodniej statuetki dla najmłodszej załogi oraz nagrody Fair Play od dyrektora sił Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. rez. pil. inż. Ryszarda Hać.

Tegoroczną edycję zawodów przyszło rozgrywać w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, które pozwoliły na rozegranie tylko jednej konkurencji rajdowej trzeciego dnia zawodów.

Ok. 20 min przed startem każda z załóg otrzymała kopertę, w której znajdowały się: mapy, opis punktów zwrotnych i przebiegu trasy, czasy na punktach zwrotnych, zdjęcia obiektów na ziemi.

Załoga Aeroklubu Ziemi Zamojskiej: pilot – Michał Iwanicki i nawigator – Damian Chodurski startowała na AT-3. Zadaniem nawigatora było wykreślenie trasy na mapie. W tym czasie pilot musiał się zapoznać się ze zdjęciami. Czas przed startem nie był wystarczający na narysowanie całej trasy dlatego nawigator w pierwszej części lotu nadal zajmował się kreśleniem trasy. Zadaniem pilota było odnajdowanie obiektów, które są na zdjęciach i nanoszenie ich na mapę oraz porównywanie zdjęć punktów zwrotnych (ocena prawda/fałsz). Pilot musiał również wlecieć na dany punkt zwrotny (było ich ok. 12-13) w danym czasie, tolerancja +/- 2 sek. Cała trasa trwała ok. 1 h 20 min. Nawigator po skończeniu kreślenia mapy pomagał pilotowi w odnajdowaniu obiektów ze zdjęć.

 

Zdjęcia z przyznania nagród załodze AZZ na stronie rodzimego aeroklubu załogi.

 

Źródło: http://dlapilota.pl/

 

 
Niedziela, 17 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

Skład Kadry Narodowej na 2013 rok w sportach samolotowych

Zarząd Aeroklubu Polskiego opublikował na stronie Polish Flying Team ostateczny skład Kadry Narodowej na 2013 rok w sportach samolotowych. Powołane zostały dwie kadry – precyzyjna i rajdowa.

Kadra precyzyjna (w kolejności alfabetycznej) - uchwała Zarządu Aeroklubu Polskiego nr 486:

1. Chrząszcz Zbigniew

2. Chrząszcz Marcin

3. Darocha Janusz

4. Kachaniak Marek

5. Osowski Michał

6. Osowski Paweł

7. Radomski Bolesław

8. Skalik Marcin

9. Skrętowicz Krzysztof

10. Sysio Jarosław

11. Wieczorek Michał

12. Wieczorek Krzysztof

 

Kadra Rajdowa - uchwała Zarządu Aeroklubu Polskiego nr 497: 

1. Chrząszcz Zbigniew

2. Chrząszcz Marcin

3. Darocha Janusz

4. Kachaniak Marek

5. Osowski Michał

6. Osowski Paweł

7. Radomski Bolesław

8. Skalik Marcin

9. Skrętowicz Krzysztof

10. Sysio Jarosław

11. Wieczorek Michał

12. Wieczorek Krzysztof

13. Lechowski Darek

14. Pawlak Łukasz

15. Markiewicz Jerzy

16. Klęczar Jakub

17. Wieczorek Kamil

18. Kliza Kamil

Powołani zawodnicy, w dniach od 26 do 31 marca, wezmą udział w I Obozie Samolotowej Kadry Narodowej, który odbędzie się na lotnisku w Rudnikach pod Częstochową. Następnie w dniach od 22 do 24 kwietnia piloci wezmą udział w II Obozie Samolotowej Kadry Narodowej na lotnisku w Toruniu. Pierwszymi zawodami, w których Polska Kadra sprawdzi swoje umiejętności będą natomiast 8 Ogólnopolskie Toruńskie Zawody Samolotowe, im. W. Wieczorka zaplanowane na 24-28 kwietnia br.

 

Źródło: Polish Flying Team 

 
Niedziela, 17 marca 2013 Admin ChceLatac.pl

XII edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej

W dniach 20-24 kwietnia 2013r. na terenie Górskiej Szkoły Szybowcowej AP „Żar” w Międzybrodziu Żywieckim odbędzie się XII edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej. Organizatorami najbliższej edycji pt. „Krótkoterminowe prognozowanie pogody” są Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy – Ośrodek Główny w Warszawie oraz Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” AP im. Adama Dziurzyńskiego.

XII edycja Szkoły adresowana jest do osób związanym ze światem lotniczym, które dzięki poszerzaniu wiedzy na temat meteorologii oraz metod prognozowania zjawisk istotnych dla lotnictwa pragną zwiększyć swoją świadomość i bezpieczeństwo oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa innych osób korzystających z tej formy transportu.

Wykładowcy IMGW-PIB oraz piloci przedstawią metody krótkoterminowego prognozowania pogody na potrzeby planowania lotów oraz przeprowadzą warsztaty w trakcie których będzie możliwość praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy.

Poruszone zostaną następujące zagadnienia:

  • Kompleksowa analiza i prognozowanie pogody na potrzeby planowania lotu

  • Ograniczenia informacji meteorologicznej w tym: obrazów radarowych, zdjęć satelitarnych i danych z systemu wyładowań atmosferycznych

  • Prognozowanie termiki na potrzeby szybownictwa

  • Prognoza chmur konwekcyjnych, niskich chmur stratus, ograniczonej widzialności, turbulencji, uskoku wiatru i oblodzenia oraz

  • Metody radzenia sobie w sytuacji nagłego załamania pogody – procedury lotnicze.

 

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej