Aktualności

Czwartek, 18 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Regionalne Zawody Modeli Balonów w Krośnie

W sobotę 13 kwietnia br. na płycie krośnieńskiego lotniska rozegrano Regionalne Zawody Modeli Balonów. Zjechali modelarze z Sanoka budujący balony i inne modele w ODK Gagatek, modelarze z Jasła z balonami klejonymi w Bibliotece Publicznej, a także modelarze z modelarni lotniczej w Szkole Podstawowej w Zręcinie. Do zawodów zgłosili się również modelarze z modelarni w Szkole Podstawowej Nr 14 w Krośnie i z modelarni Koliber w Aeroklubie Podkarpackim.

Po zimowych dniach wreszcie zaświeciło słońce i młodzi modelarze mogli wyjść na lotnisko ze swoimi kolorowymi balonami. Organizatorzy zadbali, aby podmuchy wiatru nie utrudniały napełniania balonów stawiając parawan ochronny. Wszystkie balony wykonane były poprawnie i starannie, a większość startów przeprowadzono prawidłowo. W tej dyscyplinie, gdy trudno określić najkorzystniejszy moment do startu, duże znaczenie ma również czynnik niewymierny, który sportowcy określają jako "łut szczęścia". Gdy warunki termiczne ustabilizowały się niektóre balony w mocnych kominach wznosiły się wysoko i odlatywały z wiatrem nawet poza lotnisko. Zmierzono aż 7 lotów maksymalnych (10 min).

Budowanie modeli balonów to bardzo przyjemna dyscyplina modelarstwa z interesującymi walorami edukacyjnymi i wychowawczymi. Balony można sklejać w każdych warunkach w domu, w modelarni, w klubie, w szkole, z pomocą rodziców, bardziej zaawansowanych modelarzy bądź instruktorów z Aeroklubu, którzy z całą pewnością nie odmówią pomocy. W procesie klejenia balonu z bibuły, jak również starcie balonu, może aktywnie uczestniczyć nawet 5 letnie dziecko, a rodzic lub instruktor asystuje tylko w tych czynnościach i pomaga na tyle, na ile potrzeba.

Ta wyjątkowa dyscyplina modelarska daje wiele satysfakcji zarówno tym dużym i tym małym, młodszym i starszym, dziewczętom i chłopcom. Wszyscy startują razem, wszyscy mają jednakowe szanse i jednakowa frajdę.

Wyniki zawodów, zdjęcia z imprezy na stronie Krośnieńskiego Stowarzyszenia Modelarzy

 

Źródło:http://www.modelarze-krosno.xq.pl/

 
Środa, 17 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

EUROBESKIDY CUP 2013

W dniach 27.04 – 04.05.2013 r. w Górskiej Szkole Szybowcowej AP „ŻAR” w Międzybrodziu Żywieckim (ul. Górska 19, 34-312 Międzybrodzie Bialskie) odbędą się Międzynarodowe Zawody Szybowcowe EUROBESKIDY CUP 2013. W hołdzie dla jednego z najlepszych polskich zawodników, który latał także na Żarze, Franciszka Kępki, zawody od tego roku będą rozgrywane jego imieniem.

EUROBESKIDY CUP stanowią doskonałą rozgrzewkę i sprawdzian przed nadchodzącym sezonem szybowcowym. Niewątpliwie unikalne położenie lotniska, dające możliwość rozgrywania zawodów nad najpiękniejszymi i niezwykle interesującymi dla szybowników obszarami – Beskidy, Gorce - uatrakcyjnia je. Przy dobrej pogodzie trasy lotów sięgają Małej i Wielkiej Fatry, Tatr Niskich, oraz Tatr Wysokich. Gdy pogoda nie całkiem dopisze można latać nad Śląskiem, a nawet w prądach zboczowych wzdłuż skrajnych gór. Zawody te, jak żadne inne w tym obszarze Europy, stwarzają tak wielkie możliwości dla zbierania bezcennego doświadczenia zawodniczego. 

Partnerem imprezy jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Więcej informacji na oficjalnej stronie zawodów

 

Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/

 

 
Wtorek, 16 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Trening Samolotowej Nawigacyjnej Kadry Narodowej Polski oraz VIII Ogólnopolskie Toruńskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka

O planowanych na kwiecień VIII Ogólnopolskich Toruńskich Zawodach Samolotowych im. Wacława Wieczorka już pisaliśmy. Dziś uaktualnimy ten artykuł o nowe informacje.

Przed pierwszymi w tym roku zawodami wliczanymi do Samolotowego Pucharu Polski, Aeroklub Pomorski, przy współudziale Aeroklubu Polskiego, planuje zorganizowanie Zgrupowania Treningowego Samolotowej Nawigacyjnej Kadry Narodowej Polski.

Współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgrupowanie treningowe odbędzie się w dniach 22-25 kwietnia w Toruniu. Będzie ono jednocześnie rozpoczynało cykl przygotowań pilotów kadry narodowej do IX. Rajdowych Mistrzostw Europy planowanych na przełom lipca i sierpnia na Słowacji oraz do XXI. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, które rozegrane zostaną we wrześniu w Niemczech.

VIII Toruńskie Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka rozegrane zostaną w dniach 25 - 28 kwietnia. By wziąć w nich udział zawodnik musi m.in. posiadać ważną licencje pilota samolotowego (lub świadectwo kwalifikacji – organizatorzy dopuszczają samoloty ultralekkie) oraz ważną licencję sportową Aeroklubu Polskiego w sporcie samolotowym.

Kierownikiem zawodów będzie dyrektor Aeroklubu Pomorskiego - Janusz Rosołek, sędzią głównym Maciej Białek, a przewodniczącym Jury Jan Gruszecki. Za przygotowanie tras konkurencji nawigacyjnej odpowiedzialny jest Andrzej Osowski, trener kadry.

 
Wtorek, 16 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

XXIV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych „śrubka 2013”

W dniach 12-14 kwietnia miał miejsce XXIV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych „śrubka 2013”. Do konkursu stanęło 116 modelarzy, w tym 39 młodzików, 31 juniorów i 46 seniorów. Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu modelarskiego przygotowali 124 modele kartonowe oraz 234 modele plastikowe.

W XXIV Konkursie Modeli Kartonowych i Plastikowych „śrubka 2013” wzięli udział modelarze z taki miejscowości jak: Żywiec, Pewel Ślemieńska, Jeleśnia, Kuków, Bielsko-Biała, Międzybrodzie Żywieckie, Ślemień, Czaniec, Świerczyniec, Chrzanów, Pyskowice, Brzeszcze, Gliwice, Ruda Śląska, Oświęcim, Kraków, Mazańcowice, Tychy, Grodków, Szczerbice, Pewel Mała, Radom, Nysa. W konkursowej rywalizacji uczestniczył także modelarz z Mosonmagyarovar na Węgrzech.

Według oceny odwiedzających imprezę, poziom wykonania modeli był wysoki i dający nadzieję na ciągły wzrost umiejętności samych modelarzy. Jednak organizatorzy oczekują w następnym roku modeli na jeszcze wyższym poziomie i zapraszają równocześnie do liczniejszego udziału w zmaganiach konkursowych szczególnie tych najmłodszych, początkujących modelarzy ale i tych doświadczonych budowniczych. Organizatorzy konkursu zauważyli bowiem dwa niepokojące zjawiska : malejącą liczbę najmłodszych uczestników konkursu oraz zanikanie zainteresowania modelarstwem wśród mieszkańców Żywca i Żywiecczyzny. Czy to oznacza kryzys modelarstwa w Żywcu i na Żywiecczyźnie?! Miejmy nadzieję, że nie!

W związku z małą liczbą modelarzy zamieszkałych w tym rejonie, jak i niezadowalającym poziomem prezentowanych w konkursie modeli, nie przeprowadzono oceny modeli w konkursie „Mistrz powiatu”. Oby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła!

Impreza została zrealizowana dzięki bezinteresownemu wsparciu wolontariuszy: Wiesław Gałuszka, Grzegorz Urbaniec, Leszek Proszowski, Bartosz Świtalski, Jakub Blecha, Wojciech Borecki, Łukasz Płatek, Samodzielna Formacja Obronno-Ratownicza pod dowództwem Pawła Gałuszki.

Oficjalne wyniki konkursu wkrótce na stronie Klubu Śrubka

Źródło:http://lotniczapolska.pl/

 

 
Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Stowarzyszenie "Lotnicza Warszawa" zaprasza na wystawę "Lotnisko Mokotowskie". Otwarcie wystawy połączone z prelekcją i pokazem multimedialnym o historii Lotniska Mokotowskiego oraz innych lotnisk na terenie stolicy będzie miało miejsce w najbliższą sobotę – 20.04. 2013 r. o godz. 17:00 w kawiarni lotniskowej "Poziom Przejściowy" (teren Lotniska Warszawa Babice, ul. Księżycowa 3).

Źródło: http://dlapilota.pl/

 
Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Lotnicze Koło Naukowe zapraszają do udziału w seminarium, tematem którego będą zmiany w systemie licencjonowania członków załóg statków powietrznych po rozpoczęciu stosowania rozporządzenia EU nr 1178/2011 

W związku z zakończeniem z dniem 8 kwietnia br. okresu zgłoszonego do Komisji Europejskiej jako czas odroczenia stosowania nowych unijnych wymagań wynikających z przepisów rozporządzenia UE nr 1178/2011 oraz zakończeniem wdrażania zmian w systemie licencjonowania pilotów, Departament Personelu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Lotniczym Kołem Naukowym Akademii Obrony Narodowej, zapraszają na seminarium poświęcone omówieniu poszczególnych zmian w systemach: badań lotniczo-lekarskich, szkolenia, egzaminowania oraz licencjonowania pilotów.

 
Niedziela, 14 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Dwa oficjalne zespoły akrobacyjne polskich Sił Powietrznych: „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik” przedstawiły plan udziału w pokazach lotniczych w 2013 roku.

Oba zespoły akrobacyjne podlegają 4. Skrzydłu Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Piloci zespołów to instruktorzy na co dzień latający w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Do ich podstawowych zadań należy szkolenie młodych adeptów lotnictwa z dęblińskiej Szkoły Orląt na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Terminarz zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” przewiduje 9 występów, w tym dwa zagraniczne pokazy. Piloci z Dęblina wystąpią na pokazach międzynarodowych we Francji (Salon de Provence) oraz w Hradec Kralove w Czechach. Najważniejszą krajową imprezą, na której pojawia się „Biało-Czerwone Iskry”, będą międzynarodowe pokazy lotnicze AIR SHOW – 2013 w Radomiu. Ponadto wystąpią przed publicznością m.in. Warszawy, Mielca oraz Leszna. Podczas tegorocznych występów zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” zamierza latać na sześciu samolotach TS-11 Iskra (w tym roku przypadają obchody 50-lecia samolotów TS-11 Iskra w Siłach Powietrznych).

Kalendarz zespołu akrobacyjnego „Orlik” zawiera 10 pozycji. Piloci turbośmigłowych PZL-130 „Orlik” będą prezentować swoje umiejętności wyłącznie w kraju. Wystąpią przed własną publicznością na lotnisku Radom-Sadków podczas AIR SHOW – 2013 i będzie to najważniejszy w tym roku pokaz. Oprócz tego dadzą pokaz m.in. w Krakowie, Pile oraz Włocławku. Podobnie jak zespół BCI, zespół akrobacyjny „Orlik” również będzie występował na sześciu samolotach.

 bci_orl_13.jpg

Źródło:http://lotniczapolska.pl/



 
Sobota, 13 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

Finał Pucharu Polski 2013 Modeli Szybowców Halowych F1N

Zakończyła się rywalizacja o Puchar Polski 2013 Modeli Szybowców Halowych F1N. Rozpoczęto ją zawodami w Suwałkach - 20 stycznia 2013. Następnie rozegrano zawody:

6 kwietnia 2013 rozegrano finałowe zawody w Tarnobrzegu.

Podczas wszystkich zawodów toczyła się ostra rywalizacja. Ostatecznie na podium Pucharu Polski stanęli:

w kategorii młodzicy

1 Filip Majka - MDK Bochnia

2 Patryk Smuga Krosno - SP Zręcin

3 Piotr Wielosz – Hałasa - ORLIK Hrubieszów

 

w kategorii juniorzy młodsi

1 Aleksandra Sawicka - OKiR Grodków

2 Bartłomiej Bilewicz - OSiR Suwałki

3 Filip Badylak - MDK Bochnia

 

w kategorii juniorzy

1 Łukasz Adamowicz - OKiR Grodków

2 Michał Gorczyca - MDK Bochnia

3 Michał Śliwiński – Krosno

 

w kategorii seniorzy

1 Jerzy Bodaszewski - Krosno - SP Zręcin

2 Tadeusz Sawicki - OKiR Grodków

3 Jerzy Włodarczyk - MOKSiR Chrzanów

 

Szybowce halowe to niewątpliwie dobry kierunek dla szkolenia młodych modelarzy z unikatowymi walorami wychowawczymi wynikającymi z możliwości rywalizacji w pełnym spektrum wiekowym. W ciągu ostatnich dwóch latach na czoło wysunęło się kilka ośrodków modelarskich zarówno pod względem liczebności startujących jak i zajmowanych lokat.

Ośrodek modelarski z Krosna - w zawodach Pucharu Polski 2013 startowało 23 zawodników a trzech stanęło na podium w klasyfikacji końcowej. Na uwagę zasługuje tu postać Jerzego Bodaszewskiego z modelarni w Szkole Podstawowej w Zręcinie, aktualnego Mistrza Polski, zwycięzcy Pucharu 2013, który wiedzie za sobą liczną grupkę wychowanków równie dobrych jak on sam.

Modelarnia Lotnicza przy OKiR w Grodkowie prowadzona przez Tadeusza i Sylwię Sawickich – w zawodach startowało 13 zawodników. Od kilku już lat praca z tamtejszą młodzieżą przynosi pozytywne efekty w postaci wysokich lokat w zawodach i atmosfery w ekipie.

Modelarnia MDK z Bochni pod kierunkiem Grzegorza Daty i Władysława Gorczycy - w PP startowało 13 zawodników , trzech stanęło na podium Pucharu Polski 2013. Bochniacy nie tylko latają z powodzeniem w hali, ale równie dobrze modelami swobodnie latającymi na lotniskach.

Silne ekipy reprezentowały również Modelarnie Lotniczą OKiS w Zielonce (10 zawodników) z instruktorem Markiem Romanem oraz MOKSiR Chrzanów (6 zawodników) z instruktorem Jerzym Włodarczykiem.

Bez wątpienia wielkim objawieniem edycji Pucharu Polski 2013 była drużyna Klubu Modelarskiego "Orlik" z Hrubieszowa. Modelarnia pod okiem instruktora Leszka Kryszczuka funkcjonuje od 2006 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie. W zawodach modeli halowych startują od roku. Dzisiaj już lokują się na wysokich pozycjach w PP, a podczas zawodów w Tarnobrzegu Piotr Wielosz - Hałasa stanął na podium. Startują głównie modelami z Chrzanowa ale równolegle eksperymentują z własnymi konstrukcjami. Ponadto latem latają modelami swobodnymi startując w mistrzostwach i zawodach PP.

Wszystkim zawodnikom Pucharu Polski 2013 Modeli Szybowców Halowych F1N należą się gratulacje oraz życzenia powodzenia i dalszych sukcesów.

Zdjęcia zdobywców Pucharu Polski 2013 oraz szczegółowe wyniki zawodów na stronie Krośnieńskiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych.

 

Źródło: http://www.modelarze-krosno.xq.pl/

 
Piątek, 12 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

8 Ogólnopolskie Toruńskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka

W dniach 24 - 28 kwietnia 2013 na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbędą się 8 Ogólnopolskie Toruńskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka w lataniu precyzyjnym. Warto wspomnieć, iż polska reprezentacja jest jedną z najlepszych na świecie w tym malo jeszcze rozpowszechnionym sporcie. Na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowym w Hiszpanii drużyna z Polski wywalczyła srebro, brąz oraz złoto drużynowe.

Źródło: http://dlapilota.pl/

 

 
Czwartek, 11 kwietnia 2013 Admin ChceLatac.pl

XVII Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych w Toruniu

W dniach 6-7 kwietnia br. w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu rozegrane zostały XVII Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych.

Organizatorami zawodów byli: Toruński Klub Modelarski „Hercules”, SM „Na Skarpie” oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Mistrzostwa wspierały Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Toruniu, SM „Na Skarpie”, Gmina Miasta Toruń, Aeroklub Pomorski, Firma „Mirand”, WZL nr 1 w Łodzi, a także indywidualni sponsorzy.

Zawody Redukcyjnych Modeli Lotniczych rozegrano w 9 klasach modelarskich: F4-1A, B, C, D i Ś, w dwóch grupach wiekowych: juniorów (do 21 lat) oraz seniorów (powyżej 21 lat). Sędzią głównym zawodów był Krzysztof Musielski, a technicznym Marek Wierzchowski.

Wyniki:

Klasa F4-1A senior

1. Robert Górski - ISMR Włocławek - Arado 196 A3 - 90 pkt.

2. Marek Gręzicki - KPM - Messerschmitt BF109EF - 89 pkt.

3. Jerzy Lemke - KMR Grudziądz - Junkers Ju 87B - 55 pkt.

 

Klasa F4-1A junior

1. Maciej Piwoński - Combat Chełmża - Heinkel He162 Salamander - 67 pkt.

2. Wiktor Prokop - Combat Chełmża - Feiseler Fi156 Storch - 63 pkt.

3. Maciej Wieczorkowski - Brodnica - MiG-17pf - 56 pkt.

 

Klasa F4-1B senior 

1. Kamil Feliks Sztarbała - Kraków - Northrop P-61A - 78 pkt.

2. Jerzy Lemke - KMR Grudziądz - Heinkel He111H - 60 pkt.

3. Maciej Lewandowicz - MDK Tomaszów Maz. - Mustang P-51D - 50 pkt.

 

Klasa F4-1B junior

1. Joanna Wantowska - Combat Chełmża - Avanger TMB 1C - 67 pkt.

2. Julia Urbańska - Combat Chełmża - Mirage IIIC - 62 pkt.

3. Wiktor Prokop - Combat Chełmża - Corsaire - 52 pkt.

 

Klasa F4-1C senior

1. Piotr Mazurek - Toruń (niezrzeszony) - Polikarpow-U2 - 89 pkt.

2. Jarosław Gorczak - Hercules III Poznań - PZL M - 87 pkt.

3. Robert Adamczak - Hercules III Poznań - Kayaba Katsuodori - 85 pkt.

 

Klasa F4-1C junior

1. Sebastian Nowosielski - Toruń (niezrzeszony)- Jak 1b/1M - 79 pkt.

2. Jakub Kołpa - Combat Chełmża - Curtiss Hawk 81-A-2 - 77 pkt.

3. Maciej Wieczorkowski - Brodnica - F-14D Supertomcat - 76 pkt.

 

F4-1D bez podziału na j.s. 

1. Marek Wierzchowski - TKM Hercules - Skyrider-muzeum w Hanoi - 83 pkt.

2. Kornel Weber - Combat Chełmża - Ju87Cz2 na lotnisku - 62 pkt.

3. Jacek Lewandowski - TKM Hercules - VC-25A Air Force One - 50 pkt.

 

F4-1Ś Senior 

1. Roman Liziński - TKM Hercules - Mi-17AE - 98 pkt.

2. Krzysztof Musielski - Hercules III Poznań - Chinook HC1 - 93 pkt.

3. Jan Foligowski - Toruń - Mi-24 V/VP - 68 pkt.

 

F4-1Ś Junior 

1.Kornel Pałaszewski - Combat Chełmża - A129 Mangusta - 67 pkt.

 

Przyznano również Puchary Specjalne XVII MPRML: 

1. GP Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego – Liziński Roman

2. Puchar Dyrektora Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu Dariusza Delika – Gabor Hubert

3. Puchar Prezesa Aeroklubu Pomorskiego Jerzego Wiśniewskiego - Musielski Krzysztof

4. Puchar Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia – Lewandowicz Maciej

5. Puchar Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia – Wieczorkowski Maciej

6. Puchar Prezesa SM Na Skarpie Wojciecha Pronobisa – Gorczak Jarosław

7. Puchar Firmy MIRAND Mirosława Głydy – Lewandowski Jacek

8. Puchar FHU DYSTANS Jana Olkowskiego – Sztarbała Kamil

9. Wyróżnienie Prezesa TKM HERCULES – Kostulski Grzegorz

10. Wyróżnienie – Mazurek Piotr

11. Wyróżnienie – Nowosielski Sebastian

12. Wyróżnienie Firmy MIRAND – Jan Feligowski

W klasyfikacji drużynowej puchary ufundowane przez Dyrektora Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu otrzymały kluby:

1. Combat Chełmża

2. Hercules Toruń

3. Hercules III Poznań

Organizatorzy w komunikacie końcowym poinformowali, iż w zawodach wystartowało 40 zawodników, a wystawę pokonkursową zwiedziło około 1500 osób.

 

Źródło: http://lotniczapolska.pl

 

 

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej