W dniach 11-19 maja 2013r. na lotnisku w Turbi koło Stalowej Woli rozegrane zostaną Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie 18 m i Klub B. Organizatorem zawodów jest Aeroklub Stalowowolski. Zawody będą odbywać się pod honorowym patronatem prezydenta Stalowej Woli oraz wójta gminy Zaleszany.
Zgodnie z regulaminem, w zawodach mogą wziąć udział piloci posiadający Srebrną Odznakę Szybowcową, spełniający następujące wymagania: w SMP w klasie Klub A – 150 godzin nalotu samodzielnego i 3000 km przelotów; w KZS w klasie 18 m – 200 godzin nalotu samodzielnego i 5000 km przelotów; w KZS w klasie Klub B – 100 godzin nalotu samodzielnego i 1500 km przelotów.
Organizatorzy informują, że istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia udziału w KZS 18 m oraz KZS Klub B (do godziny 19.30 w piątek). Krajowe Zawody Szybowcowe 18 m odbędą się w formule połączonych klas 15 m i 18 m. W obu klasach Krajowych Zawodów może wystartować łącznie 40 zawodników – na liście wpisanych jest obecnie po kilkunastu pilotów w każdej z tych klas. W SMP może wziąć udział 50 zawodników i jest już tylu zarejestrowanych. Są też rezerwowi zawodnicy.
Więcej informacji o zawodach na stronie Aeroklubu Stalowowolskiego.
Źródło:http://lotniczapolska.pl/
W dniach 14-16 czerwca 2013 roku na lotnisku wojskowym „Szkoły Orląt” w Dęblinie, na Płaszczyźnie Postoju Samolotów (PPS-1), rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających. Termin zawodów powiązany jest z obchodami Dni Dęblina. Organizatorami mistrzostw są : Aeroklub „Orląt”, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, 41. Baza Lotnictwa Szkolnego oraz Naukowe Koło Młodych Konstruktorów WSOSP.
Zawody będą rozgrywane zgodnie z Kodeksem Sportowym FAI oraz Regulaminem Sportowym AP. Przewidziane są następujące klasy:F4C (15 kg), F4G (25 kg), F4H (15 kg).
Kierownikiem mistrzostw jest Adam Wetoszka - kierownik Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Orląt, sędzią głównym – Piotr Piszczek.
Aby wziąć udział w zawodach, zawodnicy muszą posiadać aktualną na 2013 rok Licencję Sportową AP. Opłata startowa wynosi 80 zł.
Harmonogram zawodów:
14.06.2013 r. (piątek):
12.00-18.00 – przyjazd zawodników, rejestracja
18.00 – wstępna ocena statyczna modeli F4C,F4G i F4H, miejsce – hangar WSOSP
18.30-22.00 ocena statyczna modeli F4C,F4G i F4H
15.06.2013 r. (sobota):
08.00 – odprawa zawodników – hangar WSOSP
80.30-14.00 – pierwsza kolejka lotów (loty będą wykonywane klasami)
14.00 – pokaz lotu modelu udźwigowego z obciążeniem 14,5 kg. klasy „Regular” biorącego udział w międzynarodowego konkursie AeroDesign 2013 w Kalifornii
14.00-15.00 – obiad
15.00-19.00 – druga kolejka lotów
19:00 – kolacja (domek pilota)
(Czas i kolejki lotów po ocenie statycznej mogą być regulowane w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych)
16.06.2013 r. (niedziela):
09.30-13.00 – trzecia kolejka lotów, (ewentualnie dokończenie lotów z soboty)
14.00-15.00 – zakończenie zawodów
Więcej szczegółowych informacji na oficjalnej stronie mistrzostw.
Źródło: Aeroklub Orląt
W dniach 30 maja - 2 czerwca 2013r. Aeroklub Krakowski oraz Biuro Organizacyjne Niebo Otwartej Europy zapraszają do wzięcia udziału w XX Krakowskich Międzynarodowych Zawodach Balonowych, Balonowym Pucharze Polski oraz w VI Pucharze Unii Europejskiej Balonów na Ogrzane Powietrze.
Krakowskie zawody balonowe mają wieloletnią tradycję, natomiast Puchar Unii Europejskiej Balonów na Ogrzane Powietrze organizowany jest od 2004 roku.
Organizatorzy mają nadzieję, iż tegoroczny program Pucharu oraz wszystkie zaplanowane atrakcje dostarczą wielu, niezapomnianych przeżyć zarówno na płaszczyźnie sportowej jak i kulturalnej oraz rozrywkowej.
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony zawodów.
Formularz zgłoszeniowy online
Źródło: http://www.aeroklub-polski.pl/
Aeroklub Ziemi Pilskiej, Prezydent Miasta Piły- Piotr Głowski oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji serdecznie zapraszają w ostatni majowy weekend 25-26.05.2013 na Piknik Lotniczy. W tym roku zbiegły się dwie okrągłe rocznice bardzo doniosłych wydarzeń dla Miasta Piły: 500 lecie nadania praw miejskich Pile i 100 lecie lotniska.
W ramach PIKNIKU LOTNICZEGO, organizowanego z tej okazji, rozegrana zostanie II EDYCJA IMPREZY PARALOTNIOWEJ ALBATROS PIŁA 2013 w ramach której odbędą się:
II Ogólnopolskie Zawody Motoparalotniowe o Puchar Prezydenta Piły w klasie PPG,
II Ogólnopolskie Zawody Motoparalotniowe o Puchar Starosty Powiatu Pilskiego w klasie PPGG,
Rajd Balonowo - Paralotniowy, a także Lot 100 Paralotni na stuleci lotniska.
Więcej informacji na stronie:http://www.lotnisko.pila.pl/
Źródło:http://www.azp.pila.pl/
W dniach 1 - 4 maja 2013r. w Krośnie odbyło się jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce - XIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Zawody zaliczane są do „Balonowego Pucharu Polski”. Zawodnicy w nich startujący walczą o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski.
Górskie Zawody Balonowe organizowane są w Krośnie od 2000 r. i są ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Organizatorzy: Fundacja Otwartych Serc, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Aeroklub Podkarpacki oraz Urząd Miasta Krosna, zapewniają szerokie zaplecze bezpieczeństwa dla uczestników imprez, zawodników, jak i gości pikniku „Balony nad Krosnem”.
Dyrektorem sportowym tegorocznych zawodów był Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych. Asystentem dyrektora sportowego - Igor Łobaczow z Ukrainy, a stanowisko głównego sędziego piastował Litwin - Deividas Pinkevicius. Do Kadry Zawodów po rocznej przerwie dołączy również Jerzy Borowski, wielokrotny dyrektor sportowy zawodów, a oficerem do spraw bezpieczeństwa był Dariusz Staszczak.
W tym roku do Krosna przyjechało 38 załóg balonowych, z czego 34 brało udział w rozgrywanych konkurencjach. Oprócz polskich reprezentantów byli m.in. zawodnicy z Litwy i Węgier. Po mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się rozegrać łączne 9 konkurencji podczas 3 lotów.
Z uwagi na warunki termiczne, konkurencje balonowe mogą być rozgrywane jedynie rano i wieczorem. Zasady konkurencji ustalają sędziowie bezpośrednio przed startem - piloci otrzymują instrukcje do precyzyjnego osiągnięcia celu na ziemi. Pilot obiera kierunek lotu, wybierając odpowiednio miejsce startu i wykorzystując różne kierunki wiatrów na różnych wysokościach. Załoga to: 1-2 osoby w koszu balonu i 3-4 osoby obsługi naziemnej, poruszającej się w ślad za balonem samochodem terenowym. Konkurencje punktowane są oddzielnie. O zwycięstwie decyduje zdobycie największej ilości punktów w całych zawodach.
Zwycięzcą XIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych, podobnie jak w 2012 roku został Litwin Rokas Kostiuskevicius zdobywając 7688 pkt.. Miejsce drugie, również jak w ubiegłym roku, zajął Bartosz Nowakowski z Aeroklubu Włocławskiego, który uzyskał 7179 pkt. Trzecie miejsce na podium zdobył Kerdokas Vytas z Litwy z wynikiem 6571 pkt.
Najlepsza dziesiatka:
1. Kostiuskevicius Rokas – reprezentant Litwy - MARIJAMPOLE - LY-OMN
2. Nowakowski Bartosz - reprezentant Polski - Aeroklub Włocławski - SP-BBP - ANWIL WŁOCŁAWEK
3. Kerdokas Vytas - reprezentant Litwy - LY-OCH – YELLOW
4. Barski Jacek - reprezentant Polski - Aeroklub Krakowski - SP-BVL – ROW
5. Lycius Mindaugas - reprezentant Litwy - LY-OAW – ALITA
6. Jagodzik Zbigniew - reprezentant Polski - Aeroklub Leszczyński - SP-BDR – NEXBAU
7. Rękas Mateusz - reprezentant Polski - Mościcki Klub Balonowy - SP-BBM – ROLESKI
8. Prawicki Bogdan - reprezentant Polski - Leszczyński Klub Balonowy - SP-BCM – MRÓZ
9. Jaskólski Adam - reprezentant Polski - Aeroklub Koniński - SP-BDA - RED BARON
10. Borkowski Krzysztof - reprezentant Polski - Aeroklub Nowy Targ - SP-BFC - PCD SALAMI
Pełna klasyfikacja zawodników i wszystkich konkurencj na stronie Górskich Zawodach Balonowych.
Zachecamy równiez do obejrzenia galerii zdjęć z balonowej imprezy.
Źródło:http://gorskie-zawody-balonowe.pl/
Na przełomie lipca i sierpnia w Lesznie rozegrane zostaną Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2013r. Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski została Centralna Szkoła Szybowcowa.
Kadrowicze z reprezentacji Juniorów wspólnie z CSS będą prezentować się wspólnie m.in podczas Pikniku Szybowcowego. Planowane są także wspólne działania medialne dotyczące Mistrzostw Świata. Juniorzy będą mieli okazję nawiązać współpracę i wymianę między ośrodkami szybowcowymi z Europy i CSS’em. Podczas współpracy zostaną przygotowane materiały multimedialne, które będą służyły do szkolenia oraz promocji szkoły w środowisku międzynarodowym.
Ponadto członkowie Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów podczas turnusów organizowanych przez CSS poprowadzą szkolenia dla uczniów Szkoły - młodych doświadczeniem przelotowców. W trakcie odpraw będą wykładane trasy dopasowane do poziomu umiejętności uczniów. Na wsparcie i prowadzenie po konkretnej trasie uczniowie będą mogli liczyć również w powietrzu.
CSS ma nadzieję, że współpraca z Zawodnikami Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów zagości na stałe na Leszczyńskim lotnisku, a poziom szkolenia przelotowego w Centralnej Szkole Szybowcowej będzie na najwyższym możliwym poziomie.
Źródło:http://www.cssleszno.eu/
5 maja 2013, Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejną opowieść z historii lotnictwa w ramach prowadzonych przez Jana Hoffmanna „Spotkań przy samolocie”.
Tematem kolejnego niedzielnego spotkania będzie Pierwsze samoloty odrzutowe.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby poznać dokonania ludzi w kierunku opanowania techniki samolotów odrzutowych i ich nowego rodzaju napędów oraz obejrzeć oryginalne samoloty, na godzinę 12.00 do siedziby Muzeum przy Al. Jana Pawła II 39.
Jednocześnie informują, iż istnieje możliwość wykupienia ulgowego biletu wstępu po wcześniejszym zgłoszenie w kasie Muzeum chęci uczestnictwa w spotkaniu.
Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl/
11 maja br. na terenie Osiedla Planty (przy Szkole Podstawowej Nr 10) w Zamościu odbędą się I Okręgowe Zawody Modeli Samolotów z napędem gumowym klasy „Żuczek” o Puchar przechodni Dyrektora Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Organizatorami zawodów są: Aeroklub Ziemi Zamojskiej oraz SM im. W. Łukasińskiego.
W zawodach udział wezmą drużyny reprezentujące:
1. Klub Modelarski SM im. Łukasińskiego w Zamościu i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
2. Klub Modelarski SM im. Zamoyskiego w Zamościu
3. Klub Modelarski „Falcon” w Sawinie
4. Klub Modelarski „Orlik” w Hrubieszowie
5. Klub Modelarski Spółdzielczego Domu Kultury w Świdniku.
Napęd modeli samolotów klasy „Żuczek”stanowi energia zgromadzona w skręconym sznurze gumowym, która napędzając śmigło zapewnia kilkunasto sekundowe loty modeli. Wygrywa ten zawodnik, którego model najdłużej utrzymał się w powietrzu.
Zawodnicy każdej z drużyn wykonają 5 kolejek lotów - czas lotu mierzony będzie od chwili startu do lądowania. W klasyfikacji generalnej będą brane pod uwagę trzy najlepsze kolejki lotów (trzy najdłuższe czasowo loty). Drużyna z największą liczbą punktów zdobędzie Puchar ufundowany przez Aeroklub Ziemi Zamojskiej.
Organizatorzy serdecznie zapraszają młodzież i dzieci oraz sympatyków lotnictwa do udziału w pokazach.
Źródło:http://www.aeroklubzamosc.pl/
W dniach 1 - 5 maja 2013 r w Szczyrku miała się odbyć I edycja Paralotniowych Mistrzostw Polski 2013 - Polish Paragliding Open Championships - Puchar Beskidów. Niestety, ze względu na ogłoszone dla samolotów, na te dni ostrzeżenia przed burzami, organizatorzy zmuszeni są odwołać zawody. Druga edycja - Polish Paragliding Open Championships - Dolada Cup, miejmy nadzieje bez przeszkód, odbędzie się we Włoszech w dniach 9 - 15 czerwca 2013 r. (15.06 jest dniem rezerwowym) w Pieve d'Alpago.
Informacje dotyczące wpisowego na stronie Aeroklubu Polskiego.
Źródło:http://www.aeroklub-polski.pl/
W dniach 25-27 kwietnia na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu rozegrane zostały VIII Ogólnopolskie Toruńskie Zawody Samolotowe im. pil. Wacława Wieczorka.
W zawodach wzięło udział 27 pilotów z 11 aeroklubów regionalnych: z Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska, Krakowa, Nowego Targu, Opola, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Zawodnicy startowali na samolotach Cessna 150, 152 i 172, 3Xtrim, DV20 oraz Star TL76. Kierownikiem zawodów był dyrektor Aeroklubu Pomorskiego- Janusz Rosołek, a sędzią głównym Maciej Białek.
Udało się rozegrać dwie konkurencje nawigacyjne oraz jedną konkurencję lądowań precyzyjnych. Pierwsze miejsce w VIII Toruńskich Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych zdobył młody zawodnik z Wrocławia Marcin Chrząszcz - 257 pkt (Cessna 152), który pokonał Bolesława Radomskiego- 304 pkt.(Cessna 152 ) oraz Krzysztofa Skrętowicza - 321 pkt. (3Xtrim) Na czwartej pozycji uplasował się Krzysztof Wieczorek, na piątej Janusz Darocha (obaj Cessna 152).
Nagrodę odebrała również Martyna Małoń jako najlepsza kobieta biorąca udział w zawodach.
Puchar im. Wacława Wieczorka dla najlepszego juniora wywalczył Marcin Skalik., a najlepszym debiutującym zawodnikiem został Marcin Górnik.
Tuż przed zawodami, w dniach 22-25 kwietnia w Toruniu, odbyło się Zgrupowanie treningowe pilotów Precyzyjnej Kadry Narodowej Polski, rozpoczynające cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do 9 Rajdowych Mistrzostw Europy na Słowacji oraz 21 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym w Niemczech.
Fotorelacja na stronie MMTorun.pl.
Źródło:http://lotniczapolska.pl/