Aktualności

Środa, 5 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI opublikowała nowy światowy ranking pilotów szybowcowych zaktualizowany o wyniki tegorocznych szybowcowych mistrzostw świata w Uvalde w USA. Spośród 5.325 pilotów z całego świata najlepszymi okazali się polscy piloci. W rankingu prowadzi Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, na drugim zaś miejscu znalazł się Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

Z.Nieradka.jpg

Zbigniew Nieradka triumfował w klasie 18-metrowej w szybowcowych mistrzostwach świata w Teksasie, mając najlepszy wyniki w łącznej klasyfikacji indywidualnej po trzynastu konkurencjach, zaś Sebastian Kawa wywalczył złoty medal w klasie 15-metrowej i w klasyfikacji generalnej był najlepszy po 12 rozegranych konkurencjach.

Na 8. miejscu znalazł się Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki), na 23. Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), srebrny medalista w klasie 18-metrowej, na 36. Tomasz Rubaj, 41.Tomasz Krok, 44. Krzysztof Łuniewski, 49.Christoph Matkowski, 54.Jakub Barszcz, 58.Janusz Centka, 70.Łukasz Błaszczyk, 73.Michał Lewczuk, 74. Jędrzej Skłodowski, 89.Paweł Wojciechowski. W sumie w grupie 100 najlepszych szybowników świata znalazło się aż 14 Polaków.

Prowadzenie polskich pilotów w rankingu FAI, dobre miejsca innych naszych pilotów odzwierciedlają sukcesy, jakie osiągnęli oni w tym roku. Świadczą o znaczeniu sportowym i pozycji Polski w światowym szybownictwie. To powód do wielkiej dumy i satysfakcji nie tylko dla środowiska lotniczego w naszym kraju, ale i polskiego sportu, a także całego naszego społeczeństwa – podkreślił wiceprezes Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, prezes Aeroklubu Polskiego-Włodzimierz Skalik.

Za Polakami trzecią lokatę uzyskał Niemiec Michael Sommer. Czwarte miejsce zajął Francuz Laurent Aboulin, piąte Niemiec Michael Buchthal.

Aktualny ranking IGC można obejrzeć na stronie igcrankings.fai.org

 

 
Środa, 5 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Polacy na 18 Rajdowych Mistrzostwach Świata

Od 3 do 9 września 2012r w Castellon, w Hiszpanii zostaną rozegrane 18 rajdowe Mistrzostwa Świata. Polskę reprezentować będzie 7 załóg, złożonych z doświadczonych pilotów i bardzo dobrych nawigatorów.

Są wśród nich:

 • obrońcy tytułu mistrzowskiego, który zdobyli przed dwoma laty na Słowacji –pilot Janusz Darocha z Aeroklubu Częstochowskiego oraz jego nawigator Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego,

 • obrońcy tytułu wicemistrzowskiego – Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) i Michał Osowski (Aeroklub Pomorski),

 • załoga Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski),

 • załoga Krzysztof Skrętowicz (Aeroklub Opolski) i Jarosław Sysio (Aeroklub Bielsko-Bialski),

 • załoga Marek Kachaniak (Aeroklub Rzeszowski) i Łukasz Pawlak (Aeroklub Warszawski),

 • załoga Bolesław Radomski (Aeroklub Pomorski) i Dariusz Lechowski (Aeroklub Krakowski),

 • załoga Jerzy Markiewicz ( Aeroklub Krakowski) i Marcin Skalik (Aeroklub Częstochowski).

Na czym polegają zawody?Dwuosobowe załogi otrzymują kopertę z zadaniem i zdjęciami trasowymi obiektów i punktów zwrotnych. Podczas lotu załoga musi określić czy podane zdjęcie jest prawdziwe wobec danego punktu zwrotnego, ocenić czy dany punkt zwrotny np. skrzyżowanie strumyków jest na zdjęciu czy nie, a następnie odnaleźć pokazane na zdjęciach obiekty i znaki oraz wylądować jak najbliżej wyznaczonej linii.

Strona zawodów: www.wrfc2012castellon.com

 
Czwartek, 6 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W dniach 13-16 września br. na lotnisku Rudniki koło Częstochowy odbędą się po raz piąty zawody rajdowo - nawigacyjne.

Dwuosobowe załogi: pilot i nawigator otrzymają przed startem zadanie lotu wraz ze zdjęciami obiektów, które będą musieli rozpoznać podczas lotu. Będą musieli wytyczyć trasę lotu, a także możliwie jak najbardziej punktualnie dolecieć do punktów kontrolnych. W zawodach ponadto będzie oceniana precyzja lądowania w określonym miejscu.

 V Jurajskie Zawody Samolotowe są memoriałem lotniczym poświęconym pamięci Piotra Sikorskiego - częstochowskiego pilota, który 22 lipca 2007 roku zginął wraz z żoną, synem i dwójką przyjaciół podczas wypadku lotniczego w Bieszczadach.

P.Sikorski.jpg

Piotr Sikorski

- Przez organizację memoriału chcemy zachęcić do uprawiania latania rajdowo-nawigacyjnego i pokazać, że jest to jednak sport bezpieczny - podaje Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego - Mamy nadzieję, że i tym razem sprawdzi się ubiegłoroczna formuła zawodów, w których była konkurencja ogólna, rodzinna. Bardzo chcielibyśmy, żeby w memoriale wystartowały rodziny lotnicze, czy załogi przyjaciół. Zapraszamy początkujących pilotów i tych, którzy na razie tylko marzą o lataniu. Ale z radością powitamy też na zawodach doświadczonych pilotów. Postaramy się, aby i dla jednych, i dla drugich była to ciekawa i miła impreza.

 Źródło:http://www.aeroklub-czestochowa.org.pl/

 
Czwartek, 6 września 2012 Admin ChceLatac.pl

4 września w wieku 85 lat zmarł Ludwik Stieber - Członek Honorowy SIMP. V-ce Prezes Oddziału SIMP, Przewodniczący Koła Seniorów Oddziału SIMP w Bielsku-Białej.

L.Stieber.jpg

Ludwik Stieber był propagatorem idei lotnictwa sportowego. Już od pierwszych lat powojennych działając w ramach ZHP jako drużynowy grupy kursantów szybowcowych na Żarze, a później w Jeżowie Sudeckim zabezpieczał ocalały po wojnie sprzęt lotniczy przed grabieżą i dewastacją.

Współdziałał w budowie latającej repliki samolotu RWD-5R (1995 - 2000), demonstrowanej na piknikach i wystawach lotniczych na terenie całej Polski.

W 2003r zainicjował pierwszy Piknik Lotniczy na terenie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, który w tym roku jako Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy zorganizowany został po raz dziewiąty i cieszy się dużym zainteresowaniem. A w ubiegłym roku Ludwik Stieber był również organizatorem obchodów 75-lecia lotniska Aleksandrowice.

Był założycielem, w ramach organizacji NOT – SIMP, koła lotniczego integrującego miejscowe środowisko pilotów oraz twórców i producentów sprzętu lotniczego.

Będąc prezesem Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przyczyniał się do popularyzacji problematyki lotniczej wśród młodzieży. Organizował dla nich spotkania z wybitnymi postaciami lotnictwa, wycieczki na lotnicze imprezy, wystawy i do muzeów lotniczych. Dbał o miejsca pamięci związane z wydarzeniami lotniczymi, np. Cierlicko w Czechach - miejsce tragicznej katastrofy Żwirki i Wigury.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 września (piątek) o godz. 14 - tej w kościele p.w. Chrystusa Króla na Leszczynach w Bielsku- Białej. 

Źródło:http://www.epba.pl/

 
Niedziela, 9 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Warszawski Piknik Lotniczy – Bemowo On Air

8 września br. z okazji 85-lecia Aeroklubu Warszawskiego oraz 80-tej rocznicy zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach Challenge 1932 organizowanych w Berlinie, na warszawskich Babicach Aeroklub Warszawski zorganizował piknik lotniczy.

Oficjalne otwarcie imprezy poprzedził Bieg Lotnika, w którym wzięło udział około 130 zawodników. W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Marcin Puszewkiewicz, a wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Kreft. Na zwycięzców czekał lot szybowcem, a na wszystkich uczestników biegu lotnicze medale.

Następnie zgromadzeni licznie widzowie podziwiać mogli podniebne atrakcje: ewolucje skoczków spadochronowych oraz loty w szyku na samolotach Piper Cub - wspaniałe możliwości tych leciwych samolotów.

Po nich przyszła kolej na loty i akrobacje szybowcowe, wykonywane m.in. przez aktualnego Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited Macieja Pospieszyńskiego.

Po szybowcach na niebie znalazły się 3AT3. Piloci wykonywali rozmaite ewolucje,mijanki, rozejścia. To przepiękne widowisko widzowie mogli obserwować w takt puszonej w tle muzyki.

Po zespole 3AT3 w powietrze wzbił się Aviat Husky, prezentując możliwość krótkiego startu oraz przelot z użyciem wytwornicy dymu. Po Huskim pojawił się PZL Dromader, samolot wykorzystywany do gaszenia pożarów.

 Na zakończenie publiczność mogła podziwiać akrobacje: beczki, pętle, ranwersy i wiele innych figur w wykonaniu Macieja Pospieszyńskiego za sterami szybowca Fox, a także obejrzeć akrobacje samolotu Extra 300, którego pilot również dał pokaz swoich umiejętności, wykonując karkołomne figury akrobacyjne.

Przez cały czas trwania pikniku odbywały się loty widokowe przy użyciu samolotu An-2.

Organizatorzy zadbali również o atrakcje na ziemi: wystawy statyczne, pokazy modeli latających, wystawę helikopterów policyjnych oraz szybowców. Dla dzieci Aeroklub Polski zorganizował zawody„Smyki na start”.

Pierwszą edycję pikniku Bemowo On Air, którego założeniem była popularyzacja lotnictwa oraz ukazanie najpiękniejszych aspektów latania zakończyły dwa koncerty rockowe. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku postarają się dostarczyć widzom jeszcze więcej wrażeń w powietrzu i na ziemi.

Źródło:http://www.bemowo-on-air.pl

  
Poniedziałek, 10 września 2012 Admin ChceLatac.pl

AntyGrawitacja Radawca

Na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu w dniach 30.08. - 02.09.br. odbyła się impreza sportowo – rekreacyjna „antyGRAWITACJA Radawca”.
Złożyły się na nią: Spadochronowe Mistrzostwa Polski Canopy Formation, V Zawody-Spadochronowo-Balonowe o Puchar Wójta Gminy Konopnica oraz XXV Międzynarodowe Zawody Spadochronowe o Puchar Prezydenta Miasta Lublina.
Wśród uczestników znaleźli się skoczkowie z Aeroklubu Lubelskiego, Warszawskiego, a także zawodnicy zagraniczni: z Czech i Szwecji.
W rozegranych po raz pierwszy w naszym kraju Spadochronowych Mistrzostwach Polski Canopy Formation najlepszymi okazali się zawodnicy z Aeroklubu Warszawskiego /MMS/ZP S Oddział I Warszawa - Marcin „Bączek” Bąk, Michał „Balon” Balonis, Szymon „Simon”Chełmicki. Kolejne miejsca zajęli: Aeroklub Lubelski, Aeroklub Warszawski/ ZPS Oddział I Warszawa.
W skład każdej z drużyn wchodził skoczek i kamerzysta, którzy opuszczali pokład samolotu na wysokości 2000 metrów i wykonywali zaplanowane i rejestrowane ewolucje na otwartych czaszach spadochronowych.
W tej konkurencji przyznano również specjalne wyróżnienie dla najlepszego kamerzysty, a otrzymał je zawodnik z Aeroklubu Lubelskiego Paweł „Rudolf” Michalski.

W XXV Międzynarodowych Zawodach Spadochronowych o Puchar Prezydenta Miasta Lublina pierwsze miejsce po 6 kolejkach skoków spadochronowych przypadło jednej z ekip zagranicznych:CRW Team „Platform Sky” z Czech . Drugie miejsce zajęła drużyna z Aeroklubu Warszawskiego /MMS/ZP S Oddział I Warszawa, trzecie również ekipa z Czech - „Skyplatform” z Nowego Miasta nad Metują.

W V Zawodach Spadochronowo-Balonowych o Puchar Wójta Gminy Konopnica na pierwszych trzech miejscach uplasowały się drużyny (skoczek/ pilot balonu) w składzie Monika Kańczugowska / Lech Kołtun; Andrzej Maciejewski / Bartłomiej Pyza; Włodzimierz Rogulski/ Krzysztof Kosobudzki.
Konkurencja polegała na naprowadzeniu balonu jak najbliżej punktu lądowania skoczków spadochronowych. Skoczkowie z wysokości około 1200 m opuszczali balon i próbowali wylądować jak najbardziej precyzyjnie w wyznaczonym na ziemi punkcie. W chwili zetknięcia skoczka z ziemią rozpoczynało się odmierzanie czasu. Zadaniem skoczka było dotarcie jak najszybciej do punktu (koła spadochronowego0, w którym umieszczono fotel i zajęcie w nim miejsca.

Oficjalne podsumowanie zawodów, rozdanie nagród poprzedził pokaz akrobacji spadochronowej na otwartych czaszach w wykonaniu zawodników z Polski i Czech.


Źródła:http://lotniczapolska.pl
http://www.aeroklub.lublin.pl

 
Poniedziałek, 10 września 2012 Admin ChceLatac.pl

III Samolotowe Zawody Nawigacyjne

Aeroklub Kielecki na 29 września br. zaplanował dla członków sekcji samolotowej rozegranie III Samolotowych Zawodów Nawigacyjnych.

W zmaganiach mogą wziąć udział dwu-osobowe załogi, którym Aeroklub udostępni samoloty klubowe - 2 Cessny 152 oraz użyczony aeroklubowi PZl 160 Koliber, jak również załogi na samolotach własnych. Pilot musi posiadać licencję PPL(A) lub Świadectwo UAP, min. 50 godz. nalotu ogólnego oraz aktualne orzeczenie lotniczo-lekarskie. Nawigator może być członek dowolnej sekcji aeroklubu.

Organizatorzy planują rozegranie Trzech konkurencji:

 • próba planowania lotu i nawigacji
 • próba obserwacji specjalnej
 • próba celności lądowania.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, a dla wszystkich uczestników upominki i koszulki. Imprezę ma zakończyć wspólny grill.
Zgłoszenia oraz wpłaty wpisowego (50 PLN) należy dokonać w terminie do 18 września br. Regulamin zawodów jak i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Aeroklubu (plikownia). 

Źródło:http://www.aeroklub.kielce.pl/

 
Poniedziałek, 10 września 2012 Admin ChceLatac.pl

W dniach od 01 do 09 września br., w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji odbywały się Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych dla Seniorów i Juniorów.

Polska załoga wywalczyła aż 11 medali. Seniorzy zdobyli 6 medali: 3 wywalczone indywidualnie oraz 3 drużynowo. Juniorom udało się stanąć na podium 5 razy. Zdobyli 3 medale indywidualnie i 2 drużynowo.
Seniorzy wywalczyli:
w konkurencji S6A modeli rakiet czasowych z taśmą:
- złoty medal indywidualnie zdobył Sławomir Łasocha ze Stowarzyszenia Sportowego Modelarzy Grudziądzkich
- złoty medal drużynowo zdobyli: Sławomir Łasocha – SSM Grudziądzkich, Sebastian Szulc – MTS Kwidzyn, Leszek Małmyga – Aeroklub Ziemi Lubuskiej
w konkurencji S9A modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym:
- złoty medal indywidualnie zdobył Leszek Małmyga – Aeroklub Ziemi Lubuskiej
w konkurencji S5C makiet rakiet wysokościowych:
- brązowy medal indywidualnie zdobył Marcin Bielecki – Aeroklub Słupski
- złoty medal drużynowo zdobyli: Marcin Bielecki – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Marek Bujak – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Wojciech Krzywiński – Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
w konkurencji S3A modeli rakiet czasowych ze spadochronem:
- brązowy medal drużynowo zdobyli: Sławomir Łasocha – SSM Grudziądzkich, Sebastian Szulc – MTS Kwidzyn, Krzysztof Przybytek – MTSR Sowiniec Kraków

Juniorzy na słowackich mistrzostwach wywalczyli:
w konkurencji S8D zdalnie sterowanych modeli rakietoplanów:
- złoty medal indywidualnie zdobył Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec Krak
- srebrny medal drużynowo zdobyli: Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec, Maciej Podołowski – Aeroklub Krakowski, Mateusz Dyba – MTSR Sowiniec
w konkurencji S6A modeli rakiet czasowych z taśmą:
- srebrny medal indywidualnie zdobył Konrad Wierzbicki – MTSR Sowiniec Kraków
w konkurencji S9A modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym:
- brązowy medal indywidualnie zdobył Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec Kraków                                    - złoty medal drużynowo zdobyli : Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec, Mateusz Dyba – MTSR Sowienic, Patryk Sadowski – Aeroklub Świdnik.

Reasumując Polacy wrócą do kraju z 6 złotymi medalami,2 srebrnymi i 3 brązowymi. Gratulujemy!
Warto wspomnieć, iż mieliśmy swój udział również w organizacji tych Mistrzostw. Tegorocznym RSO (sędzia bezpieczeństwa ) była Ewa Przybytek,która zarazem była pierwszą w historii kobietą pełniącą tę funkcję, a Tadeusz Kasprzycki był oficjalnym pomocnikiem jury FAI.

- złoty medal drużynowo zdobyli : Szymon Byrtek – MTSR Sowiniec, Mateusz Dyba – MTSR Sowienic, Patryk Sadowski – Aeroklub Świdnik. Reasumując Polacy wrócą do kraju z 6 złotymi medalami,2 srebrnymi i 3 brązowymi. Gratulujemy! Warto wspomnieć, iż mieliśmy swój udział również w organizacji tych Mistrzostw. Tegorocznym RSO (sędzia bezpieczeństwa ) była Ewa Przybytek,która zarazem była pierwszą w historii kobietą pełniącą tę funkcję, a Tadeusz Kasprzycki był oficjalnym pomocnikiem jury FAI.

Źródła:http://www.aeroklub-polski.pl

 

 
Wtorek, 11 września 2012 Admin ChceLatac.pl

X Dni Małego Lotnictwa

W dniach 15-16 września br. Bemowskie Centrum Kultury w dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, Aeroklub Warszawski i Centrum Usług Logistycznych „Lotnisko Warszawa- Babice” organizuje jubileuszowe - X Dni Małego Lotnictwa.

W ramach tegorocznej imprezy odbędą się:

 • Zawody Latających Makiet Samolotów, zaliczane do Pucharu Polski (F4J);

 • Ogólnopolskie Zawody Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi (F2B);

 • Ogólnopolskie Zawody Modeli Aircombat (w konkurencjach ESA WWI i WWII).

Przewidziano również ogłoszenie klasyfikacji końcowej Pucharu Polski 2012 w konkurencji makiet F4J, połączone z wręczeniem zdobywcy Pucharu Polski w klasie F4J pucharu przechodniego, ufundowanego przez Redakcję miesięcznika „MODELARZ”.

Organizatorzy zaplanowali także dodatkowe atrakcje takie jak: pokazy modeli latających (m. in. do walki powietrznej combat na uwięzi, makiety samolotu RC, modelu akrobacyjnego i modelu szybowca RC, modeli ESA Aircombat) czy pokazy paralotni w locie.

Ponadto kilka ośrodków naukowych i uczelnianych, firm modelarskich i stowarzyszeń zaprezentuje się na ciągu ekspozycyjnym pn. „Mini park technologiczny”. Widzowie będą mogli podziwiać m. in. ekspozycję sprzętu paralotniowego - Gekon Glide Club, ekspozycję samolotów i szybowców Aeroklubu Warszawskiego, a także ekspozycję Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej i Studenckiego Koła Naukowego SAE AeroDesign z modelami eksperymentalnymi tj. udźwigowymi, prezentowanymi na znanych konkursach AeroDesign w USA.
Dla dzieci przygotowano warsztaty: „Zabawy z wiatrem”, na których animatorzy kultury i modelarstwa pokażą najmłodszym jak zbudować latawiec.

Więcej informacji na stronie www.artbem.pl/aeromodelklub.

 

Źródło:http://lotniczapolska.pl

 

 
Wtorek, 11 września 2012 Admin ChceLatac.pl

Z inicjatywy stowarzyszeń paralotniowych: Stowarzyszenia Paralotniarzy Beskidu Wyspowego, Małopolskiego Klubu Paralotniowego i Wielkopolskiego Klub Paralotniowego Fly 2 Live - Live 2 Fly, utworzona została ogólnopolska organizacja paralotniowa - Polska Federacja Paralotniowa (KRS nr. 000042278)

Jej powstanie wynikało z konieczności posiadania organizacji tworzącej reprezentację wobec władz publicznych, administracyjnych głównie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, samorządowych i społecznych jak również Aeroklubu Polskiego. Za cel Polska Federacja Paralotniowa oprócz reprezentowania interesów swoich członków wobec władz, stawia sobie krzewienie kultury fizycznej i sportu w zakresie uprawiania paralotniarstwa oraz popularyzację i rozwój paralotniarstwa. Członkami Zwyczajnymi Federacji mogą być osoby prawne, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, mające wpisane w statucie zainteresowanie paralotniarstwem. Członkami Wspierającymi mogą być osoby prawne, uznające i wspierające cele Federacji. Chęć przystąpienia do Federacji należy poprzeć pisemną deklaracją i przedłożyć Zarządowi Federacji. Zainteresowanym organizacjom Federacja wysyła statut, oraz druki deklaracji. ( e-mail: info@pfp.waw.p l)

Skład Zarządu PFP:
1. Prezes: Tomasz Poznański
2. Wiceprezes: Andrzej Walczak
3. Skarbnik: Marek Robel

Skład Komisji Rewizyjnej:
1. Przewodniczący: Michał Wimmer
2. Zastępca: Marcin Siekierski
3. Sekretarz: Mariusz Tarczoń

Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Paralotniowa
ul. Justowska 13
30-138 Kraków


Źródło:http://lotniczapolska.pl

  


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej